reklama

Banka a klient jsou partneři. Nejen po covidu jsme tu pro vás, zní z Raiffeisenbank

Koronavirová epidemie přinesla do bankovního sektoru zvýšený zájem o digitalizaci. Pro peněžní ústavy to znamená nárůst podílu agendy, kterou vyřizují bez papírů. V nejbližší době ale finanční trh také zezelená. Ve stále větší míře se budou prosazovat principy takzvaného ESG financování. Banky budou poskytovat peníze i s ohledem na to, jak ekologicky či společensky zodpovědně jejich klienti podnikají. „Neznamená to ale, že kdo není dost zelený, nedostane úvěr,“ řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Barbara Tutass, ředitelka oddělení korporátních klientů v Raiffeisenbank.

reklama

Nejen ve finančním sektoru se začínají prosazovat prvky ESG, tedy environmentální, sociální a corporate governance kritéria. Jde o obecný trend, který dříve či později dorazí i k nám. „Nejde jen o životní prostředí, ale také o podnikání, které je odpovědné vůči společnosti. Samozřejmě, že se díváme na to, jak se klient chová k životnímu prostředí nebo kolik emisí vypouští, ale také třeba na to, zda má zavedena protikorupční opatření nebo zda správně nakládá s daty svých klientů či zaměstnanců,“ řekl Michal Poledňák, který má v Raiffeisenbank na starosti vývoj korporátních produktů.

ESG však nemá být nástroj k vyloučení nedostatečně „zelených“ nebo společensky odpovědných firem od financování. „Jde spíše o doplňkové kritérium k těm standardním. Jeho váha ale zřejmě bude narůstat a naším úkolem také je, abychom klientům radili, jak být s těmito principy v souladu,“ uvedla Barbara Tutass. Podle ní je už nyní patrné, že společenská odpovědnost a šetrnost k životnímu prostředí je nedílnou součástí firemní image a klienti se na zohlednění ESG kritérií sami ptají

K tématu

Poroste zájem o factoring

Tento trend je patrný také například u dluhopisů, které jsou vhodnou alternativou pro dlouhodobé financování. „Emise dluhopisů je hodně oblíbeným nástrojem zejména v anglosaském světě. Klientům vyhovuje, když nemusí dlužnou částku splácet pravidelně, což je jedna z výhod dluhopisů,“ řekla Barbara Tutass. V česku jsou dluhopisy doménou velkých korporací. „Největším emitentem je u nás pořád stát. My s dluhopisy pracujeme jako s doplňkem,“ dodala.

V souvislosti s koronavirovou pandemií se ale podle Tutass i podle Poledňáka dá očekávat růst poptávky po krátkodobém financování, a to zejména po factoringu. Protiepidemická opatření vlády se totiž projevila ve zhoršené likviditě řady menších a středních firem, přestože pro ně vláda připravila několik podpůrných programů. „Očekáváme, že jakmile vládní podpora bude končit, zájem o factoring poroste. Jsme na to připraveni,“ řekl Poledňák. „Už v posledních dvou letech jsme ale zaznamenávali dvouciferný nárůst poptávky po factoirngu, je to velmi oblíbený nástroj krátkodobého financování,“ dodala Tutass.

K tématu

Digitální, ale stále osobní

Jedním ze symbolů koronavirové pandemie byl také rozvoj digitalizace, která výrazně pronikla rovněž do finančního světa. „Pro nás to znamená zvýšení podílu agendy, které vyřizujeme bezpapírovou formou a i sami klienti to vyžadují,“ řekl Michal Poledňák. Digitalizace přispívá ke zrychlení celého procesu financování, ale i úspoře nákladů jak na straně banky, tak zejména jejích klientů. „Začali jsme spolupracovat se světem fintechových společností, které mají šikovné nástroje, ale chybí jim klientela. Tu jim zase můžeme nabídnout my,“ dodal Poledňák.

Digitalizace však neznamená odosobnění nebo automatizaci a vytrácení individuálního přístupu ke klientům. „Ráda bych na ně apelovala, aby se s námi nebáli mluvit. Finance spadají do sektoru služeb a naším zájmem je reflektovat potřeby klientů. Jejich zpětná vazba je pro nás velice cenná. Vztah banky a klienta musí být partnerství,“ uzavřela Barbara Tutass.

Tagy: byznys finance Raiffeisenbank půjčky koronavirus

Další hlavní zprávy

EURO 2021

Krvácející Schick opět udeřil. Proti Chorvatům vystřelil remízu, osmifinále je blízko

Krvácející Schick opět udeřil. Proti Chorvatům vystřelil remízu, osmifinále je blízko

Patrik Schick navázal na první zápas na fotbalovém Euru, ve kterém ohromil svojí brankou z půlky hřiště, a trefil se i v utkání proti Chorvatsku. Tentokrát si v prvním poločase za cenu krvavého zranění vybojoval penaltu a tu sám potvrdil. Dvě minuty po pauze ale za vicemistry světa udeřil Ivan Perišič a srovnal na konečných 1:1. I tak je česká reprezentace v dobré pozici z hlediska postupových šancí. Před posledním duelem skupiny D s Anglií má čtyři body, což by na osmifinále mohlo stačit.

Plzeňský kraj

Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu

Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu

Po pátečním úniku chemikálií v Plzni-Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném stavu. Řekla to Jana Šimůnková z plzeňské fakultní nemocnice. Podle hasičů chemikálie na bázi síry unikly ve vysokých koncentracích v Plzni-Skvrňanech v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. Únik látek zasáhl sedm lidí, tři odešli z objektu sami, čtyři další zdravotníci resuscitovali a ve vážném stavu převezli do nemocnice. Dva lidé pak zemřeli.

Zničíme ty anglický bastardy: Tisíce Skotů zaplavily Londýn. Zajímá je alkohol a fotbal
Dlouho jsi nebyl v Chile, řekl prezident Zeman a daroval Klausovi pero
Putin překvapil a zastal se Bidena: Je to profesionál. Měl za sebou velmi náročnou cestu
reklama
reklama
Lahve necháte na stole, nebo uvidíte. UEFA umravňuje fotbalové rebely kvůli sponzorům

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Tepleji než u moře: V ČR bude až 36 stupňů, hrozí přehřátí i požáry. Jak se chránit?
Další články
reklama
reklama