Premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že vláda měla vydávat opatření proti šíření koronaviru podle krizového zákona, jak konstatoval Městský soud v Praze. S žalobou na postup vlády uspěl právník Ondřej Dostál. CNN Prima News řekl, že ministerstvo zdravotnictví už požádalo o jeho číslo účtu, aby mohlo uhradit náklady na soudní řízení.
„Ano. Asi jsme měli formálně postupovat podle krizového zákona, jak řekl soud. My jsme jeho rozhodnutí respektovali a naše vláda je formou zmíněných opatření okamžitě ještě téhož dne opravila,“ řekl Babiš v úterý ve Sněmovně poslancům během diskuze o prodloužení nouzového stavu.
Premiér dodal, že bez ohledu na formální rovinu je přesvědčený, že vláda udělala vysoce odpovědná rozhodnutí, která ochránila občany.
Žalobu na postup vlády v koronavirové krizi podal expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál. CNN Prima News řekl, že mu vadila to, jak vláda připravila zvoleným postupem „past“ na živnostníky a malé podnikatele.
Koronavirus u sousedů: Slovensko má opatření nejtvrdší, Německo nejpřísnější, v Polsku se smí do kostelů
Pět států, pět přístupů v boji proti celosvětové pandemii koronaviru. Web CNN Prima News připravil přehled opatření, zákazů a možností v Česku a ve čtyřech sousedních zemích - Německu, Polsku, Rakousku a na Slovensku. Slováci zavedli před Velikonocemi nejpřísnější opatření v Evropě. Podle informací přímo z Německa právě tam probíhají nejtvrdší policejní kontroly. Poláci jako jediní mohou na křesťanské svátky do kostelů, i když ve velmi omezeném počtu. Spojili jsme se s novináři ze sousedních zemí a zaznamenali jejich pohledy a svědectví.
Zjednodušeně to lze vysvětlit tak, že vláda 23. března rozhodla, že opatření omezující podnikatele a živnostníky nebudou vydávány v rámci krizového zákona, ale podle zákona o ochraně veřejného zdraví, který spadá pod ministerstvo zdravotnictví.
Laik by si mohl myslet, že v tom nemusí být rozdíl, ale podle Dostála je definice dost podstatná. Živnostníci by totiž měli smůlu a nemohli by žádat odškodnění.
„Vláda se pokusila udělat takovou past na živnostníky a malé podnikatele. Živnostníci by měli výrazně ztížené postavení, pokud by se snažili domoci kompenzací. Mohli by pouze doufat, že jim vrchnost dá nějaké kompenzace sama od sebe. Ale to je něco jiného, než když na to nárok mám a mohu to vymáhat od soudu,“ dodal doslova prol CNN Prima News Dostál.
Vláda se podle právníka pokusila kličkovat
„Vláda zavedla krizová opatření a po týdnu jí došlo, že bude muset kompenzovat živnostníkům všechny ztráty. Tak se pokusila zakličkovat,“ hodnotí Dostál.
Soud zrušil opatření ministerstva zdravotnictví s účinností od 27. dubna. Kabinet měl čas do pondělí, aby opatření přijal v zákonné formě, tedy v rámci krizového zákona, což také udělal.
Právník kvituje, že Babiš uznal chybu. „Je to v souladu s tím, že dosud nepřišla kasační stížnost a ministerstvo žádá, abych jim sdělil číslo účtu na náhrady řízení. Domnívám se, že soud pískal správně. To, že to pan premiér uznal, je politicky korektní stanovisko,“ hodnotí Dostál.