reklama

Babiš o pandemii koronaviru: Nepochybil jsem. Česko zažívá nejlepší časy

Premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že během pandemie koronaviru nepochybil, a odmítá tak kritiku spolku Neschopnost zabíjí, která jej viní ze smrti tisíců lidí na nemoc COVID-19. Předseda vlády pro CNN Prima NEWS dodal, že celé nadcházející říjnové volby jsou o „antibabišismu“, a tvrdí, že Česko zažívá nejlepší časy od vzniku samostatného státu.

reklama

Krátce před volbami se na internetu objevila akce, která míří na premiéra Andreje Babiše a konání jeho vlády od začátku pandemie koronaviru. Antikampaň, za kterou stojí spolek Neschopnost zabíjí, přišla mimo jiné s příběhy pozůstalých po obětech covidu. Ti dávají vinu za smrt svých blízkých právě Babišovi.

„Trvalo jim týden, než mi zavolali. Kdyby to stihli o jeden den dřív, mámu bych nenakazila. V životě by mě nenapadlo, že ji tehdy uvidím naposledy. Když si vzpomenu na všechny ty kecy o Chytré karanténě, zmítá mnou vztek a bezmoc,“ vypráví na stránkách spolku Neschopnost zabíjí paní Lucie. Pan Pavel pak popisuje, jak jej opustil otec. „Dva dny mi telefonoval, že se nachladil a že má kašel. Když mi volala sestřička do práce, že mám za ním přijet, věděl jsem, že je zle. Zemřel druhý den,“ říká pan Pavel s tím, že jeho otce má na svědomí „nekompetentnost Babišovy vlády“.

Sám Babiš však jakékoliv pochybení odmítá. „Já nevím o tom, že bych pochybil. My jsme dělali maximum pro to, abychom ochránili životy našich občanů. Projevovalo se to v tom, že jsme zkrátka bojovali za vakcíny a protilátkové koktejly,“ řekl CNN Prima NEWS předseda vlády.

Babiš, který během pandemie od loňského března hned čtyřikrát vyměnil ministry zdravotnictví, tvrdí, že dělal vše, co by lidem mohlo pomoci, a za akcí vidí boj proti jemu samému. „Samozřejmě, že celé tyto volby jsou zase jenom o Babišovi a antibabišismu. Pirátostán a Spolu nemají žádný program, oni jen stále poukazují na Babiše, co udělal a neudělal,“ dodal Babiš. Podobná nařčení lídři opozičních koalic dlouhodobě odmítají.

Podle premiéra je aktuálně situace v Česku skvělá. „Myslím, že lidi vědí, co jsme udělali. Česko zažívá nejlepší časy od vzniku samostatného státu. Dá se to vidět a myslím, že lidi to opravdu vidí. Takže nějaká obvinění já odmítám,“ uvedl předseda vlády s tím, že jeho vládě „opozice celý čas házela klacky pod nohy“.

Šéf spolku: Žádná politická strana za námi nestojí

Spolek Neschopnost zabíjí se do Babiše opřel nejen sérií příběhů od příbuzných obětí koronaviru. Představitelé akce na grafu na svém webu poukazují, že v Česku zemřelo při přepočtu na počet obyvatel až o 20 tisíc lidí více než v jiných zemích. Obětí covidu u nás hygienici evidují zatím přes 30 tisíc.

Nynějšímu premiérovi a šéfovi hnutí ANO spolek vyčítá mimo jiné zhroucení projektu Chytrá karanténa, neposlouchání odborníků či špatnou komunikaci směrem k veřejnosti.

Šéf spolku Jan Jelínek odmítl, že by akce probíhala na popud nějakého politika či politické strany. „Opravdu za námi žádná politická strana nestojí. Jsme jen obyčejní lidé, kteří se už nemohli dívat na to, jak se Andreji Babišovi a jeho marketingovému týmu daří nechat Čechy zapomenout na brutální neschopnost jeho vlády. Dva ze tří Čechů, kteří na covid umřeli, umřít nemuseli, pokud bychom si zvolili schopnou vládu,“ sdělil CNN Prima NEWS Jelínek.

Tagy:
očkování politika Andrej Babiš volby chytrá karanténa Ministerstvo zdravotnictví smrt koronavirus COVID-19 pandemie koronaviru předvolební kampaň koronavirová opatření volby 2021 Neschopnost zabíjí Jan Jelínek

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Tisíce domácností bez proudu. Bouře Barra udeřila na Irsko, ovlivní i počasí v Česku?

Bouře Barra v úterý zasáhla Britské ostrovy, konkrétně Irsko. Bez elektřiny je tam už 56 tisíc domácností. Do země přinesla vichr o rychlosti více až 130 km/h. Ve středu by pak měla okluzní fronta, která s bouří souvisí, doputovat i nad pevninskou Evropu, ovlivnit tak může okrajově i počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav ale žádná varování zatím nevydal. Vliv bouře by tak neměl být nijak extrémní.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama