Španělské ministerstvo pro rovnost spustilo novou letní kampaň. Jejím cílem má být povzbudit ženy, které se obávají vyrazit na pláž v plavkách. Na plakát se sloganem „Léto je i naše“ vybralo ženy všech typů, včetně dámy, která má odstraněné jedno prso. Žena, která se stala předobrazem pro plakát, si ale stěžuje že se tak stalo bez jejího vědomí. Grafička navíc nahradila její protézu zdravou nohou.
„Na pláž patří všechna těla,“ píše ve svém twitterovém příspěvku v rámci kampaně ministryně sociálních služeb Ione Belarrová.
Na plakátu ministerstva pro rovnost se nachází pět žen relaxujících na pláži včetně baculek či ženy bez vrchního dílu plavek, které lékaři odebrali jedno prso.
Šéfka Ženského institutu Antonia Morillasová podle zprávy webu BBC tvrdí, že společenská očekávání o vzhledu ovlivňují nejen sebevědomí žen, ale upírá jim také jejich práva. Nová kampaň proto hlásá: „Dnes si připíjíme na léto, které je pro všechny. Bez stereotypů a bez estetického násilí páchaného na našich tělech,“ dodává institut na Twitteru.
Kampaň vyvolala různorodé reakce na více frontách. Někteří, píše BBC, kritizují, že iniciativa měla zahrnovat i muže, kteří nedisponují „standardním“ tělem. Levicový politik Cayo Lara zase poukazuje na absurdnost celé kampaně a míní, že se vytváří problém tam, kde není.
„Samozřejmě, že na pláž pojedeme. Avšak vždy, když ukážeme svá ‚nestandardní‘ těla, domníváme se, že tím vzbuzujeme nenávist,“ reaguje státní tajemnice ministerstva pro rovnost Ángela Rodriguéz Pamová na připomínky, že ženy nepotřebují povolení ani povzbuzení ministerstva k tomu, aby vyrazily na pláž.
Třesu se vzteky, říká modelka
Ozvala se ale i jedna z žen, které se staly předobrazem pro kampaň. Britská modelka upozornila, že jí grafička na fotografii její protézu nohy nahradila zdravou končetinou a provedla i další úpravy. Informoval o tom zpravodajský web The Guardian.
Sian Greenová-Lordová zveřejnila na svém Instagramu fotografie z dovolené na Ibize. Velmi podobně vypadající žena je také součástí španělského plakátu, ale kreslená postava na něm má jiný vzor na plavkách, přibylo jí ochlupení v podpaždí a na nohách a namísto protézy je zdravá noha.
„Ani nedokážu popsat, kolik vzteku právě teď cítím. Doslova se třesu vzteky,“ řekla Greenová-Lordová deníku The Guardian. Mladá žena přišla o nohu v roce 2013, když ji v New Yorku srazilo taxi. Kritizuje jednak použití své fotografie bez dovolení, ale zejména svévolnou úpravu vzhledu.
Grafička s uměleckým jménem Arte Mapache, která plakát pro vládu vytvořila, se ženám omluvila. Předpokládala prý, že ilustrace může vycházet z volně dostupných fotografií. Vyobrazeným ženám nabídla, že se s nimi rovným dílem rozdělí o honorář, který za tuto práci dostala. Na zakázce vydělala 4 490 eur (110 000 Kč).