Kvalitnější PCR testy na covid, které se vyhodnocují v laboratořích, možná budou pro všechny zdarma – respektive se zaplatí z kapes daňových poplatníků. Slíbil to premiér Andrej Babiš (ANO). Z veřejného pojištění se nyní proplácí antigenní testy, které ale nejsou tolik spolehlivé.
„Hlavní cíl je, abychom se dostali na přijatelné ceny za PCR testy a aby PCR testy byly zdarma. Aby naši občané mohli být testování jako samoplátci, tak aby to nemuseli platit. Řeknu to v Čau lidi v neděli, doufám, že to sledujete,“ prohlásil na čtvrtečních interpelacích ve Sněmovně Babiš.
„Chceme, aby naši občané, kteří nebudou naočkovaní, tak aby měli ty testy zdarma,“ dodal premiér.
Za PCR testy lidé nemusejí platit, pokud je na ně pošle lékař nebo hygiena. Pokud chce člověk PCR test například z důvodu cestování, musí si ho zaplatit sám. Ceny PCR testů se pohybují i kolem tisíce korun, v některých laboratořích je cena ještě vyšší – za expresní provedení testu lidé zaplatí až dva tisíce.
Také epidemiolog Petr Smejkal v minulosti navrhoval, aby stát na PCR testy přispíval mnohem víc a výrazně je tak zlevnil. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger v dubnu řekl, že v budoucnu by PCR testy mohly zlevnit na 350 korun.
PCR testy se začnou více používat ve školách. Vláda ve čtvrtek schválila, že ministerstvo školství bude školám do konce června kompenzovat výdaje na PCR testy 200 korunami za jeden test. „Chceme uspíšit ten návrat do škol, aby byl bez rotací,“ podotkl Babiš.
Antigenní test jako rybářská síť s velkými oky
Rozdíl mezi antigenními testy a PCR testy je takový, že vzorek z antigenních se neposílá do laboratoře, výsledek se stanoví hned na místě pomocí testovacího setu během 15 až 30 minut. PCR testy se posílají do laboratoře a vyžadují minimálně čtyři hodiny.
Výhodou antigenních testů je cena, která se většinou pohybuje mezi 250 až 350 korunami. Nevýhodou antigenních testů je nižší senzitivita. Když je někdo bez příznaků nebo je nemoc COVID-19 v počátcích, výsledek může být falešně negativní. „Antigenní testy vyhodnotí minimálně 30 procent nakažených chybně jako nenakažené,“ varoval už dříve evoluční biolog Jaroslav Flegr.
Bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula v minulosti přirovnal antigenní testy k rybářské síti s velkými oky. Když někomu vyjde antigenní test pozitivně, u lidí bez příznaků se ještě laboratorně potvrzuje pomocí PCR testu.