CNN Prima News summit EU

summit EU

Výpis příspěvků ke štítku „summit EU“

Erdogan zamíří na summit EU do Prahy. Vztah s Bruselem má sílit, říká velvyslanec Ankary

Už 6. října se v Praze uskuteční dvoudenní summit Evropské unie, kterého se zúčastní i vyslanci zemí mimo unijní sedmadvacítku. Pozvánku dostalo po peripetiích také Turecko. Velvyslanec Ankary v Praze Egemen Bagis pro CNN Prima NEWS sdělil, že jeho země by ráda po letech patových vyjednávaní začala výrazněji posilovat vztah s Evropskou unií. Mluvil také o přístupu k migraci.

Plyn budeme nakupovat společně. Bude tak levnější, shodli se na summitu lídři EU

Aktualizováno

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes po více než osmihodinové diskusi shodli na tom, že jejich státy budou moci v zájmu snížení nebývale vysokých cen plynu sáhnout ke společným nákupům. Na závěr dvoudenního summitu, jehož hlavním tématem byl další společný postup proti ruské invazi a hrozbám s ní spojeným, také podpořili návrh na zavedení povinnosti plnit před zimou plynové zásobníky. V závěrech vrcholné schůzky se také zavázali k postupnému a co nejrychlejšímu ukončení závislosti na ruských energiích.

Babiš před summitem EU: S Ruskem jsme na bodě mrazu, od Orbána chci vysvětlení

České vztahy s Ruskem jsou na bodě mrazu, nebylo by ale správné úplně přestat komunikovat. Před začátkem čtvrtečního summitu Evropské unie to prohlásil český premiér Andrej Babiš, podle něhož tuzemsko zváží podporu návrhu na uspořádání vrcholného jednání unijních lídrů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Na programu summitu bude také diskuse o podpoře práv komunity LGBT. Důvodem je široce kritizovaný maďarský zákon, který zakazuje na školách osvětu o sexuálních menšinách. K výzvě Maďarsku se český premiér nevyjádřil a prohlásil, že si chce nechat novou normu vysvětlit od maďarského předsedy vlády Viktora Orbána. Sám to prý nedokáže posoudit.

Sledujte ZÁZNAM: premiér Babiš po jednání v Bruselu. K čemu lídři EU dospěli?

V noci na úterý vyjádřili solidaritu Česku lídři zemí Evropské unie na bruselském summitu. Společně také podpořili českou reakci na vyhoštění ruských diplomatů. Prezidenti a premiéři členských států odsoudili ilegální, provokativní a rozkladné ruské aktivity vůči Evropské unii. Sledujte komentář k jednáním premiéra Andreje Babiše. Poslechnout si ho můžete v tomto článku krátce po deváté hodině ranní.

Řidiče kamionů možná čeká výjimka. Německo od nich nebude chtít koronatesty

Aktualizováno

Německá kancléřka Angela Merkelová podle premiéra Andreje Babiše (ANO) na dnešním jednání lídrů EU přislíbila, že Německo už nebude požadovat od řidičů kamionů na hranicích testy na koronavirus. Datum podle něj nesdělila. Babiš to řekl po čtvrtečním mimořádném jednání vlády. O příslibu Merkelové informovaly s odvoláním na diplomatický zdroj Hospodářské noviny (HN).

Evropská unie zpřísní klimatické závazky k roku 2030, omezí emise o nejméně 55 procent

Evropská unie zpřísní své klimatické závazky k roku 2030, shodli se v pátek po celonočním jednání v Bruselu prezidenti a premiéři členských zemí, kteří podpořili omezení celounijních emisí skleníkových plynů o nejméně 55 procent proti roku 1990. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Do Bruselu nakonec odletěl i premiér Andrej Babiš.

Lídři EU budou ve čtvrtek jednat o dalších společných postupech v boji proti pandemii

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou ve čtvrtek jednat o možnostech lepší spolupráce v boji proti šířící se koronavirové nákaze . Během večerní videokonference mají hovořit například o celounijním používání rychlotestů, o vzájemném uznávání jejich výsledků či o způsobu budoucí distribuce vakcín. Debata se bude točit i kolem další vzájemné pomoci mezi státy, z níž v těchto dnech těží Česko.