reklama
CNN Prima News půjčky

půjčky

Výpis příspěvků ke štítku „půjčky“

Konec laciných hypoték. Česká národní banka zdvojnásobila svou základní úrokovou sazbu

Většina členů bankovní rady České národní banky na svém středečním měnověpolitickém zasedání hlasovala pro zvýšení dvoutýdenní repo sazby z dosavadních 0,25 na 0,5 procenta. Naplnila se tak očekávání analytiků. Centrální bankéři zřejmě reagovali na inflaci, která řadu měsíců setrvává na samé horní hranici cílového pásma České národní banky.

Banka a klient jsou partneři. Nejen po covidu jsme tu pro vás, zní z Raiffeisenbank

Koronavirová epidemie přinesla do bankovního sektoru zvýšený zájem o digitalizaci. Pro peněžní ústavy to znamená nárůst podílu agendy, kterou vyřizují bez papírů. V nejbližší době ale finanční trh také zezelená. Ve stále větší míře se budou prosazovat principy takzvaného ESG financování. Banky budou poskytovat peníze i s ohledem na to, jak ekologicky či společensky zodpovědně jejich klienti podnikají. „Neznamená to ale, že kdo není dost zelený, nedostane úvěr,“ řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Barbara Tutass, ředitelka oddělení korporátních klientů v Raiffeisenbank.

Předčasně splatili hypotéku a banka po nich chce statisíce. Může si to však dovolit?

Pokud se lidé rozhodnou pro předčasné splacení jakéhokoli úvěru, měla by jim banka naúčtovat jen účelně vynaložené náklady, které jí v souvislosti s tímto úkonem vzniknou. Zákon o ochraně spotřebitele však přesně nestanovuje, co všechno lze do těchto nákladů zahrnout. Toho některé banky využívají a neváhají za předčasně splacenou půjčku po klientech vymáhat obří částky.

Hypotéky citelně zdražily a bude hůř. Zájem o půjčky na bydlení však slábne jen mírně

Tuzemské banky sjednaly v dubnu hypoteční úvěry za více než 39 miliard korun. To je o 21,3 miliardy více než před rokem. Průměrná úroková sazba se v dubnu přiblížila dvěma procentům a podle analytiků bude další zvýšení v příštích měsících následovat. Bankám se totiž zdražují peníze, ačkoli Česká národní banka drží své úrokové sazby na mimořádně nízké úrovni.

Realitní bublina drtí hlavně mladé lidi. Vlastnické bydlení bude nedostupný luxus

Přestože českou ekonomiku už rok svírá koronavirová pandemie, vývoj cen nemovitostí tomu vůbec nenasvědčuje. Zatímco před dvanácti lety domy a byty pod tlakem hospodářské recese zlevňovaly, současná krize žene jejich ceny stále vzhůru. Zdražování se navíc přelévá z Prahy do regionů a vlastnické bydlení se stává nedostupným pro stále větší okruh lidí, zejména mladých na prahu kariéry.

Svět bez bank? Úvěry i spořicí účty vám zajistí decentralizované aplikace, říká expert

Decentralizovanou myšlenku kryptoměn přejímají mnohé aplikace, které například suplují služby bank, a to bez potřeby řídící instituce. Takové platformy se definují termínem DeFi (decentralizované finance) a díky popularitě kryptoměn se s nimi roztrhl pytel. Tuzemský expert na DeFi Pavel Přecechtěl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS objasnil principy nového fenoménu.

Podnikatelé nesplácejí úvěry za téměř 140 miliard, kvůli koronaviru využili moratorium

Podle údajů České národní banky se v posledním srpnovém týdnu zvýšil objem podnikatelských úvěrů, u nichž došlo ke schválení odložení splátek, na bezmála 139 miliard korun. Největší podíl tvoří půjčky poskytnuté podnikatelům v sektoru ubytování, stravování a pohostinství. Zde se objem půjček v dluhovém moratoriu od konce července zvýšil o více než půl miliardy korun.

Dostupnost úvěrů se v Česku dramaticky zhoršila. U firem i domácností

Podle čerstvého šetření České národní banky o vývoji úvěrových podmínek bank se ve druhém letošním čtvrtletí rapidně snížila dostupnost půjček. Banky zpřísnily své standardy pro poskytování úvěrů, a to zejména kvůli zhoršenému očekávání budoucího ekonomického vývoje. Bankovní sektor pro třetí čtvrtletí tohoto roku avizuje nárůst očekávaných úvěrových ztrát ve všech částech trhu s půjčkami.

reklama