Jakkoliv se poslední sezona NBA dohrála úspěšně do konce, závěrečné počty nejsou pro nejprestižnější basketbalovou soutěž světa vůbec příznivé. Kvůli pandemii koronaviru se celkové výnosy ligy oproti předchozímu ročníku propadly o deset procent. Na ztrátě má výrazný podíl i odliv čínských partnerů, kteří se otočili zády poté, co teď už bývalý manažer Houstonu Rockets Daryl Morey vyslovil podporu Hongkongu.
Rozkaz zněl jasně. Do arény v komplexu Walta Disneyho na Floridě, kde se celé závěrečné play-off od srpna do října vinou koronavirové situace hrálo, nesmí žádný fanoušek. Izolace v bublině, která vyšla na 190 milionů dolarů (4,4 miliardy korun), zajistila hráčům a jejich klubům bezpečí, ale také obří ztráty ze vstupného. Celkově tak NBA jen nepřítomností diváků na tribunách přišla o 800 milionů dolarů, tedy přibližně 18,5 miliardy korun. Další finanční pokles plynul z umírněného sponzoringu a merchandisingu.
Zámořské basketbalové lize nepomohl v těžkých časech ani loňský tweet generálního manažera Houstonu Rockets Daryla Moreyho, který podpořil obyvatele Hongkongu v demokratizaci, čímž značně pobouřil Čínu. Morey se letos rozhodl po 13 letech opustit svůj post, na kterém byl zejména v posledních letech nadmíru úspěšný.
Vzkaz houstonského funkcionáře zapříčinil odliv početné skupiny čínských fanoušků a partnerů. V tomto ohledu má ztráta hodnotu 200 milionů dolarů (4,6 miliardy korun).
Sečteno, podtrženo – výnosy NBA se oproti sezoně 2018–2019 propadly podle televizní stanice ESPN o deset procent na 8,3 miliardy dolarů (191,8 miliardy korun).
To v konečném důsledku může mít vliv na výšku platového stropu. Finanční analýza z letošního roku by totiž podle standardního přístupu znamenala, že by kluby měly na výplaty basketbalistů „pouze“ 90 milionů dolarů místo očekávaných 109 milionů. Jednotlivé organizace spolu s hráčskou asociací NBPA však lobují za to, aby se výpočet pro podobu platového stropu kvůli koronavirovým časům upravil.
Nová sezona ještě před Vánoci? Hráči chtějí začít až 18. ledna
Krátce po vyúčtování skončené sezony se už vše připravuje na nový ročník. Zatím je na základě rozhodnutí vedení NBA v kalendáři zaškrtnuté datum 22. prosince s tím, že by první den měsíce začaly tréninkové kempy. Většina hráčů však ještě před Vánoci naskočit do kolotoče nechce. Například mistrovští Los Angeles Lakers spolu s poraženými finalisty Miami Heat by měli pouze měsíc a půl volna.
Asociace NBPA v tuto chvíli pracuje na protinávrhu, podle kterého by Tomáš Satoranský v dresu Chicaga Bulls a spol. vyběhli na palubovku v rámci ligového startu až 18. ledna, kdy se v USA slaví Den Martina Luthera Kinga. Podle aktuálního plánu by týmy vinou časového tlaku nastoupily v základní části pouze do 72 utkání místo tradičních 82.
„Od hráčů se očekává, že si za nějaký měsíc zase zabalí věci a budou se hlásit na tréninku. Návrh NBA je založený pouze na předpokládaných ztrátách,“ uvedla výkonná ředitelka NBPA Michelle Robertsová s poukazem na to, že co nejčasnější začátek ligy je motivován zejména finanční stránkou.
Je dost možné, že další sezona se odehraje bez diváků kompletně. Pokud by se tak skutečně stalo, znamenalo by to ztrátu ve výnosech v hodnotě čtyř miliard dolarů (92,4 miliardy korun).