Maximální výdělek za minimum práce. Mesut Özil neodehrál od března jediný soutěžní zápas, ačkoliv je nejlépe placeným fotbalistou londýnského Arsenalu. Německý „rentiér“ bere každý týden 350 tisíc liber (přes 10 milionů korun) podle kontraktu, který podepsal na začátku roku 2018. I když se těší z velmi luxusního příjmu, rád by si zahrál i zápas, což se mu zřejmě brzy splní. Ne v Anglii, ale s největší pravděpodobností v Turecku.
V českém prostředí je známý příběh jiného záložníka, který za rok 2020 strávil na hřišti naprosté minimum času. Exsparťan Martin Hašek dokonce na rozdíl od Özila neodehrál loni jediný soutěžní zápas (pouze zimní přátelská utkání, pozn. red.), navíc od března po jednostranné výpovědi smlouvy nepobíral žádný plat. I když je jeho spor s pražským klubem stále v řešení, už konečně našel angažmá. Stal se hráčem německého týmu z druhé ligy Würzburger Kickers.
I 32letý Özil by se mohl konečně dočkat vysněného zápasu. Podle tureckých médií intenzivně jedná s Fenerbahce Istanbul a měl by v klubu, který 19krát vyhrál domácí ligu, podepsat smlouvu na tři a půl roku. Vysvobození se pro německého středopolaře s tureckými kořeny přibližuje díky tomu, že jeho kontrakt v Arsenalu vstoupil do posledního půl roku platnosti. A právě v takovéto chvíli může jednat o přestupu.
Nechci snížit plat
7. března. To je datum, kdy se naposledy Özil objevil v sestavě Arsenalu pro anglickou Premier League či jakýkoliv jiný soutěžní zápas. Ale to na plnění kontraktu ze strany londýnského celku nemohlo mít žádný vliv, a tak Özilovi za tu dobu vyplatil v přepočtu přibližně 440 milionů korun. Nebýt koronavirové pandemie, absence rodáka z Gelsenkirchenu v zápasech by nebyla tak dlouhá. Jenže když přišla krize, Arsenal hráčům v rámci úspor srazil plat o 12,5 procenta. Özil pobírající každý týden 350 tisíc liber – nejvíce z celého týmu – však na tuto finanční redukci nekolegiálně odmítl přistoupit.
A i to byl důvod, proč jej trenér „Gunners“ Mikel Arteta odsunul na vedlejší kolej – ne druhou, ale možná pátou. Özil se vůbec nedostal na soupisku pro ročník Premier League ani Evropské ligy s označením 2020/2021. Není divu, že Özil upadl do silné nemilosti fanoušků Arsenalu.
Sešup mistra světa z roku 2014 ale začal už podstatně dříve. Před Artetou trénoval Londýňany Unai Emery a právě s ním nenavázal Özil zrovna idylický vztah. Kouč drahou hvězdu často ignoroval a rozhodně jí nedopřával vytížení, jaké by si představovala. Emery hráči s odstupem vyčetl, že jeho výkony jsou na fyzicky náročnou Premier League příliš nevyzpytatelné. K tomu dodal, že Özil zatím nenaplnil svůj potenciál, ale jeho čas pod Artetou může přijít. To bylo v únoru 2020.
O tom, jak renomé bývalého fotbalisty Realu Madrid nebo Werderu Brémy upadá, svědčí také pohled na web transfermarkt.com, který mimo jiné uvádí historii tržní hodnoty konkrétních hráčů. V květnu 2018 činila v Özilově případě 45 milionů liber (zhruba 1,3 miliardy korun). Pak křivka padá prudce dolů a v současné chvíli se drží na částce „pouhých“ 4,5 milionu liber (asi 130 milionů korun).
Během své dlouhé odstávky si přízeň některých fanoušků celku z Emirates Stadium trochu získal zpět aspoň jedním gestem. Když na začátku loňského října Arsenal za nevole příznivců propustil skrze ušetření peněz po 27 letech muže, který plnil při zápasech roli maskota Gunnersaura, nabídl se, že ho ze své tučné mzdy zaplatí.
Plat, který bude – v případě, že vše klapne – mít ve Fenerbahce, se jen těžko může dostat na úroveň toho londýnského. Na druhou stranu by si měl Özil, jenž přišel do Arsenalu v září 2013, zase konečně užívat fotbalu.