reklama

Barma na pokraji občanské války? Armáda odmítá nařčení z chystaného puče

Barmská armáda v sobotu odmítla tvrzení, že v zemi – jinak nazývané Myanmar – plánuje státní převrat. Zvýšené obavy z puče vyvolalo středeční vystoupení velitele armády, který pohrozil odvoláním ústavy kvůli údajným podvodům v listopadových parlamentních volbách. Proti zásahu armády vystoupil v pátek generální tajemník OSN António Guterres a západní země, uvedla agentura AP.

reklama

V Barmě desítky let vládla vojenská junta, od roku 2015 zemi vede civilní vláda. Armáda uvedla, že středeční vystoupení náčelníka generálního štábu bylo tiskem špatně pochopeno. „Armáda chrání ústavu z roku 2008 a dodržuje zákony,“ sdělil mluvčí.

Obavy z vojenského převratu posílil i vyšší počet obrněných vozů v ulicích nejvýznamnějších měst. Na podporu armády se v sobotu uskutečnilo několik demonstrací.

V listopadových volbách dosáhla absolutní většiny Národní liga pro demokracii (NLD) bývalé disidentky a nositelky Nobelovy ceny Do Aun Schan Su Ťij. Podle armády ale hlasování doprovázely rozsáhlé podvody a nesrovnalosti. Vojáci proto žádají revizi volebních výsledků. Volební komise ale pochybení odmítla.

Stávající ústava zaručuje armádě čtvrtinu mandátů v parlamentu, dalších 24 poslanců bylo zvoleno za Stranu svazové soudržnosti a rozvoje, kterou založili vojáci. Tato strana ve volbách zaznamenala pokles přízně.

Armáda vládla Barmě zhruba 50 let. První svobodné volby se v zemi uskutečnily v roce 2015 a vyhrála v nich NLD. Armáda si však zachovává na dění v zemi významný vliv.

Tagy:

Hlavní zprávy

Největší víkendový nárůst od konce března. Za sobotu přibylo 2751 případů covidu

V sobotu přibylo v Česku 2 751 případů nemoci COVID-19, nejvíc za víkendový den od 27. března. Aktuální nárůst počtu nakažených byl skoro o 1 600 případů vyšší než předchozí sobotu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Výrazně nyní přibývá také hospitalizovaných s covidem. Oproti předchozí sobotě stoupl jejich počet o dvě třetiny na 846, z toho 119 pacientů je ve vážném stavu. Za posledních sedm dní zemřelo 61 lidí s COVID-19, zatímco třeba za celé září bylo úmrtí 44.

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama