Herečka Eliška Balzerová se v otevřeném dopise prezidentovi Miloši Zemanovi ohradila proti výroku hlavy státu o „snobské sebrance“. Prezident ho použil v souvislosti s herci, kteří si šli zakouřit ven během předávání cen Český lev. Balzerová Zemana vyzvala, aby svými hrubými komentáři a zlobou nekazil společenské ovzduší. Odpověď z Hradu na sebe nenechala dlouho čekat.
Zeman nazval herce snobskou sebrankou v rozhovoru pro Parlamentní listy. Uvedl, že kvůli koronaviru se loni v říjnu nemohlo konat předávání státních vyznamenání na Pražském hradě, ale udílení filmových cen proběhnout mohlo. „Já se ptám, je snad Český lev, který je upřímně řečeno spíš akcí pro snobskou sebranku, důležitější akcí než národní svátek?“ řekl Zeman.
Balzerová, která se Českých lvů zúčastnila, se rozhodla na prezidentova slova reagovat. „S radostí a hrdá na práci kolegů jsem předávala hlavní cenu pro nejlepšího herce Ivanu Trojanovi za film Šarlatán. My, ve vašich očích šašci a klauni, jsme od nepaměti měli za úkol nastavovat mocným zrcadlo. Udělám to dnes i já,“ napsala podle webu iDNES.cz Balzerová s tím, že Zemana k nevybíravému útoku přiměla fotografie kouřících herců a hereček bez roušek.
„Tak pro pořádek: bylo to místo mimo budovu, k tomuto účelu určené. A ruku na srdce – kolikrát jste vy kouřil na místech zcela nevhodných a dával jste si přinášet ‚popelníček‘, kdykoli a kdekoli se vám zlíbilo, i k nelibosti ostatních,“ dodala herečka.
Už nyní se nám špatně dýchá
Balzerové se také nelíbilo srovnání předávání filmových cen a státních vyznamenání. Herečka uvedla, že Český lev jistě není důležitější akcí, nicméně upozornila na to, že ocenění ve světě dělá dobré jméno státu daleko více než někteří vládní činitelé.
„Pane prezidente, žijeme už rok ve velmi těžké a složité době. Všichni se ze všech sil snažíme, abychom ji co nejdříve překonali. Snažte se, prosím, i vy nekazit nám svými hrubými komentáři, zlobou a nenávistnými výroky, společenské ovzduší. Už tak se nám špatně dýchá,“ dodala herečka na závěr.
Odpověď z Hradu na sebe nenechala dlouho čekat. „Vědomi si odpovědnosti, s těžkým srdcem jsme slavnostní ceremoniál na Pražském hradě zrušili. Ne pro ony ohavné útoky na samotnou podstatu státnosti, protože úcta k tradici je mezi jejími fundamenty, ale v zájmu společenského smíru a uklidnění rozrušených myslí. Určitým způsobem šlo o oběť,“ sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
„Státní vyznamenání osobnostem, které obětovaly život vlasti, nemohla být předána. Sošky za filmové role ano. Ba co více, neúměra tohoto konání byla podtržena bezstarostným rejem, který zaznamenali fotografové. Jak archetypální! Lidé nemohou činit v zájmu ochrany zdraví mnohé věci, ale vyvolení ve stylu starého Říma pořádají pomyslné hody ve svém paláci,“ pokračoval Ovčáček. Dodal, že uměním není snobská filmová party navzdory tíživé situaci celé země. „Není a na tom trvám,“ zdůraznil.