reklama

Barma na pokraji občanské války? Armáda odmítá nařčení z chystaného puče

Barmská armáda v sobotu odmítla tvrzení, že v zemi – jinak nazývané Myanmar – plánuje státní převrat. Zvýšené obavy z puče vyvolalo středeční vystoupení velitele armády, který pohrozil odvoláním ústavy kvůli údajným podvodům v listopadových parlamentních volbách. Proti zásahu armády vystoupil v pátek generální tajemník OSN António Guterres a západní země, uvedla agentura AP.

reklama

V Barmě desítky let vládla vojenská junta, od roku 2015 zemi vede civilní vláda. Armáda uvedla, že středeční vystoupení náčelníka generálního štábu bylo tiskem špatně pochopeno. „Armáda chrání ústavu z roku 2008 a dodržuje zákony,“ sdělil mluvčí.

Obavy z vojenského převratu posílil i vyšší počet obrněných vozů v ulicích nejvýznamnějších měst. Na podporu armády se v sobotu uskutečnilo několik demonstrací.

V listopadových volbách dosáhla absolutní většiny Národní liga pro demokracii (NLD) bývalé disidentky a nositelky Nobelovy ceny Do Aun Schan Su Ťij. Podle armády ale hlasování doprovázely rozsáhlé podvody a nesrovnalosti. Vojáci proto žádají revizi volebních výsledků. Volební komise ale pochybení odmítla.

Stávající ústava zaručuje armádě čtvrtinu mandátů v parlamentu, dalších 24 poslanců bylo zvoleno za Stranu svazové soudržnosti a rozvoje, kterou založili vojáci. Tato strana ve volbách zaznamenala pokles přízně.

Armáda vládla Barmě zhruba 50 let. První svobodné volby se v zemi uskutečnily v roce 2015 a vyhrála v nich NLD. Armáda si však zachovává na dění v zemi významný vliv.

K tématu

Tagy: armáda vojáci zahraničí obavy převrat puč Barma vláda

Další hlavní zprávy

Německo

Miliony respirátorů FFP2 nechrání proti koronaviru. Testování nepočítalo s aerosoly

Miliony respirátorů FFP2 nechrání proti koronaviru. Testování nepočítalo s aerosoly

Až osm a půl milionu respirátorů FFP2 v Německu od třinácti dodavatelů nechrání proti koronaviru tak, jak by měly. Vyplývá to z testů společnosti Dekra, která se specializuje na kontrolu a certifikaci výrobků. Podle ní standardně používané testy pro respirátory nejsou vyvinuté na sledování jejich odolnosti vůči virům, ale soustředí se na to, zda splňují podmínky týkající se bezpečnosti práce.

Na Velikonoce bychom měli zavřít ekonomiku. Získáme 10 dní klidu, říká Levínský
Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Vláda žene zoufalé lidi do náruče extrémistů. Rozvrat státu pokračuje

Názory

Domácí zpravodajství

Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Poprask na Lvech: Herci pod palbou kritiky za pokuřování bez respirátorů
Další články
reklama
reklama