Plánovaná registrace nebude
Registrační systém k očkování proti covidu se pro mladší 80 let či chronicky nemocné pacienty od února – jak se původně plánovalo – nespustí. Otevře se, až bude dost vakcín a podle zájmu osmdesátníků a starších o očkování. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici, kde dostal druhou dávku vakcíny.
Podle předsedy vlády nyní nemocnice budou ještě řešit, jak zajistí očkování pacientů, kteří do nich docházejí. „Očkuje se velice dobře, ta konkrétní místa si to organizují sama. V této chvíli máme 240 tisíc seniorů, čeká 100 tisíc, nebudeme otvírat nové kategorie, protože 80+ budeme očkovat dlouho,“ řekl.
V Česku podle údajů statistického úřadu žije kolem 440 000 lidí nad 80 let. Od 15. ledna se mohou registrovat v internetovém očkovacím systému. Podle Babiše se jich zapsalo zatím asi 183 000 a zhruba 100 000 čeká na přidělení termínu. Pro ostatní se původně měl systém otevřít 1. února.
Řada lidí nad 80 let žije v domovech seniorů či v domovech se zvláštním režimem. V těch je podle poslední sociální statistické ročenky zhruba 57 600 lůžek. Všechna obsazena nejsou. Kolik osmdesátníků a starších v zařízeních už dostalo očkování, zatím stát přesně neví. Podle Babiše ještě z domovů není „zpětná vazba“.
Premiér podotkl, že se denně do očkovacího systému zapisuje kolem 2000 až 3000 lidí nad 80 let. Podle Babišova odhadu se tak zatím k očkování nepřihlásilo asi 190 000 osmdesátníků a starších, kteří žijí doma. Premiér dodal, že starší seniory, kteří se nezaregistrují, bude potřeba kontaktovat. Mohli by to dělat praktičtí lékaři i sociální odbory radnic.
Náměstkyně ředitele ÚVN Lenka Gutová míní, že očkování by se urychlilo, pokud by sociální odbory vytvořily seznamy seniorů i s jejich kontakty. Očkovací centra by se pak s radnicemi spojila.
Většinu lidí nad 80 let, kteří žijí doma, registrují do systému jejich příbuzní. „To nám pak někdy komplikuje administraci. Někdy objedná dcera a přijde syn, jsou tam různá telefonní čísla. Někteří, jimž se nepodaří proklikat (v systému na termín očkování), si myslí, že když mají PIN, přijdou s ním a je to ta rezervace,“ popsala Gutová. Podotkla, že se lidé nad 80 let často bez pomoci neobejdou. „Když vidíme, že transport na druhou dávku je pro seniora a rodinu obtížný, rovnou je registrujeme do mobilního týmu a jedeme za nimi domů,“ dodala Gutová.
Není problém očkovat, ale zorganizovat se
Podle Babiše je nyní potřeba dořešit také očkování pacientů, kteří v nemocnicích neleží, ale jen do nich docházejí. Ministerstvo zdravotnictví má připravit pokyny, jak mají nemocnice postupovat.
Česko dostalo zatím kolem 250 000 dávek vakcíny. Podle premiéra je naočkovaných 192 000 lidí. „Není problém ve schopnosti očkovat, problém je naorganizovat to správně. To je odpovědnost jednotlivých očkovacích míst a center, aby si to nějak naorganizovala, aby to vyšlo na druhou dávku,“ uvedl Babiš.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek oznámil, že ČR dostane v příštích třech týdnech od firmy Pfizer/BioNTech vakcíny méně. Plat vakcíny a lahviček by mělo dorazit o pětinu méně. Původně plánovaný počet dávek očkovací látky by se měl dorovnat do poloviny února, pak by se měl zvýšit. Při používání šesti dávek místo původních pěti by se ale měl zachovat plánovaný počet naočkovaných, uvedl Blatný. Od dubna by pak měly být podle něj zásilky vyšší, než se původně plánovalo. Firma Pfizer/BioNTech v polovině ledna dočasně dodávky v celé EU omezila kvůli navýšení výrobních kapacit.