Čínští vědci ve středu oznámili, že detekovali další rychlý rádiový záblesk (FRB) pocházející z trpasličí galaxie vzdálené od Země téměř tři miliardy světelných let. Astronomové zkoumají podobné „kosmické jevy“ už 15 let. Nový objev by jim mohl pomoci k rozluštění jedné velké záhady.
Konkrétně FRB byl poprvé spatřen v Číně v roce 2019 pomocí teleskopu FAST – největšího radioteleskopu s jednou čočkou na světě, který disponuje plochou pro příjem signálu rovnající se 30 fotbalovým hřištím. „Co způsobuje jevy elektromagnetického záření o rádiové frekvenci pocházející z míst uvnitř Mléčné dráhy a jiných galaxií, zkoumají vědci už od roku 2007,“ píše agentura Reuters.
Astronomové předpokládají, že záblesky mohou být vyvolány „extrémními objekty“. Ve hře je kompaktní zhroucené jádro masivní hvězdy, která na konci svého životního cyklu explodovala jako supernova, nebo magnetar, což je typ neutronové hvězdy s mimořádně silným magnetickým polem. Nelze prý vyloučit ani černou díru, která sousední hvězdu „chaoticky požírá“.
„Rychlé rádiové záblesky stále nazýváme kosmickou záhadou, a to právem,“ řekl astrofyzik z Čínské akademie věd v Pekingu, hlavní vědecký pracovník FAST a spoluautor výzkumu publikovaného v časopise Nature Di Li.
„FRB jsou intenzivní a krátké záblesky rádiového světla, které jsou dostatečně silné na to, aby byly pozorovatelné z celého vesmíru,“ uvedl astronom z Caltechu Casey Law. „Záblesk se rozsvítí a zhasne přibližně za milisekundu, což je mnohem rychleji než mrknutí oka,“ dodal.
Existuje mnoho hypotéz a modelů
Li poznamenal, že se nabízí řada hypotéz, které se snaží záblesky vysvětlit. „Velké množství modelů odráží naše nedostatečné porozumění,“ podotkl. Astronomové předpokládají, že nově popsaný FRB je „novorozencem“, který je stále obklopen hustým materiálem vyvrženým do vesmíru při explozi supernovy, která po sobě zanechala neutronovou hvězdu.
Strange Radio Burst Raises New Questionshttps://t.co/Rj7WfShbGp
— Eurasia Review (@EurasiaReview) June 8, 2022
Astronomers have found only the second example of a highly active, repeating Fast Radio Burst (FRB) with a compact source of weaker but persistent radio emission between bursts. The discovery raises new question... pic.twitter.com/dp9JhwYwiP
„FRB se staly nádherným příkladem astrofyzikální hádanky, stejně jako byly gama záblesky před několika desetiletími. Víme o tomto jevu stále více. Víme, kde jeho zdroje existují, nebo jak často vybuchují. Stále se však honíme za měřením, které nám dá definitivní odpověď na to, co záblesky způsobuje,“ konstatoval Law.