reklama

Ruskou vakcínou Sputnik V by mohli být očkováni i Češi. Nemějte obavy, říká Hořejší

V Česku by se brzy mohlo očkovat i ruskou vakcínou Sputnik V. Rusové už totiž zažádali Evropskou lékovou agenturu o její schválení. V některých zemích světa ji už používají, vakcína tak má šanci uspět i v Evropě.

reklama

Veřejnost je ohledně používání Sputniku V rozpolcená. „Radši bych se nechala naočkovat neruskou vakcínou, ta země prostě není demokratická,“ uvedla v rychlé anketě CNN Prima NEWS jedna z dotázaných žen. Jiná naopak uvedla, že pokud ji odkoupil Izrael nebo Jižní Korea, tak nebude asi úplně špatná. Přesto se najde mezi Čechy mnoho lidí, kteří vakcíně z Ruska nevěří.

K tématu

Imunolog Václav Hořejší ale veřejnost uklidňuje. Obavy z ruské nebo čínské vakcíny prý nejsou na místě. „V obou těchto zemích na vývoji vakcín pracovali opravdu vynikající vědci. Zrovna tak skvělí, jako jsou ti evropští nebo američtí,“ míní Hořejší.

Rozhodne Evropská léková agentura

Samotné schvalování sice nebylo tak důkladné, podle dosavadních výsledku je však bezpečná a účinná, tvrdí imunolog. „Měli strach, že by zůstali trošku pozadu za vakcínami ze západu,“ vysvětlil Hořejší. Sputnik V je navíc vytvořena na stejném principu jako vakcína od firmy AstraZeneca.

„Má dokonce vyšší účinnost, nepoužívá šimpanzí virus, ale dva rozdílné viry lidské,“ vysvětlil poradce premiéra Roman Prymula. Přestože Evropská unie ještě ruskou vakcínu neschválila, její použití už předběžně povolilo Maďarsko. Německo zase nabízí pomoc při její výrobě, ale až poté, co projde schvalovacím procesem Evropské lékové agentury.

Ani ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nechce o použití Sputnik V slyšet dříve, než dostane souhlas Evropské lékové agentury. „Bez toho by pro mě bylo nepřijatelné používat jakoukoli vakcínu, ne proto, že je z Ruska, ale protože by neměla toto schválení,“ míní Blatný.

Pokud Sputnik V testům vyhoví, bude ji podle ministra Blatného Česká republika používat a považovat za stejně bezpečnou jako vakcíny od Pfizeru nebo Moderny.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vláda

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi

V pátek neprošla o jediný hlas takzvaná izolačka. Opatření, které mělo nakažené koronavirem finančně motivovat k setrvání v karanténě a také k nahlašování kontaktů. Lidé v karanténě měli za každý den získat od státu příspěvek až 370 korun. Kvůli tomu se do sebe na Twitteru pustily ministryně financí a práce Alena Schillerová (za ANO) s Janou Maláčovou (ČSSD).

O vývoji pandemie nerozhodne Babiš, dejte politiku stranou, apeluje Kuba na občany
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Rebelové popíjeli v otevřené hospodě. Jsou to domácí, cizím nenalévám, hájil se výčepní
Nárůst počtu obětí covidu nezpomaluje. V Česku zemřelo už 20 tisíc lidí, převážně senioři
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
Promiňte, školku musíme na deset dní zavřít. Jak covid paralyzoval šestičlennou rodinu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Další články
reklama
reklama