Úřad práce zruší desítky poboček. Přibývá napadení i výhrůžek zaměstnancům, říká ředitel
teleskop
Výpis příspěvků ke štítku „teleskop“
Astronomové jsou blíže k vyřešení „kosmické záhady“. Pomohl jim nově detekovaný záblesk
Čínští vědci ve středu oznámili, že detekovali další rychlý rádiový záblesk (FRB) pocházející z trpasličí galaxie vzdálené od Země téměř tři miliardy světelných let. Astronomové zkoumají podobné „kosmické jevy“ už 15 let. Nový objev by jim mohl pomoci k rozluštění jedné velké záhady.
Vědci zachytili snímek záhadných prstenců ve vesmíru. Útvar je nepředstavitelně veliký
Astronomové mají k dispozici prozatím nejprokazatelnější snímek vesmírného útvaru, jaký v kosmu objevili teprve před dvěma lety. Jde o takzvané „podivné rádiové kruhy“ – gigantické prstencové formace, které jsou viditelné pouze radioteleskopem. Útvar je tak obrovský, že velikostně 16krát přesahuje naši galaxii Mléčná dráha.
Webbův teleskop už se zabydluje. Před poznáním vesmíru mu zbývá nastavit zrcadla
Vesmírný teleskop Jamese Webba v pondělí dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionu kilometrů od Země. Na Twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.
Pozlacená zrcadla odhalí další taje vesmíru. Jak bude fungovat Webbův teleskop?
Do vesmíru zamířily ty nejlepší „oči“, které kdy člověk stvořil. Webbův teleskop dovolí lidstvu nahlédnout do nejhlubší historie vesmíru a pomůže také s pátráním po životě mimo slunečnou soustavu. Vědci věří, že zařízení přinese spoustu nových poznatků, o kterých badatelé doposud neměli ani tušení. Do kosmu soustavu zrcadel v sobotu úspěšně vynesla raketa Ariane 5, která odstartovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně.
Webbův teleskop se vydá pátrat po známkách života ve vesmíru
Vědce a nadšence do vesmíru čekají mimořádně napínavé vánoční svátky. Z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně by měl 25. prosince odstartovat teleskop Jamese Webba, který se vydá zkoumat historii kosmu i pátrat po možných známkách života. Start rakety Ariane 5 je naplánován na 13:20 středoevropského času, vědci doufají, že už nebude žádný další odklad třeba.
Historický vesmírný průlom. NASA je poprvé na stopě planety mimo naši galaxii
Rentgenová observatoř Chandra, která se pohybuje po oběžné dráze Země, poprvé v historii natrefila na jev, jehož zkoumáním by lidstvo mohlo nalézt první planetu mimo naši galaxii Mléčná dráha. Tajemný vesmírný objekt se zřejmě nachází ve Vírové galaxii, zhruba 28 milionů světelných let od modré planety.
Na mimozemšťany narazíme do pěti let, odhalil výzkum. Budou ale vypadat úplně jinak
Existenci jiné civilizace by mohlo lidstvo odhalit už v roce 2026. Pomoci s hledáním by měl vesmírný teleskop nazvaný James Webb, který má nahradit dosluhující Hubbleův dalekohled. Termín jeho startu loni v březnu odsunula pandemie koronaviru, letos už by se ale stroj pojmenovaný po někdejším šéfovi NASA měl na svou misi vydat.
Policejní honička v Praze. Řidič na policii zaútočil pepřovým sprejem a obuškem
V sobotu večer zaměstnala policii honička s agresivním řidičem. Ta nakonec skončila nárazem pronásledovaného auta do semaforu. Ani pak se ale muž policistům nepoddal, a když ho požádali o vystoupení z auta, napadl je.
V neděli minulo Zemi vesmírné monstrum. V pondělí proletí kolem další a ještě blíže
Asteroid o průměru téměř 40 metrů v pondělí večer proletí kolem Země ve vzdálenosti bližší, než se od nás nachází Měsíc. Průlet má být pro naši planetu zcela bezpečný, stejně jako ten včerejší, kdy v několikanásobně větší vzdálenosti minulo zemi asteroidické monstrum. Informují o tom zahraniční média. Nadšenci se mohou podívat na záznam on-line.
Hubbleův teleskop je na oběžné dráze třicet let. Umožnil lidstvu nahlédnout do historie vesmíru
Hubbleův dalekohled je jedním z největších vědeckých úspěchů lidstva. Zařízení na oběžné dráze kolem Země dokázalo vědcům nabídnout obrazy z dalekého vesmíru a nahlédnout tak do historie kosmu. A v pátek 24. dubna to je přesně třicet let od doby, kdy byl vynesen do vesmíru na orbitu raketoplánu Discovery. Díky teleskopu astronomové nejen získali úchvatné snímky, ale také dokázali potvrdit řadu teorií. Určili například rychlost, jakou se vesmír rozpíná, a díky tomu i upřesnili jeho stáří.