CNN Prima News teleskop

teleskop

Výpis příspěvků ke štítku „teleskop“

Vědci zachytili snímek záhadných prstenců ve vesmíru. Útvar je nepředstavitelně veliký

27. března 2022 15:16

Astronomové mají k dispozici prozatím nejprokazatelnější snímek vesmírného útvaru, jaký v kosmu objevili teprve před dvěma lety. Jde o takzvané „podivné rádiové kruhy“ – gigantické prstencové formace, které jsou viditelné pouze radioteleskopem. Útvar je tak obrovský, že velikostně 16krát přesahuje naši galaxii Mléčná dráha.

Pozlacená zrcadla odhalí další taje vesmíru. Jak bude fungovat Webbův teleskop?

25. prosince 2021 21:39

Do vesmíru zamířily ty nejlepší „oči“, které kdy člověk stvořil. Webbův teleskop dovolí lidstvu nahlédnout do nejhlubší historie vesmíru a pomůže také s pátráním po životě mimo slunečnou soustavu. Vědci věří, že zařízení přinese spoustu nových poznatků, o kterých badatelé doposud neměli ani tušení. Do kosmu soustavu zrcadel v sobotu úspěšně vynesla raketa Ariane 5, která odstartovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně.

Webbův teleskop se vydá pátrat po známkách života ve vesmíru

25. prosince 2021 13:01

Vědce a nadšence do vesmíru čekají mimořádně napínavé vánoční svátky. Z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně by měl 25. prosince odstartovat teleskop Jamese Webba, který se vydá zkoumat historii kosmu i pátrat po možných známkách života. Start rakety Ariane 5 je naplánován na 13:20 středoevropského času, vědci doufají, že už nebude žádný další odklad třeba.

V neděli minulo Zemi vesmírné monstrum. V pondělí proletí kolem další a ještě blíže

22. března 2021 14:48

Asteroid o průměru téměř 40 metrů v pondělí večer proletí kolem Země ve vzdálenosti bližší, než se od nás nachází Měsíc. Průlet má být pro naši planetu zcela bezpečný, stejně jako ten včerejší, kdy v několikanásobně větší vzdálenosti minulo zemi asteroidické monstrum. Informují o tom zahraniční média. Nadšenci se mohou podívat na záznam on-line.

Hubbleův teleskop je na oběžné dráze třicet let. Umožnil lidstvu nahlédnout do historie vesmíru

24. dubna 2020 12:00

Hubbleův dalekohled je jedním z největších vědeckých úspěchů lidstva. Zařízení na oběžné dráze kolem Země dokázalo vědcům nabídnout obrazy z dalekého vesmíru a nahlédnout tak do historie kosmu. A v pátek 24. dubna to je přesně třicet let od doby, kdy byl vynesen do vesmíru na orbitu raketoplánu Discovery. Díky teleskopu astronomové nejen získali úchvatné snímky, ale také dokázali potvrdit řadu teorií. Určili například rychlost, jakou se vesmír rozpíná, a díky tomu i upřesnili jeho stáří.