reklama

Koronavirus u sousedů: Slovensko má opatření nejtvrdší, Německo nejpřísnější, v Polsku se smí do kostelů

Pět států, pět přístupů v boji proti celosvětové pandemii koronaviru. Web CNN Prima News připravil přehled opatření, zákazů a možností v Česku a ve čtyřech sousedních zemích - Německu, Polsku, Rakousku a na Slovensku. Slováci zavedli před Velikonocemi nejpřísnější opatření v Evropě. Podle informací přímo z Německa právě tam probíhají nejtvrdší policejní kontroly. Poláci jako jediní mohou na křesťanské svátky do kostelů, i když ve velmi omezeném počtu. Spojili jsme se s novináři ze sousedních zemí a zaznamenali jejich pohledy a svědectví.

reklama

V Česku nadále platí omezení pohybu na celém území republiky, nejde však o zákaz vycházení jako v Izraeli. Člověk smí podle nařízení vlády jít do práce a zpět. Je možné si nakoupit v obchodech s potravinami, s krmivem pro zvířata a v dalších, které mají výjimky.

Policie hlídala a i o velikonočních svátcích bude hlídat turisticky oblíbená místa, aby se tam neshlukovali lidé, parkoviště v horských střediscích budou opět uzavřena.

Od úterý 7. dubna vláda uvolnila možnost návštěv venkovních sportovišť, ovšem v omezeném počtu dvou lidí. Lze si zahrát tenis, čehož k tréninku využila také dvojnásobná wimbledonská vítězka Petra Kvitová. Nadále není dovoleno, a to ani venku, provozovat kolektivní sporty, třeba fotbal.

Běžci a cyklisté mohou od tohoto týdne ve volné přírodě sportovat bez roušek.

Kostely zůstanou i přes Velikonoce zavřeny.

Nadále platí povinnost nosit roušky na veřejnosti, a to kromě již zmíněných sportovních aktivit, i při pohybu na volném prostranství.

Německo

V osmdesátimilionovém Německu je nejhorší situace v Bavorsku, které má s Českem společnou hranici, a v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku, kde je největší počet nakažených nemocí COVID-19. V těchto zemích také platí nejpřísnější pravidla a tamní zemské vlády je týden co týden ještě zostřují. V celém Německu však neexistuje jednotný postup, takže se nařízení, omezení a jiná pravidla liší podle spolkových zemí a oblastí. Zůstaneme-li v Bavorsku, jsou směrnice podobné těm v Česku. Lidé mohou jít do práce, omezeně nakoupit, s partnerem na procházku a nebo se starat o staršího či nemocného příbuzného.

„Policie skutečně kontroluje pohyb osob, zastavuje je především v parcích a vyptává se, kam a proč jdou, jestli je to nutné. Také dohlížejí, aby mezi lidmi byl odstup více než dvou metrů,“ popsal z bavorského Würzburgu redaktor německého deníku Augsburger Allgemeine Michael Postl. Pokuty se pohybují ve výši 500 až 1500 eur (v přepočtu 13,5 až 41 tisíc korun). „A kontroly jsou velmi přísné až tvrdé. Prostě si nejde dělat, co by člověk chtěl,“ doplnil Postl, podle kterého čekají Bavorsko velmi zvláštní Velikonoce, neboť i tam patří k tradicím navštěvovat kostely. „Do nich nikdo nesmí, bohoslužby se již dva týdny vysílají on-line, a tak to i zůstane,“ řekl Postl, který očekává, že Bavorsko po vzoru Česka velmi rychle zavede povinnost nosit roušky: „Zdá se to velmi pravděpodobné, takový předpis očekáváme každým dnem, jen je problém, že tady žádné roušky nebo podobné pomůcky nejsou."

Bavorsko se pokouší co nejvíce omezit sociální kontakty. „Proto policie kontroluje i doklady a hlídá, aby spolu byli jen lidé, kteří žijí ve společné domácnosti. Není tedy možné, aby za mnou někdo přijel na návštěvu a šli jsme spolu do parku,“ nastínil Postl bavorská pravidla pobytu venku.

Poněkud jinak se k pohybu staví druhá německá spolková země, která sousedí s Českem – Sasko. Tam je nejdůležitější počet dvou osob ve „skupině“ a onen odstup dvou metrů, policejní kontroly nejsou tak přísné a nehlídá se, jací lidé se spolu na veřejném prostranství vyskytují.

„Také my se však blížíme k výraznějšímu omezení pohybu, kterým chceme chránit lidi před nákazou,“ uvedla na online tiskové konferenci Petra Köppingová, saská ministryně sociálních věcí a společenské soudržnosti. Z titulu své funkce se také více zaměřila na zatím tabuizovanou oblast umírání a k ní poznamenala: „Víme, že jde o problém, ale stále častěji se na nás obracejí jak staří na konci života, tak i jejich příbuzní, že by se chtěli rozloučit. Proto jsme se toto rozhodli za přísných hygienických podmínek umožnit. Stejně tak jako pohřby, ale s účastí maximálně 15 osob.“

Rakousko

Z našich sousedních států panují v Rakousku kvůli COVID-19 zřejmě nejmírnější restrikce. Lidé mohou – na rozdíl například od Slovenska – přejíždět z místa trvalého bydliště do bydliště přechodného. Neexistuje tam povinnost nosit roušky či masky nebo respirátory. Jde o doporučení jednotlivých měst a obcí. Ale například v hlavním městě Vídni zavedli povinné nošení roušek v supermarketech a vozidlech veřejné dopravy. Supermarkety rozdávají roušky u vchodu.

Lidé se mohou volně pohybovat v přírodě a parcích, ovšem s odstupem dvou metrů v případě osob, které nežijí ve společné domácnosti. „Kdo se o Velikonocích půjde opalovat do  veřejného parku, bude to dělat zcela legálně,“ citoval internetový portál oe24.at mluvčí ministerstva vnitra.

Pokuta až ve výši 600 eur (v přepočtu 16 300 korun) „čeká“ na toho, kdo nelegálně vstoupí na venkovní sportoviště. Zavřená zůstávají dětská hřiště, ostatní venkovní aktivity se většinou řídí podle pravidel, která upravují lokální samosprávy.

Do konce dubna musejí zůstat zavřené hotely a restaurace, také velká nákupní centra. „Malé obchody by mohly po Velikonocích otevřít, ale vede se kolem toho diskuse a názory se různí,“ popsal z Vídně Josef Langer, generální sekretář Rakouského klubu sportovních novinářů.

Zcela jednoznačně se rakouské orgány postavily k dětem ve střídavé péči. Ty mohou o velikonočních svátcích navštěvovat i druhého rodiče, se kterým netráví většinu času v měsíci. „Tak to to rozhodlo ministerstvo spravedlnosti,“ uvedla mluvčí ministerstva vnitra.

Velikonoční mše se letos u našich jižních sousedů nekonají.

Polsko

Poláci nemusejí nosit roušky. „Zatím,“ konstatoval Marek Szkolnikowski, šéf sportovního kanálu polské veřejnoprávní televize TVP, a popsal nejdůležitější nařízení tamní vlády: „Zákaz pohybu autem a veřejnou dopravou do větší vzdálenosti než 100 kilometrů od bydliště, lesy a parky jsou zavřené. Nesmí se sportovat, ani chodit na procházky. Pokuty mohou být až 30 tisíc zlotých.“ Tedy kolem 180 000 korun.

Stejně jako v okolních zemích je povolené jít na nákup potravin a dalších vybraných komodit, nákupní centra jsou zavřená, stejně jako restaurace. „Některé provozovny vaří a nabízejí jídlo s sebou. Hodně jich ale zavřelo. V obchodech smí nakupovat omezený počet lidí, před pokladnami mohou stát jen dvě osoby a ještě ve vzdálenosti dvou metrů od sebe,“ doplnil Szkolnikowski.

Polské obyvatelstvo patří k nejvíce věřícím v Evropě, a proto je v zemi velkým tématem návštěva kostelů a mší právě v době nejvýznamnějšího křesťanského svátku - Velikonoc. „Bude to letos zvláštní, protože během bohoslužeb může do kostela vstoupit jen pět osob,“ uvedl Szkolnikowski.

Polská vláda, stejně jako česká, vyčlenila přesné hodiny pro nakupování seniorů. Lidé nad 65 let nyní nakoupí v době od 10 do 12 hodin bez přítomnosti jiných věkových skupin.

„Ještě před Velikonocemi, tedy zřejmě ve čtvrtek, oznámí vláda aktualizaci nařízení, která zatím platí do soboty 11. dubna,“ uzavřel Szkolnikowski.

Slovensko

Nová slovenská vláda Igora Matoviče zavedla pro velikonoční svátky nejtvrdší opatření v Evropě. Hodlá zamezit přesunu obyvatel, proto povolala do akce i 1500 vojáků. Od středeční půlnoci je možné se pohybovat jen v rámci města, maximálně okresu. Na výjezdech z měst, na hranicích z okresů jsou policisté, vojáci. Dál pouštějí jen ty, kteří jedou za prací nebo se starají o rodinné příslušníky. Všichni musí vyplnit formulář a zdůvodnit cestu. To vedlo k dopravnímu kolapsu na většině silnic už pár hodin po zavedení těchto pravidel. Ještě větší problémy se očekávají ve čtvrtek odpoledne, až skončí pracovní doba a i před Slováky bude čtyřdenní prodloužený víkend.

„Kdo nebude respektovat omezení pohybu, toho policie vrátí zpět. Jinak mu bude uložena pokuta,“ oznámil již v úterý, den před platností nových pravidel, mluvčí Prezídia policejního sboru Michal Slivka. Pokuta může dosáhnout až výše 1659 eur, tedy v přepočtu téměř 45 tisíc korun. „Pokud někdo jezdí z východu republiky do Bratislavy na týdenní pracovní pobyt a pokud se potom přesunuje po hlavním městě, tak jde o obvyklou cestu. Cesta z Bratislavy do Košic ale takovou obvyklou cestou není,“ citoval premiéra Matoviče deník Sme.

Na Slovensku se rozpoutala vášnivá debata o tom, jak je to s dětmi ve střídavé péči. Narazily na sebe dva pohledy. Komisařka pro děti Viera Tomanová obhajuje názor, že během krize může být střídavá péče omezená. To vyvrací ochránkyně veřejných práv Mária Patakyová, kterou citovala slovenská média: „Vyhlášený nouzový stav a ani mimořádná situace nemohou být automaticky považované za omluvitelný důvod nerespektování rozhodnutí soudů ve věci péče a styku rodičů s nezletilými dětmi.“

Slováci, stejně jako Češi, ale na rozdíl od Němců, Poláků a Rakušanů nesmějí vyjít na veřejné prostranství bez roušek či jinak zahalených úst a nosu.

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

Lhář, podvodník a ikona antivaxerů. Slavný moderátor oslavoval deportaci Djokoviče

Novak Djokovič usedl do letadla, aniž by v Austrálii odehrál jediný zápas. Vyústění ságy plné zvratů někteří lidé kritizují, jiní kvitují, či dokonce oslavují. Do skupiny, které vyhoštění tenisové světové jedničky vyloženě udělalo radost, patří britský moderátor Piers Morgan. Deportaci srbského hráče okomentoval slovy o „lháři“ a „podvodníkovi“.

Senioři dostanou své peníze, prohlásil Jurečka. V červnu se důchody znovu zvýší

Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen mimořádnou valorizaci důchodů kvůli inflaci. Uvedl to v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Míru zvýšení penzí nesdělil, ještě podle něj není vyčíslena. Zároveň řekl, že vláda daně zvyšovat nehodlá, v koalici je ale podle něj shoda na valorizaci spotřební daně z tabáku či alkoholu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

Zmrazíte platy těm, kteří berou nejméně, pustil se Šmarda do vlády. Jurečka oponoval

Předseda ČSSD Michal Šmarda se v Partii Terezie Tománkové střetl s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) ohledně otázky zmrazení platů státních zaměstnanců. Podle Šmardy na to doplatí ti nejslabší jako například kuchařky ve školách či školníci. Jurečka zase oponuje, že vláda ANO a ČSSD zvedla výdaje státu o 90 %. Současná vláda se snaží situaci řešit například zvýšením slevy na poplatníka.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama