Asadův režim v Sýrii padl, hlásí povstalci. Podivná stopa na radaru vyvolává otázky o jeho útěku

Lidé v Sýrii slaví pád Asadova režimu.

Pád Asadova režimu v Sýrii: Co se bude dít dál?

Povstalci i exilová opozice v neděli nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, který zemi vládl 24 let. Rebelové slibují budování nové Sýrie, která se stane mírumilovným místem. Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země. Asad podle médií opustil Damašek a zřejmě i Sýrii. Není jasné, kam se uchýlil. Spekuluje se, že byl na palubě letadla, které zanechalo na radaru podivnou stopu. Do Damašku podle AFP dorazil vůdce islamistických povstalců Džúlání. Ve městě začal ve 14:00 SEČ platit zákaz vycházení, ulice se vylidňují.

„Tyran Bašár Asad uprchnul,“ oznámili povstalci na síti Telegram. „Prohlašujeme město Damašek za svobodné,“ dodali. Podle informací Reuters připravují rebelové televizní prohlášení. Ohlášený pád režimu nastal jen několik hodin poté, co povstalci vstoupili do Damašku.

ČTĚTE TAKÉ: Homs padl, tvrdí syrští povstalci. Lidé slaví v ulicích, volají po odstranění Asada

Povstalci uvedli, že se nechystají mstít a že naopak chtějí otevřít novou kapitolu svobodné Sýrie, která se stane místem mírovou soužití všech. Dodali, že temná kapitola historie země skončila.

Premiér Džalálí podle zpravodajské televize Al-Džazíra nabídl ruku opozici, kterou ocenil za to, že se slíbila nemstít. „Podávám ruku opozici, která podává svou a která ujistila, že neublíží nikomu, kdo patří do této země,“ řekl. Uvedl také, že nemá v plánu opustit svůj domov a že chce zajistit funkčnost institucí. Dodal, že je připraven k jakékoli proceduře poklidného předání moci.

Vůdce povstaleckého islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) Abú Muhammad Džúlání prohlásil, že žádné opoziční uskupení v Damašku nesmí převzít kontrolu nad veřejnými institucemi, které až do oficiálního předání zůstávají pod kontrolou Džalálího. Toho označil jako bývalého premiéra.

Povstalci odpoledne vtrhli na íránskou ambasádu v Damašku, uvedla Press TV, anglickojazyčná verze íránské státní televize. Teherán uvedl, že zaměstnanci íránské ambasády budovu stihli včas opustit. Irák své velvyslanectví v Sýrii evakuoval a zaměstnance přesunul do Libanonu, napsala agentura Reuters. Írán patřil k nejbližším spojencům režimu Bašára Asada. Dalším z jeho podporovatelů bylo Rusko, které mu svým vojenským nasazením v roce 2015 výrazně pomohlo udržet se u moci. V neděli ruská ambasáda v Damašku podle agentury TASS uvedla, že její zaměstnanci jsou „v pořádku“. Už v pátek Rusko své občany vyzvalo, aby Sýrii opustili.

O Asadově osudu nejsou k dispozici spolehlivé informace. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že opustil Sýrii. Média předtím tvrdila, že odletěl z Damašku. Al-Džazíra upozornila na poslední let z metropole. Podle webu Flightradar24 odstartoval z letiště transportní letoun Iljušin Il-76, který nejprve zamířil na východ a poté na sever k Homsu, kde začal klesat.

Ve výšce 1625 stop (495 metrů) zmizel z obrazovky radaru. Zvláštní letový profil vyvolává mimo jiné na síti X otázky, zda na palubě nebyl právě Asad. Náhlé zmizení z radaru rovněž vede ke spekulacím, co se se strojem stalo. Diskutující na X nevylučují zřícení, případně sestřelení.

„Prezident Biden a jeho tým pozorně sledují mimořádné události v Sýrii a jsou neustálém kontaktu s regionálními partnery,“ uvedl Bílý dům v prohlášení.

Dezertující vládní vojáci

Jen hodiny před oznámeným pádem režimu hlásili obyvatelé Damašku střelbu. Původ střelby nebyl podle Reuters bezprostředně jasný. Mezitím ale tato agentura napsala, že povstalci v Damašku hlásí, že armáda v ulicích není rozmístěna.

Deník The Guardian na svém webu napsal, že na internetu kolují videa, na kterých se vojáci v ulicích Damašku zbavují uniforem. Ústřední náměstí v metropoli zaplnily tisíce lidí, kteří provolávají slávu svobodě.

AFP v noci uvedla, že libanonské militantní hnutí Hizballáh, které Asada podporovalo, stáhlo své síly z předměstí metropole. Ozbrojenci hnutí už opustili také město Kusajr u hranic s Libanonem, které následně ovládli povstalci.

Bašár Asad zemi vládl jako prezident od roku 2000, kdy nahradil svého zemřelého otce Hafíze Asada. Ten funkci hlavy státu zastával od roku 1971. Asadova Socialistická strana arabské obrody (Baas) byla u moci od převratu v roce 1963.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Shodli jsme se na rychlém ukončení války, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem a Macronem

Tagy: