Předseda výboru Poslanecké sněmovny pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS hodnotí vyjednávání českého premiéra Andreje Babiše (ANO) na summitu Evropské unie (EU). Zatímco Babiš a šéf koaliční ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček výsledek jeho jednání chválí, opozice Babišovo vyjednávání kritizuje. V rozhovoru Benešík vysvětluje, proč.
Summit EU dohodl finanční pomoc zemím zasaženým koronavirovou krizí. Česko získá 230 miliard korun. Na balík 750 miliard eur si Evropská komise půjčí na finančních trzích, splácet budou postupně všechny členské země. Tzv. fond obnovy je součástí víceletého rozpočtu EU na roky 2021 až 2027. Zda a jakou roli bude v dalším schvalování tohoto rozpočtu hrát český národní parlament, vysvětluje v rozhovoru Ondřej Benešík.
Dohoda víceletého rozpočtu ze summitu musí projít Evropským parlamentem. Jakou roli pak bude hrát český národní parlament? Samotný dlouhodobý rozpočet pro roky 2021 až 2027 ratifikovat nebude.
Pro různé výstupy ze summitu platí různé postupy. Ty části dohody, které se budou realizovat přes novou unijní legislativu, budou přijaty tím klasickým zákonodárným trojúhelníkem. Návrh podá Evropská komise a shodnout se nad ním bude muset Evropský parlament a Rada EU. Náš národní parlament a jeho slovo zní zejména diskuzí o pozicích české vlády prostřednictvím sněmovního výboru pro evropské záležitosti. Nerozhodujeme o unijní legislativě, ale dáváme k ní také připomínky. To bude případ například nové uhlíkové daně.
A co platí pro ostatní vlastní nové zdroje peněz EU, které summit dohodl?
Platí pro ně jiný postup. Je to hodně komplikované a teprve se uvidí, ale stručně řečeno je budou muset schválit všechny členské státy. Tedy i náš parlament. Můj odhad je, že by to mělo znamenat novelizaci rozpočtových pravidel. Za třetí je podle mě většina toho, co závěry summitu obsahují, úpravou původních návrhů Evropské komise, na kterých se dohodne europarlament s Radou EU.
V uplynulém týdnu jste uvedl, že má Andrej Babiš slabou vyjednávací pozici v Evropské radě. Proč si to myslíte?
Protože je zřejmě pasivní a neumí vytvářet vyjednávací koalice. Něco podporujeme, aniž bychom to dokázali zobchodovat. Maďarsko a Polsko, protože mají máslo na hlavě, nechtěly zmínku o podmíněnosti čerpání v návaznosti na dodržování právního státu, ČR to nechtěla taky. Proč? Podpořily nás ony nějak? Nevím o tom. A můj osobní názor, který mám neformálně potvrzen z komunikace s kolegy z Evropské lidové strany, je, že popularitě mezi kolegy v Evropské radě ani kauzy vzhledem k čerpání dotací a střetu zájmů panu premiérovi nepřidávají.
Oslabuje to jeho vyjednávání?
Já si myslím, že to hraje roli. Premiér volá například po co největší flexibilitě využívání evropských dotací na národní úrovni. To je legitimní návrh do diskuze, ale pokud se jeho partneři v Radě EU na něho dívají jako na někoho, kdo i za stávajících pravidel může ovlivnit čerpání ve prospěch svých, formálně prý bývalých firem, tak asi nebudou mít moc velkou motivaci rozvolňovat pravidla pro čerpání, aby jemu a vládě dávali větší prostor. K pozici Česka v EU dodávám, že chybí vize a strategie v evropské politice a malá až žádná aktivita a slepá je podpora Visegrádské čtyřky.
Nečekám, že si nějak polepšíme
Sněmovna před summitem premiéra Babiše vyzvala, aby podpořil plán Evropské komise na fond obnovy. Zároveň mu uložila, aby prosadil zařazení jádra mezi takzvané čisté zdroje. Jak hodnotíte Babišovo vyjednávání ve světle tohoto požadavku?
Já o tom absolutně nevím. Nevím, zda to byla schůzka s těmi, kteří jsou proti zařazení. To je přesně o tom vyjednávání, o tom politickém zobchodování v dobrém slova smyslu. Rakousko chtělo zachovat rabaty, Rakousko má problém s našimi atomovými elektrárnami, tak přece zajdu za rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem a tvrdě s ním jednám.
Budete se na to ve Sněmovně ptát?
Samozřejmě.
Sněmovna žádala i o to, aby premiér usiloval o změnu klíče pro rozdělování peněz. Že se klíč nezaměstnanosti za posledních pět let týká jen 312 miliard ze 750 a ne více, považuje Andrej Babiš za svůj úspěch. Souhlasíte?
To rozhodně nesouhlasím. To je výmluva. Celých 70 procent dotací z největšího balíku se rozdělí podle klíče, který nám nevyhovuje. Poté se to změní na kritérium propadu ekonomiky. Ale nečekám, že si nějak polepšíme, podmínky se možná srovnají, ale zvýhodněni tímto kritériem nebudeme. Je to slabá náplast.