Pátrání po čtyřech amerických vojácích, pohřešovaných v Litvě během vojenského výcviku, pokračuje, uvedla ve čtvrtek americká armáda. Dříve generální tajemník NATO Mark Rutte při své návštěvě Varšavy řekl, že vojáci zahynuli při incidentu v Litvě, ale zatím nezná jeho podrobnosti. Mluvčí NATO ale podle agentury Reuters později upřesnil, že Rutte nepotvrdil osud pohřešovaných vojáků, který zůstává neznámý. Americká armáda mezitím sdělila, že se našlo vyprošťovací vozidlo M88 ponořené ve vodě, a pátrání po vojácích pokračuje.
Vojáci byli na cvičení poblíž Pabrade na východě země nedaleko hranic s Běloruskem. Litevská ministryně obrany Dovilé Šakalienéová uvedla, že žádná těla se dosud nenašla. „Proto by bylo nesprávné tvrdit, že (vojáci) jsou mrtví,“ řekla novinářům podle Reuters.
ČTĚTE TAKÉ: Až přijdou ozbrojení bojovníci, budeme armádu potřebovat na hranicích i v ulicích, varoval Babiš
O jejich smrti přitom předtím hovořil šéf NATO. „Objevila se zpráva o čtyřech amerických vojácích, kteří zahynuli při incidentu v Litvě. Jedná se zatím o ranou zprávu, takže neznáme podrobnosti. Je to opravdu hrozná zpráva a naše myšlenky jsou s rodinami a blízkými,“ řekl Rutte novinářům ve Varšavě.
Americké pozemní síly v Evropě (USAREUR) už dříve v prohlášení uvedly, že se vojáci ztratili během výcviku a litevská armáda i policie po nich pátrala společně s americkou armádou. Vyjádření na sociální síti X sdílelo i velvyslanectví Spojených států ve Vilniusu. „Vojáci – všichni z 1. brigády 3. pěší divize – prováděli v době incidentu plánovaný taktický výcvik,“ stojí v prohlášení.
Litevská armáda podrobnosti o neštěstí nesdělila, ale v místních médiích a také v americkém listu The New York Times se objevila nepotvrzená informace, že vojáci byli osádkou obrněného vyprošťovacího vozidla M88, určeného k odtahování poškozených tanků z bojiště. Vozidlo, vážící desítky tun, bylo údajně vysláno k vyproštění jiného vozu a mohlo se utopit v bažinách, i s vojáky uvězněnými uvnitř, napsal NYT s odvoláním na nejmenovaného představitele americké armády.
V Litvě je umístěno východní křídlo spojeneckých sil Severoatlantické aliance (NATO). Pobaltské země Litva, Lotyšsko a Estonsko jsou členy NATO a od vyhlášení nezávislosti na Sovětském svazu v roce 1990 mají se sousedním Ruskem chladné vztahy. Ty se ještě více zhoršily kvůli ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022. Litevský prezident Gitanas Nauséda je jedním z nejvýraznějších podporovatelů Ukrajiny v jejím boji proti ruské invazi, připomíná agentura AP.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: O obraně se jedná za zavřenými dveřmi. Nebudeme se účastnit trapného divadla, tvrdí ANO a SPD