reklama

Babiš nabídl Fialovi ochranku i Hrzánský palác. Vládnout chce ale do poslední chvíle

Andrej Babiš (ANO) nabídl budoucímu premiérovi Petru Fialovi (ODS) ochranku i to, aby měl k dispozici Hrzánský palác. Dosluhující předseda vlády to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Právě na pražských Hradčanech by se mohla poskládat finální vláda včetně ministrů. Je to zvyklost, my pracujeme dál, i když v demisi, dodal Babiš.

reklama

„Pan prezident slíbil, že bude jednat rychle, pak asi hned jmenuje premiéra. Předsedovi Fialovi jsem dnes (ve středu, pozn. red.) psal a nabízel jsem mu ochranku v Hrzánském paláci. Dodržíme zvyklosti,“ sdělil CNN Prima NEWS premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Právě v Hrzánském paláci po volbách obvykle úřaduje nastupující předseda vlády, když sestavuje tým nových ministrů. Tento akt Babiš označil za „úzus“. „Uvidíme, jak to dopadne. My pracujeme normálně dál, i když v demisi,“ podotkl dosluhující premiér. O tom, zda nabídku lídr koalice Spolu Fiala přijme, neví a dál se tím budou podle něj zabývat úředníci.

Nyní je na pořadu jmenování předsedy vlády. Prezident Miloš Zeman už Fialu informoval, že by měl být pověřen v pátek 26. listopadu na zámku v Lánech. V tu dobu však nemusí být jasno o všech ministrech. „On (Fiala, pozn. red.) bude designovaný premiér až do doby, než bude nominovaná celá vláda. Jsem premiér v demisi a vládnout budeme dál až do poslední chvíle,“ prohlásil Babiš.

Zeman se bude snažit vyjít vstříc

Se všemi kandidáty na ministry totiž není spokojený prezident. Zeman už sdělil, že bude nejspíš vetovat návrh na jednoho ministra nově vznikající vlády Petra Fialy (ODS). Podle informací z médií by mělo jít o pirátského kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského. To však Babiš nechtěl komentovat.

„Myslím, že pan prezident je vstřícný a říká, že pokud by se mu tam nějaký kandidát nelíbil, nabídne novému premiérovi Fialovi, že ho tím resortem může pověřit, aby se to nezdržovalo,“ sdělil dále Babiš.

To ostatně slíbil i Zeman, protože odmítnutím jednoho ministra by mohl „shodit“ celou vládu. Poradí proto Fialovi, aby resort buď obsadil sám, nebo pověřil jiného člena vlády. Tak by se mělo stát ve zhruba deseti dnech od jmenování Fialy premiérem. Poté by mohla být jmenována vláda jako celek. Podle Fialy by to mohlo být do tří týdnů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama