Kam v roce 2025 necestovat? Průvodce varuje před oblíbenými destinacemi, vynechte i Everest

Bali, Španělsko nebo Mount Everest jsou místa, do kterých cestovní průvodce Fodor’s nedoporučuje v příštím roce cestovat. Důvodem však není nebezpečí, které by lidem mohlo hrozit, ale očekávaný nápor turistů.

Když se cestovní ruch vymkne kontrole, místo plné turistů trpí například zvýšenou produkcí odpadů, nedostatkem vody nebo rostoucími životními náklady lokálních obyvatel. S cílem zvýšit povědomí o problémech a odradit lidi od cestování do turismem zasažených míst, vydal cestovní průvodce Fodor’s svůj každoroční „No list“ s oblíbenými destinacemi, kterým by se lidé měli v příštím roce vyhnout.

ČTĚTE TAKÉ: Dům ve Španělsku? Žádný problém. Idylická vesnice láká na levné bydlení i přírodní krásy

První destinací na seznamu je Bali v Indonésii. Ostrov zažívá po pandemii turistický boom. Minulý rok ho podle dat země navštívilo 5,3 milionu lidí. Kvalitu vody zhoršuje nedostatečné čištění odpadních vod, hromady odpadků znečišťují pláže. Ročně ostrov vyprodukuje 1,6 milionu tun odpadu, nakládá však jen se 48 %.

„Odpadové hospodářství na Bali sotva drží krok s objemem odpadu, a to je podcenění,“ citoval web expertku na udržitelné cestování se zaměřením na jihovýchodní Asii Kristin Winkaffovou. Ekonomika Bali prosperuje z turismu, to se však spoléhá na zdraví a krásu přírodní krajiny. Bez udržitelných opatření by mohl ostrov o své přírodní krásy a důvod k návštěvě přijít.

Letošní rok byl rekordní pro mezinárodní cestování do evropských destinací. Počet turistů byl jen v prvním čtvrtletí o 7,2 % vyšší než před pandemií. „Takový příliv lidí nezahlcuje pouze čtvrti nadměrnou pěší dopravou, ale mění samotnou strukturu společnosti: zvyšuje životní náklady, zatěžuje infrastrukturu a přírodní zdroje a homogenizuje kulturu nejoblíbenějších evropských míst,“ píše Fodor’s.

Napětí vyvrcholilo v létě, když v několika oblíbených destinacích, jako je Barcelona, Mallorca, Benátky nebo Kanárské ostrovy, obyvatelé protestovali proti masovému turismu a nedostatečným omezujícím opatřením. Situace se zhoršuje v Lisabonu.

Problémům čelí populární thajský ostrov Koh Samui. Nelegální stavební projekty a odlesňování zvyšují riziko sesuvů půdy a škodí volně žijícím zvířatům včetně těch mořských. Místní obyvatelé se také potýkají s narůstajícím nedostatkem vody. Situaci pravděpodobně nepomůže ani seriál Bílý lotos, jehož třetí série se zde natáčela. Podle Fodor’s televizní místa lákají další vlnu turistů.

Na „No list“ seznam se dostal i Mount Everest v Nepálu. „Stále více nezkušených horolezců může na nejvyšší horu světa díky tomu, že platí místním za přepravu vybavení,“ uvedl portál Travelbook. Vznikají nejen bezpečnostní rizika, ale i problémy spojené s mnoha lidmi v národním parku Sagarmatha. Svahy Everestu a turistické stezky hyzdí podle odhadů asi 30 tun odpadu. K řešení situace nepřispívá ani tamní vláda, která láká turisty na návštěvu země, a to přesto, že místní organizace varují před zničujícími dopady masového turismu.

Kromě destinací, které se již s problémy způsobenými masovým turismem potýkají, poukazuje Fodor’s i na další. V roce 2025 by lidé měli zvážit návštěvu Sicílie, Britských Panenských ostrovů, indického státu Kerala, japonských měst Tokio a Kjóto, mexického Oaxaca nebo výletní cestu po Skotsku North Coast 500.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: PŘEHLEDNĚ. Zimní sezóna startuje. Kolik zaplatíte za skipasy v Česku i zahraničí?

Tagy: