Premiér Andrej Babiš (ANO) odletěl ve čtvrtek odpoledne do Bruselu na summit Evropské unie. Týkat se má unijního rozpočtu na roky 2021 až 2027 a také fondu na obnovu EU po koronavirové krizi. Fond by měl tento rozpočet navýšit o 750 miliard eur, tedy asi o 20 bilionů korun. Evropská komise chce získat peníze do fondu bezprecedentní půjčkou na finančních trzích. Babiš před odletem uvedl, že dohoda se bude hledat obtížně a návrh není spravedlivý ani efektivní.
Premiér oznámil, že chce usilovat o to, aby plán obnovy byl spravedlivý a přinášel jasné výhody pro všechny členské státy. „I když předseda Evropské rady Charles Michel vyslyšel naši hlavní kritiku, tak si stále myslíme, že je to nespravedlivé. Že návrh není spravedlivý a efektivní,“ řekl Babiš.
Podle kritiků fond pomůže především Itálii, kterou koronavirus nejvíce zasáhl. Naopak zastánci fondu říkají, že je prospěšný pro všechny.
Klíč pro rozdělování peněz z fondu
Premiér hovořil také o tom, že klíčem pro rozdělení peněz z fondu by měly být skutečné důsledky koronavirové krize. „Dopady krize budeme moct spočítat až příští rok,“ poznamenal Babiš. Původní návrh Evropské komise předkládal kritérium nezaměstnanosti za posledních pět let. To se nelíbí české straně, protože v Česku byla nezaměstnanost v uplynulých letech jedna z nejnižších v EU.
Shoda se zřejmě bude hledat složitě. Vznik fondu obnovy si přejí především Francie s Německem či Itálie. Dánsko, Švédsko, Finsko a Rakousko naopak apelují, aby se balík půjčených peněz zmenšil. Pro vznik fondu je nutná shoda všech států EU a následně by ho měl schvalovat Evropský parlament.
Částku 750 miliard eur si chce Evropská komise bezprecedentně vypůjčit na finančních trzích. Půjčka předpokládá i vznik společného evropského dluhopisu, za který se EU společně zaručí a bude ho společně splácet do roku 2058. O sdíleném evropském dluhu se v minulosti hovořilo, nikdy ale nebyl realizován.
Opozice se na fondu rozvoje neshodne
Na potřebě fondu rozvoje se neshodne ani česká opoziční scéna. Například ODS je k fondu kritická a varuje před vytvořením evropských společných daní. „Nejde o nic jiného, než využít koronavirové krize k tomu, aby se našel mechanismus, který umožní pokračování žití na dluh zejména jižního křídla eurozóny,“ řekl minulý týden ve Sněmovně poslanec ODS Jan Skopeček.
Oproti tomu poslanci Pirátů, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 byli při hlasování ve Sněmovně pro přijetí plánu. Přidali se i vládní poslanci, takže Sněmovna minulý týden Babiše vyzvala, aby plán Evropské komise na podporu ekonomik podpořil.