Asii zasáhlo silné zemětřesení. Z místa hlásí přes sto obětí, experti mluví až o tisících

Ničivé zemětřesení zasáhlo Myanmar a Thajsko

V pátek otřásla jihovýchodní Asií dvě silná zemětřesení, která způsobila kymácení budov v thajském Bangkoku i centrálním Myanmaru. Živelná katastrofa si vyžádala nejméně 144 mrtvých a přes 730 zraněných, oznámil šéf vojenské junty v Myanmaru Min Aun Hlain, který očekává nárůst smutné bilance. Z Thajska hlásí nejméně devět obětí. První otřes o síle 7,7 stupně zasáhl oblast kolem sedmé hodiny ráno SELČ a měl hloubku pouhých 10 kilometrů, následný otřes měl sílu 6,4 stupně. Američtí experti míní, že zemětřesení v Myanmaru a Thajsku může mít i tisíce obětí.

Silné zemětřesení v Barmě si vyžádalo nejméně 144 mrtvých a přes 730 zraněných. Podle agentury Reuters to oznámil Min Aun Hlain, který zároveň upozornil, že počet obětí se ještě zvýší. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International současně vyzvala juntu, aby umožnila přístup humanitární pomoci do všech postižených oblastí. Šéf vojenské organizace požádal o mezinárodní pomoc, píše web CNN.

ČTĚTE TAKÉ: Aerolinky omezují powerbanky na palubě. Jak je bezpečně převážet a kde už si nedobijete?

Thajsko po silném zemětřesení oznámilo kolem třetí hodiny odpoledne SELČ nejméně devět mrtvých, informovala Reuters. I zde se počty obětí zřejmě ještě zvýší.

Americká geologická služba USGS považuje za velmi pravděpodobné, že zemětřesení, které zasáhlo Myanmar a Thajsko, si vyžádá přes tisíc životů, s 34procentní pravděpodobností jich může být více než 10 tisíc. USGS to uvedla na svém webu.

V Bangkoku se zhroutil mrakodrap

Bangkok, který je domovem více než 17 milionů lidí, zažívá zemětřesení jen velmi zřídka. Po prvních pátečních otřesech se spustily poplašné sirény a obyvatelé výškových budov, včetně hotelů a bytových domů, byli evakuováni. Mnozí se shromáždili na ulicích, hledali stín před poledním sluncem a čekali na další pokyny. Otřesy byly natolik silné, že způsobily vylití vody z bazénů na vrcholcích mrakodrapů a opadávání trosek z budov, informovala agentura AP.

Zemětřesení způsobilo také zhroucení rozestavěného mrakodrapu v Bangkoku. Policie uvedla, že se zřítila budova, která měla mít 30 pater. Při tragédii zemřeli nejméně tři lidé, neznámý počet dalších je stále pod troskami budovy, informoval deník The Guardian. Premiérka Petongtán Šinavatrová vyhlásila v metropoli nouzový stav.

Epicentrum v Myanmaru

Epicentrum prvního zemětřesení se nacházelo asi 50 kilometrů východně od myanmarského města Monywa. V městě Naypyidaw došlo k poškození náboženských svatyní, přičemž některé jejich části se zřítily. Cesty v okolí byly zničené a popraskané v důsledku otřesů, přičemž hlavní cesta vedoucí k jedné z největších nemocnic v Mandalay byla zablokována dopravními zácpami. Podle agentury AFP se nemocnice proměnila v „místo hromadného neštěstí“, kde zranění byli ošetřováni přímo na ulici. Na provizorních lůžkách venku byly vidět kapačky zavěšené na nosítkách. Země hlásí řady mrtvých.

V reakci na katastrofu vyhlásila vojenská junta „nouzovou situaci“ v několika oblastech Myanmaru, včetně měst Mandalay a Naypyidaw, které slouží jako sídlo vojenského vedení. Nouzový stav byl vyhlášen i v regionech Sagaing, Bago, Magway a ve východním státě Šan.

Myanmar patří mezi nejchudší země Asie a po vojenském převratu v roce 2021 se propadl do občanské války, která narušila schopnost úřadů reagovat na krizové situace. Velké části země zůstávají mimo kontrolu vojenské junty, jež vede boje proti etnickým povstaleckým skupinám a prodemokratickým bojovníkům. Kritici upozorňují, že junta nemá dostatečné kapacity na zvládání přírodních katastrof a upřednostňuje udržení moci před poskytováním pomoci obyvatelstvu. Záchranné operace proto probíhají pomalu a mnoho postižených oblastí zůstává bez potřebné podpory, napsal web CNN.

Pomoc nabídla i Indie

Nad situací v Myanmaru a Thajsku vyjádřil znepokojení indický premiér Narendra Modi. „Jsme připraveni nabídnout veškerou možnou pomoc,“ konstatoval na sociální síti X.

„V tuto chvíli máme v Thajsku registrovaných 396 cestovatelů a v Myanmaru čtyři. Nicméně na ambasádu se neobrátil zatím žádný český občan, který by tvrdil, že potřebuje akutní pomoc. Volají tam jenom občané, kteří chtějí poradit, co mají dělat,“ sdělila pro CNN Prima NEWS zástupkyně mluvčí a vedoucí oddělení komunikace s médii Ministerstva zahraničních věcí České republiky Mariana Wernerová.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Toxický benzen se po havárii vlaku v Hustopečích šíří k Bečvě. Zjistili to experti z ČIŽP

Tagy: