reklama

Babiš znovu premiérem? Je to 50 na 50. Může jím být i hejtman Půta, tvrdí komentátoři

V podzimních volbách do Poslanecké sněmovny budou kandidovat dvě koalice. Nově se dohodli Piráti s hnutím STAN. Už dříve si „plácly“ ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Cílem obou subjektů je odstavit od vlády Andreje Babiše a „změnit poměry v zemi“. Jak velká je šance, že se jim to podaří? O tom v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS diskutovali Jaroslav Plesl, šéfredaktor MF DNES, a Radko Kubičko, komentátor Českého rozhlasu.

reklama

Podle Jaroslava Plesla bude záležet na vývoji hospodářské situace, která je ovlivněná koronavirovou pandemií. „To bude zcela klíčové pro výsledek voleb,“ myslí si. Radko Kubičko je přesvědčen, že koalice Pirátů a STAN má šanci ve volbách zvítězit, rizikem ale je, jak se obě strany budou chovat po nich. Jaroslav Plesl si myslí, že koalice těchto dvou stran je životaschopnější než spojenectví SPOLU, které tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

K tématu

Kubičko i Plesl si dovedou představit šéfa Pirátů Ivana Bartoše jako příštího premiéra. Šéfredaktor MF DNES ale vidí vhodnějšího kandidáta. „Tím je liberecký hejtman Martin Půta,“ řekl Jaroslav Plesl. Oba komentátoři připomněli, že důležitou roli sehraje také prezident České republiky Miloš Zeman. „Měl by sice premiérem jmenovat vítěze voleb, ale u něho to není jisté. Pokud za ním přijde pětice rozhádaných stran, Zeman toho využije a vítěze voleb nejmenuje. Pokud za ním přijdou s jasným lídrem, pak mu nic jiného, než ho jmenovat, nezbyde,“ řekl Radko Kubičko.

Kdo svede hlavní souboj

„Prezident říkal, že jmenuje vítěze, který ale bude mít zajištěnou podporu ve Sněmovně. Tím si otvírá dvířka pro to, že papírového vítěze voleb nemusí jmenovat premiérem. Jediné, co víme – že si nemůžeme být jistí vůbec ničím,“ oponoval Plesl, který zároveň odhadl šance Andreje Babiše obhájit post předsedy vlády. „Je to padesát na padesát,“ dodal. Plesl nebyl dokonce ochoten tipovat, zda se do Poslanecké sněmovny dostane ČSSD. „Nevím,“ řekl. Zároveň zaspekuloval, že se klidně může stát, že SPD Tomia Okamury získá 15 procent.

K tématu

Jaroslav Plesl také zdůraznil, že jak Piráti a STAN, tak SPOLU budou usilovat o hlasy stejného typu voličů. „Dojde k významným třenicím ještě před volbami a je možné, že nejhlasitější boj bude probíhat právě mezi těmito dvěma opozičními koalicemi,“ dodal.

ODS s ANO?

Vládní koalice se ale budou podle obou komentátorů sestavovat až po volbách a pak prý bude zajímavé sledovat, jak jednání dopadnou. Radko Kubičko připomněl slovenské memento, kde se před lety vytvořila koalice, které se sice podařilo od moci odstavit tehdejšího premiéra Vladimíra Mečiara, ale nakonec se stejně začala drolit. Receptem by mohlo být, kdyby Piráti, STAN a SPOLU do čela vlády navrhli člověka, který ale nebude zároveň předsedou žádné z uvedených stran.

Kubičko upozornil, že je nutné počítat i s variantou povolební koalice mezi ODS a hnutí ANO. „Ale asi bez Andreje Babiše,“ řekl. „Může nastat izraelský scénář s jediným možným řešením, že vládu sestaví Piráti, STAN a Andrej Babiš. Jiné řešení nebude možné,“ oponoval Plesl.

K tématu

Tagy: politika opozice STAN TOP 09 ODS KDU-ČSL 360⁰ Pavlíny Wolfové koalice vláda Jaroslav Plesl Radko Kubičko

Další hlavní zprávy

Vláda

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chyby v rezervačním systému pro očkování proti covidu jsme měli, přiznal v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. Podle něj se ale vše rychle opravilo a program nakonec fungoval bez problémů. Systém však během dopoledne dokázal prolomit čtyřiadvacetiletý student, problémy nastaly také při zasílání potvrzovacích PIN kódů.

Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama