Tisková konference premiéra Andreje Babiše a nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly
Premiér Andrej Babiš v úterý ráno uvedl do úřadu ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO). Následně při tiskové konferenci premiér znovu poděkoval za dobře odvedenou práci jeho předchůdci Adamu Vojtěchovi (za ANO). Babiš se společně s Prymulou shodují na tom, že Praha a Střední Čechy nestíhají pozitivně testované osoby trasovat. Premiér také doplnil, že uveřejní kapacity odběrových míst a laboratoří, aby veřejnost sama posoudila, jak kraje svou roli zvládají. Prymula mimo jiné oznámil, že se kvůli funkci ministra zdravotnictví vzdá vedení České vakcinologické komory.
Po svém uvedení na úřad se Prymula vyjádřil k tomu, že převzal nelehký úkol. „Udělám pro zvládnutí situace vše, nejsem ale spasitel,“ řekl na úvod ministr zdravotnictví. Zároveň apeloval, aby lidé na několik týdnů zapomněli na politické půtky a vydrželi spolupracovat.
„Důležitá nejsou čísla, která mnohé lidi matou, ale aktuální trendy. Nemůžeme se nechat ukolébat víkendovými čísly. Realitu uvidíme v následujících dnech,“ pokračoval Prymula. I přes možné možné nárůsty nově nakažených nemá ministr zdravotnictví v plánu dělat opatření, která budou handicapovat ekonomiku, byť jsou jednodušší.
Restaurace a bary možná zavřou o dvě hodiny dříve
Prymula dále oznámil, že vláda nehodlá v brzké době vyhlašovat nouzový stav. „Probíhají dlouhé diskuze a došli jsme k názoru, že mnohá opatření jsme schopni vydat bez nutnosti nouzového stavu,“ pokračoval. Nevyloučil však možnost, že by se nouzový stav mohl zavést v horizontu jednoho až dvou týdnů.
Přesto se nyní diskutuje o dalším možném omezování otevírací doby restaurací a barů. Namísto půlnoci by podniky zavírali už ve 22:00. Podle Prymuly lidé ztratili ostražitost přesto, že místa a situace, kde lidé jedí a pijí, podle něj patří k nejrizikovějším. Zároveň je pravděpodobné omezení počtu účastníků na 100 na venkovních akcích a 50 na vnitřních. Počítá se přitom s výjimkami pro akce, které nejsou tak rizikové.
Prymula dále uvedl, že ministerstvo nebude zavírat první stupně základních škol, pokud to bude aspoň trochu možné. Zavírání škol si podle něj nikdo nepřeje, je to citlivé téma. V některých regionech se diskutuje o možnosti distanční výuky na druhých stupních základních škol či na středních školách. Ředitelé by měli podle něj vyhlásit na pátek 25. září volno, aby vznikl čtyřdenní víkend a vznikl čas na útlum epidemie.
Musíme být schopni kapacity uvolnit.
Premiér se spolu s ministrem zdravotnictví shodu na tom, že je potřeba zabezpečit dostatečné kapacity nemocnic při jakémkoliv vývoji epidemie. „Musíme myslet na všechny možné scénáře a zajistit tak kapacity pro lůžka nebo jednotky intenzivní péče. Pokud vznikne vyšší potřeba, musíme být schopni tyto kapacity uvolnit,“ konstatoval Prymula.
Stejně tak ministr zdravotnictví souhlasí s tvrzením, že Praha a Střední Čechy nestíhají trasovat nově nakažené osoby. „Je třeba zajistit, aby byl každý případ hygieniky trasován do 48 hodin. To v Praze s Středních Čechách nefunguje. Je tam skluz, pomoci by mohlo sebetrasování,“ uvedl premiér Babiš. Následně doplnil, že se dnes uveřejní čísla a kapacity odběrových míst a laboratoří, aby veřejnost sama posoudila, jak jejich ředitelé nebo hejtmani svou lidé zvládají.
Nestal jsem se ministrem COVID-19
Ministr zdravotnictví na tiskové konferenci také oznámil, že se kvůli svému novému postu rozhodl vzdát vedení České vakcinologické komory. „Funkci opustím, převezme ji pan Roman Chlíbek,“ oznámil novinářům.
Prymula zdůraznil, že se nestal novým ministrem COVID-19, a že ministerstvo zdravotnictví není ministerstvem koronaviru. „Je zde celá řada jiných priorit a projektů. Nehodlám dělat na ministerstvu zemětřesení, hodlám pokračovat v linii, kterou uvedl pan Vojtěch. Například plánujeme reformu psychologie nebo elektronizaci. Plánujeme se zkrátka věnovat i jiným činnostem, než jen COVID-19,“ dodal ministr zdravotnictví.
Ze zmocněnce pro vědu a výzkum ministrem
Vzděláním epidemiolog Prymula vedl královéhradeckou fakultní nemocnici, byl ale odvolán kvůli podezření ze střetu zájmů. Působil jako náměstek ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) a později Adama Vojtěcha (za ANO). Letos v březnu z postu odešel, protože nezískal bezpečnostní prověrku. Jako ministr ji potřebovat nebude. Na úřadu vlády pak pro něj vzniklo místo zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.
Po vypuknutí epidemie nového typu koronaviru byl Prymula dva týdny šéfem Ústředního krizového štábu, poté vedení převzal vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Prymula byl členem Rady vlády pro zdravotní rizika.
Některá jeho vyjádření k možným opatřením vyvolala velkou pozornost. Například v březnu hovořil o riziku dlouhodobého uzavření hranic s tím, že cestování do zahraničí může být omezené i v příštím roce či dvou. Mluvil také o tom, že by se společně měly v době omezení sociálních kontaktů stýkat nejvýše tři rodiny.
Podle jeho současných odhadů bude nově nakažených denně přibývat 6 000 až 8 000, řekl to v nedělním pořadu Partie. Pomoci zploštit růst křivky počtu nemocných by podle něj mohla další opatření, na místě je i zvažovat vyhlášení nouzového stavu. Za pravděpodobné považuje uzavření škol, především v Praze. Minulý týden řekl, že počty nových případů se budou zvyšovat ještě zřejmě dva až tři týdny.