
Nález masového hrobu ve Vídni
Archeologové ve Vídni zkoumají masový hrob s ostatky nejméně 129 vojáků z období Římské říše, informoval web CNN. Při renovaci fotbalového hřiště na něj narazila stavební firma. Podle expertů se jedná o mimořádně vzácný hmotný důkaz římsko-germánských válek v oblasti Podunají.
Stavební firma na hrob narazila již v říjnu loňského roku, ale archeologové jej veřejně představili teprve na začátku dubna, napsal web CNN. Týmy vědců již nalezly těla 129 osob. V nalezišti se ale nachází také mnoho vykloubených kostí, proto se odborníci domnívají, že výsledný počet přesáhne 150.
ČTĚTE TAKÉ: Zemřel historik Martin Nejedlý. Odborníkovi na středověk a oblíbenému pedagogovi bylo 60 let
Stav kosterních pozůstatků naznačuje, že těla byla pohřbena ve spěchu. Kosti jsou pouze mužské. Většina z nich měřila přes 1,7 metru a zemřela ve věku 20 až 30 let. „Vzhledem k tomu, že ostatky jsou čistě mužské, lze vyloučit, že se jedná o pozůstatek lazaretu nebo epidemie,“ uvedli archeologové. Charakter zranění pak podle nich jasně odpovídá bojům a vylučuje masovou popravu.
Kosti, které vědci datovali přibližně mezi roky 80 a 230 našeho letopočtu, jsou unikátní nález hned ze dvou důvodů. V tomto období byl na území ovládaném Římem běžný pohřeb žehem. „Nálezy římských koster z této doby jsou proto velmi vzácné. Podobný objev se podaří jen jednou za život,“ řekla pro CNN vídeňská archeoložka Kristina Adler-Wölflová.
Pozůstatek římsko-germánských válek
Nedůstojný způsob pohřbení v kombinaci se zraněními pak podle vědců naznačuje „katastrofální vojenský střet, po němž následoval rychlý ústup“. Mohlo by se jednat o první hmotný důkaz vojenských tažení do oblasti Podunají za císaře Domitiana z konce 1. století. „Dosud jsme o germánských válkách věděli pouze z některých písemných pramenů. Naše předběžné šetření téměř s jistotou naznačuje, že hrob je důsledkem římsko-germánské bitvy, která se odehrála okolo roku 92 našeho letopočtu,“ doplnila Adler-Wölflová.
Zatím pouze u jediného muže bylo bezpochyby prokázáno, že byl římským vojákem, informuje agentura AP. Dalším krokem, který na vědce čeká, je analýza DNA kosterních pozůstatků, aby zjistili, kdo na jaké straně bojoval.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Poklady podzemních hrobek hunských panovníků. V Národním muzeu začala výstava Čingischán