
Blíží se termín pro možnou změnu zdravotní pojišťovny. Ty se předhánějí v nabízení benefitů
Evropská unie je připravena velmi rychle postupovat v otázce možného využití výnosů ze zmrazených ruských aktiv na podporu Ukrajiny, včetně možnosti použít tyto peníze na vojenskou podporu. Novinářům to ve čtvrtek večer po jednání summitu EU řekl šéf vrcholných unijních schůzek Charles Michel. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová jej na tiskové konferenci doplnila s tím, že první miliardu eur by země, která se už přes dva roky brání ozbrojené ruské agresi, mohla získat už na počátku července.
Už 6. října se v Praze uskuteční dvoudenní summit Evropské unie, kterého se zúčastní i vyslanci zemí mimo unijní sedmadvacítku. Pozvánku dostalo po peripetiích také Turecko. Velvyslanec Ankary v Praze Egemen Bagis pro CNN Prima NEWS sdělil, že jeho země by ráda po letech patových vyjednávaní začala výrazněji posilovat vztah s Evropskou unií. Mluvil také o přístupu k migraci.
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes po více než osmihodinové diskusi shodli na tom, že jejich státy budou moci v zájmu snížení nebývale vysokých cen plynu sáhnout ke společným nákupům. Na závěr dvoudenního summitu, jehož hlavním tématem byl další společný postup proti ruské invazi a hrozbám s ní spojeným, také podpořili návrh na zavedení povinnosti plnit před zimou plynové zásobníky. V závěrech vrcholné schůzky se také zavázali k postupnému a co nejrychlejšímu ukončení závislosti na ruských energiích.
Nezvyklou předehru měl odlet premiéra Andreje Babiše (ANO) na summit Evropské unie ve Slovinsku. Ještě než premiér dorazil na základnu vojenského letectva v pražských Kbelích, všiml si reportér CNN Prima NEWS podivného chování jednoho z vojáků.
Na konci srpna bude podle Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí 90 procent nových případů koronavirové nákazy v EU tvořit varianta delta. Postihne hlavně mladší a nenaočkované lidi. Obavy z šíření této nakažlivější mutace staví mnohé země do těžko řešitelné pozice.
České vztahy s Ruskem jsou na bodě mrazu, nebylo by ale správné úplně přestat komunikovat. Před začátkem čtvrtečního summitu Evropské unie to prohlásil český premiér Andrej Babiš, podle něhož tuzemsko zváží podporu návrhu na uspořádání vrcholného jednání unijních lídrů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Na programu summitu bude také diskuse o podpoře práv komunity LGBT. Důvodem je široce kritizovaný maďarský zákon, který zakazuje na školách osvětu o sexuálních menšinách. K výzvě Maďarsku se český premiér nevyjádřil a prohlásil, že si chce nechat novou normu vysvětlit od maďarského předsedy vlády Viktora Orbána. Sám to prý nedokáže posoudit.
V noci na úterý vyjádřili solidaritu Česku lídři zemí Evropské unie na bruselském summitu. Společně také podpořili českou reakci na vyhoštění ruských diplomatů. Prezidenti a premiéři členských států odsoudili ilegální, provokativní a rozkladné ruské aktivity vůči Evropské unii. Sledujte komentář k jednáním premiéra Andreje Babiše. Poslechnout si ho můžete v tomto článku krátce po deváté hodině ranní.
Premiér Andrej Babiš na páteční tiskové konferenci okomentuje závěry summitu prezidentů a premiérů zemí Evropské unie. V pátek zároveň jedná Poslanecká sněmovna, kde vláda požádá o prodloužení nouzového stavu. Tisková konference proběhla v 8:30, její záznam můžete sledovat v tomto článku.
Německá kancléřka Angela Merkelová podle premiéra Andreje Babiše (ANO) na dnešním jednání lídrů EU přislíbila, že Německo už nebude požadovat od řidičů kamionů na hranicích testy na koronavirus. Datum podle něj nesdělila. Babiš to řekl po čtvrtečním mimořádném jednání vlády. O příslibu Merkelové informovaly s odvoláním na diplomatický zdroj Hospodářské noviny (HN).
Do léta by mělo být proti koronaviru očkováno až 70 procent dospělých v Evropské unii (EU), plánuje podle informací agentury DPA Evropská komise (EK). Na čtvrtečním summitu se má projednávat i kontroverzní očkovací pas.
Evropská unie zpřísní své klimatické závazky k roku 2030, shodli se v pátek po celonočním jednání v Bruselu prezidenti a premiéři členských zemí, kteří podpořili omezení celounijních emisí skleníkových plynů o nejméně 55 procent proti roku 1990. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Do Bruselu nakonec odletěl i premiér Andrej Babiš.
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou ve čtvrtek jednat o možnostech lepší spolupráce v boji proti šířící se koronavirové nákaze . Během večerní videokonference mají hovořit například o celounijním používání rychlotestů, o vzájemném uznávání jejich výsledků či o způsobu budoucí distribuce vakcín. Debata se bude točit i kolem další vzájemné pomoci mezi státy, z níž v těchto dnech těží Česko.