Premiér Andrej Babiš (ANO) chce dojednat s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS), aby horní komora Parlamentu vypustila z daňového balíčku růst slevy na poplatníka. Vystrčilovi kvůli tomu napsal dopis, jak uvedl v neděli na videu zveřejněném na sociálních sítích. Stejné přání jako premiér v sobotu vyjádřila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Babiš odmítl, že by snížení sazby daně z příjmu na 15 procent znamenalo rozvrat veřejných financí v ČR, jak tvrdí někteří odborníci, opoziční politici či vládní ČSSD.
Návrh pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka, podle kterého se zvýší základní daňová sleva na poplatníka z 24 840 korun na průměrnou výši hrubé mzdy za předminulý rok, schválili tento týden poslanci ODS, Pirátů, SPD, ČSSD, lidovců a TOP 09. Podle Pirátů měl být pouze alternativou Babišova návrhu na zrušení superhrubé mzdy a sazbu daně z příjmu ve výši 15 procent, který byl schválen především díky ANO, ODS a SPD.
Teď uvidíte, že si můžeme dovolit snížit daně všem zaměstnancům, nezvyšovat je živnostníkům a taky, že je to výhodné pro zaměstnavatele. Sdílejte 😎https://t.co/E9ZskSYn7j
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) November 22, 2020
Vystrčil o víkendu na Twitteru uvedl, že záleží na Babišovi a Schillerové, zda se mu kvůli daňovému balíčku v Senátu ozvou. Babiš v neděli řekl, že na výzvu zareagoval. „Půjdeme jednat, budeme přesvědčovat Senát a hlavně ODS,“ prohlásil. ODS má společně s TOP 09 v horní komoře nejsilnější klub, který čítá 27 senátorů.
Záleží na @AndrejBabis, @jhamacek a @alenaschillerov, zda se ozvou, že mají zájem jednat s předsedy senátorských klubů o řešení hrozícího 130 miliardového nárůstu deficitu veřejných financí pro rok 2021 na celkových šílených 450 miliard. Senát je připraven. Stačí se ozvat.
— Miloš Vystrčil (@Vystrcil_Milos) November 21, 2020
Daňový balíček podle Vystrčila nebude mít v Senátu „na růžích ustláno“. Senátorský klub STAN, který je s 24 členy druhý nejsilnější, v neděli na Facebooku napsal, že schválení balíčku považuje za nezodpovědný krok. „Hnutí ANO společně s podporou SPD a ODS vede zemi v příštím roce k deficitu téměř 500 miliard korun,“ kritizuje STAN. Klubu vadí omezení příjmů obcí a krajů. V Senátu chce udělat vše proti „projídání budoucnosti“.
PŘEHLEDNĚ: O kolik si přilepšíte po zrušení superhrubé mzdy? A kdo to zaplatí?
Zrušení superhrubé mzdy na jednu stranu sice znamená, že lidem zůstane o pár tisícovek víc na výplatách, ale stát se tím zadluží o další desítky miliard. Kritici varují, že to jednou zaplatí právě děti těch, kteří si dnes přilepší. O kolik peněz víc vám na výplatách zůstane? Připravili jsme pro vás přehlednou tabulku.
Se všemi senátorskými kluby je připravena jednat i vládní ČSSD. „Rád představím náš koncept zrušení superhrubé mzdy a nárůstu slevy na poplatníka bez devastujících dopadů na státní, krajské a obecní rozpočty,“ uvedl na Twitteru šéf ČSSD Jan Hamáček. Rozhodnutí ANO, ODS a SPD je podle něj potřeba napravit.
Máme nejlepší finance v Evropě
Pirátský návrh podle Babiše prohlubuje rozpočtový deficit o 35 miliard a „nepodléhá testu sociální potřebnosti“, zato snížení daně z příjmu pomůže zaměstnancům, živnostníkům i firmám. Koaliční ČSSD, která neúspěšně prosazovala sazbu 19 procent, naopak tvrdí, že Babišův návrh pomáhá hlavně lidem s vysokými příjmy a způsobuje rozvrat veřejných financí v Česku. Babiš to odmítl. „Neříkejte, že máme rozvrácené finance. Máme nejlepší finance v Evropě, veřejné rozpočty ještě lepší,“ uvedl.
Premiér odmítl i výtky krajů, které kvůli výpadku v rozpočtu přijdou o příjmy. Kabinet je podle něj připravený na seriózní debatu s hejtmany, která bude o konkrétních číslech, ne o politice. „Minulá a současná vláda příjmy krajů a obcí výrazně zvýšila,“ dodal Babiš.