Epidemiolog Petr Smejkal, který má být podle premiéra Andreje Babiše (ANO) novou tváří pro covidovou komunikaci, si staví nezávislý tým odborníků. Chce s nimi konzultovat vývoj pandemie i opatření. Smejkal sice složení „českého Kochova institutu“ odmítá komentovat, redakce CNN Prima NEWS však zjistila, že první jednání už proběhlo. Pikantní je, že v týmu není nikdo z ministerstva zdravotnictví.
Ač je celá věc v rané fázi vzniku, skupina odborníků se podle informací CNN Prima NEWS už v úterý večer poprvé sešla. Smejkalův poradní tým by měl mít kolem 11 nebo 12 stálých členů.
Mezi ně podle informací CNN Prima NEWS patří například imunolog, biochemik a profesor působící v USA Zdeněk Hel, vědec a spoluautor systému PES Jan Kulveit, který působí na Oxfordské univerzitě a věnuje se modelování vývoje pandemie.
V týmu, jenž má být apolitický, nezávislý a členství v něm je bezplatné, má být i Dagmar Dzůrová, která se věnuje demografii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Mezi odborníky, kteří budou radit vládě, je i epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar.
Maďar se podílel na zvládnutí epidemie loni na jaře, působil i jako člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření. Po sporu ohledně nošení roušek Maďar na ministerstvu skončil loni v létě.
Podle Maďara budou doporučení skupiny veřejná. „Měl by to být útvar nezávislých odborníků přibližně na způsob SAGE – Strategic Advisory Group of Emergencies, což je vědecká poradní skupina pro mimořádné situace fungující ve Velké Británii. V tomto případě specifický pro oblast COVID-19,“ popsal pro CNN Prima NEWS. Kdo další do poradní skupiny patří, komentovat nechtěl. „To by měl komunikovat pan Smejkal,“ uvedl Maďar.
Smejkal: Nechceme dělat konfrontaci, chceme pomáhat
Jenže Smejkal je dost skoupý na slovo, a ještě v úterý dopoledne zpochybňoval, zda nějaký útvar vůbec vznikne. „Uvidíme, jestli to má vůbec cenu. Někteří lidé nebudou chtít,“ řekl Smejkal CNN Prima NEWS.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) se už nechal slyšet, že pokud by se poradní skupina s epidemiologem Smejkalem měla stát paralelním ministerstvem zdravotnictví při Úřadu vlády, rezignuje.
„Ve chvíli, kdy by tady vznikal druhý ministr zdravotnictví, tak beze mě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl vytvářet paralelní strukturu s ministerstvem zdravotnictví, tak to není způsob, který já bych byl schopný nějakým způsobem akceptovat,“ řekl Blatný v neděli v ČT.
Podle Smejkala ale o žádné paralelní Babišovo ministerstvo nejde. „S panem Blatným jsme o tom mluvili. Zatím bych řekl, že nezávislou skupinu nevnímá jako paralelní strukturu k ministerstvu. Nechceme dělat konfrontaci, chceme pomáhat,“ tvrdí Smejkal.
Pikantní však je, že mezi stálé členy Smejkalova týmu nepatří podle důvěryhodného zdroje nikdo z resortu zdravotnictví. Redakce se zeptala na názor ministra, Blatný však nereagoval.
Měl být tým expertů už dávno?
Podle některých odborníků, které CNN Prima NEWS oslovila, měla taková skupina odborníků fungovat už dávno. Myslí si to například biochemik Jan Trnka. „Bylo by skvělé, kdyby taková skupina existovala, a je škoda, že už ji dávno nemáme,“ sdělil CNN Prima NEWS.
Epidemiolog Roman Chlíbek varoval, že poradních týmů je už hodně a bylo by potřeba vytvořit jednu větší skupinu. „Z mého pohledu je tady těch poradních těles už tolik, že by to chtělo spíše vytvořit jedno pořádné, než vytvářet nové a nové. Na ministerstvu zdravotnictví je epidemiologická skupina, klinická skupina, laboratorní skupina, vláda si vytvoří svoji skupinu a bude to nepřehledné,“ míní Chlíbek. „Měl by to být jeden centrální tým, ne to ještě štěpit,“ dodal.
Podle Chlíbka je mylná i představa, že skupinka lidí nahradí Institut Roberta Kocha, který funguje v Německu a u nás je často dáván za příklad. „Ten institut je něco jako Státní zdravotní ústav. Jsou tam i laboratoře, je to velké množství lidí s velkými zkušenostmi. Může vzniknout skupina odborníků, ale rozhodně nebude schopna suplovat Institut Roberta Kocha,“ zdůraznil.
Epidemiolog Smejkal podle informací CNN Prima NEWS oslovil i další odborníky z různých oborů, ne všichni ale mají čas nebo chuť vládě radit. „Nemám kapacitu se na tom podílet. Kolegům držím palce. V primární rovině se tam nezapojím, ale můžu s nimi něco konzultovat. Ale pravděpodobně nebudu členem,“ řekl redakci sociolog Daniel Prokop.
Mezi dalšími adepty, o nichž se hovořilo, jsou také matematik René Levinský z Centra pro modelovaní biologických a společenských procesů či biochemik a vedoucí výzkumné skupiny Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Jan Konvalinka. Ten pro CNN Prima NEWS uvedl: „Nebyl jsem osloven a obávám se, že jsem na tuto práci příliš vytížen.“ Ustavení skupiny přitom vítá: „Považuji to za velmi dobrý nápad, taková meziresortní a multidisciplinární poradní skupina by měla vzniknout.“