reklama

Babiš nemá v Evropském parlamentu žádný respekt. Ostatní se ho straní, říká Zdechovský

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá v Evropském parlamentu žádný respekt. Většina jeho kolegů s ním nechce mít nic společného. CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama

Jméno premiéra Andreje Babiše znovu rezonuje Evropským parlamentem. Uvízl totiž spolu se stovkami dalších v sítích investigativních novinářů v rámci aféry Pandora Papers. Babiš se brání tím, že se ničeho nezákonného nedopustil.

Podle europoslance Tomáše Zdechovského může mít celá kauza dalekosáhlé politické následky v České republice nebo ve Francii. „Myslím, že takovou smršť otázek jsem v Evropském parlamentu v životě nezažil. Myslím, že to je kauza, která rozvířila veřejné mínění a může poškodit francouzského prezidenta Macrona před blížícími se prezidentskými volbami. Třeba ve francouzských médiích je Macron spojován s Andrejem Babišem jako dobrý přítel,“ uvedl Zdechovský.

„Když si začal (Babiš) nemovitosti pořizovat, aktivně v politice nebyl, nicméně z toho, co prosakuje zejména z Francie, celou řadu věcí řešil dále s offshorovými společnostmi v době, kdy premiérem byl. Tím samozřejmě vzniká otázka, zda se nějakým nelegálním způsobem nevyhnul zdanění ve Francii. Emmanuel Macron, který sedí s poslanci ANO ve stejné frakci v Evropském parlamentu, má v příštím květnu volby, které budou velmi napínavé. Samozřejmě to má svoji politickou citlivost i ve Francii,“ souhlasil se Zdechovským další europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

Green Deal

Během rozhovoru padla otázka, jak se v Evropském parlamentu o nadcházejících českých volbách mluví v souvislosti s tím, že budoucí premiér má předsedat Radě Evropské unie. V současné době se tam řeší především tzv. Green Deal, tedy Zelená dohoda. „Pokud bude Evropské radě předsedat premiér Andrej Babiš, předpokládám, že nedohodneme vůbec nic. Nemá u svých kolegů žádný respekt. Většina kolegů s ním ani nechce mít nic společného,“ zdůrazňuje Zdechovský.

Pokud by se novým premiérem stal předseda ODS Petr Fiala, který kandiduje za koalici Spolu, otázka Green Dealu by se podle Zdechovského řešila. „Tady mohu přislíbit, že určitě chceme některé věci i s panem Vondrou revidovat. Opravdu chceme třeba diskusi o Green Dealu vrátit na zem, aby byla o skutečných věcech a nebyla tolik utopistická,“ dodal Zdechovský.

Tagy:

Hlavní zprávy

Polákům by mohlo na hranicích pomáhat až 150 českých vojáků, řekl Babiš
Vláda

Polákům by mohlo na hranicích pomáhat až 150 českých vojáků, řekl Babiš

Česká republika by mohla poslat na pomoc do Polska až 150 vojáků na 180 dní kvůli migrační krizi na hranici s Běloruskem. Společný návrh ministerstev obrany a zahraničních věcí na středečním zasedání podpořila vláda ANO a ČSSD v demisi, sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Mandát musí ještě schválit poslanci i senátoři. Podporu plánu vyjádřili politici nastupující koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN).

Celoplošný lockdown, nebo pouze pro neočkované? Jakou cestou se vydat
Koronavirus

Celoplošný lockdown, nebo pouze pro neočkované? Jakou cestou se vydat

Zejména střední Evropa se potýká s další závažnou vlnou nemoci COVID-19, a to především z důvodu nízké proočkovanosti jednotlivých států v regionu. Ukazuje se, že země mají v podstatě dvě možnosti, jak situaci řešit. Snaží se buď zavést lockdown pro neočkované, který je má motivovat k vakcinaci, nebo jsou vyhlašovány lockdowny celoplošné. Praxe však ukazuje, že každá z těchto dvou cest má odlišný výsledek a státy si musí dobře rozmyslet, čeho chtějí svými opatřeními dosáhnout. Česká republika by proto měla vyhodnotit při dalším zpřísňování opatření výsledky cest, kterými se vydávají naši sousedé.

Šílený manévr řidiče tahače. Mohl zabít další řidiče, policie po něm pátrá

Severočeští policisté pátrají po řidiči tahače, který svým nebezpečným manévrem v polovině listopadu ohrozil protijedoucí auto. Na plné čáře předjížděl náklaďák a řítil se v plné rychlosti na osobní auto, jehož řidič naštěstí duchapřítomně strhl volant a vyhnul se tak fatálnímu střetu. Riskantní manévr zachytila palubní kamera. K incidentu došlo na silnici mezi Duchcovem a odbočkou na Osek na Teplicku.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Sestřička Eliška zachránila život muži po nehodě. Za zlomená žebra se omlouvám, vzkázala

Doslova hrdinský čin má za sebou zdravotní sestra Eliška z Krajské nemocnice Liberec. Ta totiž resuscitovala staršího muže, který zkolaboval za volantem a nedopatřením způsobil autonehodu. Její záchranná mise naštěstí skončila úspěšně, nyní se řidič nachází v péči lékářů. Za jeho záchranu poděkoval sestřice jeho syn, mluvčí fotbalového klubu Jablonec Martin Bergman. K incidentu se na sociálních sítích později vyjádřila i Eliška a poděkovala všem, kteří jí byli po ruce.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

reklama