reklama
CNN Prima News summit EU

summit EU

Výpis příspěvků ke štítku „summit EU“

Babiš před summitem EU: S Ruskem jsme na bodě mrazu, od Orbána chci vysvětlení

České vztahy s Ruskem jsou na bodě mrazu, nebylo by ale správné úplně přestat komunikovat. Před začátkem čtvrtečního summitu Evropské unie to prohlásil český premiér Andrej Babiš, podle něhož tuzemsko zváží podporu návrhu na uspořádání vrcholného jednání unijních lídrů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Na programu summitu bude také diskuse o podpoře práv komunity LGBT. Důvodem je široce kritizovaný maďarský zákon, který zakazuje na školách osvětu o sexuálních menšinách. K výzvě Maďarsku se český premiér nevyjádřil a prohlásil, že si chce nechat novou normu vysvětlit od maďarského předsedy vlády Viktora Orbána. Sám to prý nedokáže posoudit.

Sledujte ZÁZNAM: premiér Babiš po jednání v Bruselu. K čemu lídři EU dospěli?

V noci na úterý vyjádřili solidaritu Česku lídři zemí Evropské unie na bruselském summitu. Společně také podpořili českou reakci na vyhoštění ruských diplomatů. Prezidenti a premiéři členských států odsoudili ilegální, provokativní a rozkladné ruské aktivity vůči Evropské unii. Sledujte komentář k jednáním premiéra Andreje Babiše. Poslechnout si ho můžete v tomto článku krátce po deváté hodině ranní.

Řidiče kamionů možná čeká výjimka. Německo od nich nebude chtít koronatesty

Aktualizováno

Německá kancléřka Angela Merkelová podle premiéra Andreje Babiše (ANO) na dnešním jednání lídrů EU přislíbila, že Německo už nebude požadovat od řidičů kamionů na hranicích testy na koronavirus. Datum podle něj nesdělila. Babiš to řekl po čtvrtečním mimořádném jednání vlády. O příslibu Merkelové informovaly s odvoláním na diplomatický zdroj Hospodářské noviny (HN).

Evropská unie zpřísní klimatické závazky k roku 2030, omezí emise o nejméně 55 procent

Evropská unie zpřísní své klimatické závazky k roku 2030, shodli se v pátek po celonočním jednání v Bruselu prezidenti a premiéři členských zemí, kteří podpořili omezení celounijních emisí skleníkových plynů o nejméně 55 procent proti roku 1990. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Do Bruselu nakonec odletěl i premiér Andrej Babiš.

Lídři EU budou ve čtvrtek jednat o dalších společných postupech v boji proti pandemii

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou ve čtvrtek jednat o možnostech lepší spolupráce v boji proti šířící se koronavirové nákaze . Během večerní videokonference mají hovořit například o celounijním používání rychlotestů, o vzájemném uznávání jejich výsledků či o způsobu budoucí distribuce vakcín. Debata se bude točit i kolem další vzájemné pomoci mezi státy, z níž v těchto dnech těží Česko.

Připravujme se na rozchod evropského bloku s Británií bez dohody, zaznělo na summitu

Dosavadní jednání s Británií neumožňují uzavření dohody o budoucích vztazích Spojeného království s evropským blokem a rozhovory by měly pokračovat i v následujících týdnech, shodli se ve čtvrtek prezidenti a premiéři zemí Evropské unie. Na summitu v Bruselu je o posledním vývoji informoval hlavní unijní vyjednávač s Brity Michel Barnier. Šéfové států a vlád vyzvali Londýn, aby učinil „nutné kroky“ k uzavření dohody. Členské státy EU, jejich instituce i firmy by se však zároveň měly začít intenzivněji připravovat na všechny varianty včetně rozchodu evropského bloku s Británií bez dohody, shodl se summit v přijatých závěrech.

EU neuznává výsledky voleb v Bělorusku, zavede sankce. Lídři podpořili demonstranty

Země Evropské unie nemohou uznat výsledky prezidentských voleb v Bělorusku, ve kterých podle opozice podvodem zvítězil autoritářský prezident Alexandr Lukašenko. Po jednání lídrů členských států to prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová, podle níž ale Bělorusové musí nynější krizi vyřešit sami. Evropská rada podle jejího předsedy Charlese Michela dospěla k závěru, že volby nebyly ani svobodné, ani spravedlivé.

Babišovy kauzy jeho popularitě v EU nepřidávají, říká šéf evropského výboru Sněmovny

Předseda výboru Poslanecké sněmovny pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS hodnotí vyjednávání českého premiéra Andreje Babiše (ANO) na summitu Evropské unie (EU). Zatímco Babiš a šéf koaliční ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček výsledek jeho jednání chválí, opozice Babišovo vyjednávání kritizuje. V rozhovoru Benešík vysvětluje, proč.

reklama