Vyšetřovatelé úterního výbuchu v bejrútském přístavu podle libanonského prezidenta Michela Aúna zkoumají, zda příčinou neštěstí byla nedbalost, nehoda či vnější zásah. Mohutná exploze má na svědomí už více než 150 životů. K incidentu se vyjádřilo také libanonské radikální hnutí Hizballáh.
„Příčina dosud nebyla stanovena. Je možné, že šlo o vnější zásah raketou, bombou nebo jiný čin,“ řekl Aún místním médiím.
Podle prezidenta se vyšetřování výbuchu v přístavním skladu, kde byly uloženy vysoce výbušné materiály, soustředí na tři oblasti. „Zaprvé, jak se tam výbušné materiály dostaly a jak byly uskladněny... Zadruhé, zda byl výbuch výsledkem nedbalosti nebo nehody... A zatřetí možnost, že šlo o vnější zásah,“ uvedl prezident.
Odmítl zároveň návrhy na mezinárodní vyšetření exploze, protože by to podle jeho slov „rozmělnilo pravdu“. Prezident, který je v úřadu od roku 2016, také řekl, že se o nebezpečném skladu v přístavu dověděl až letos v červenci a dal příkaz učinit, co je nezbytné.
Aún uvedl, že požádal francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který Bejrút navštívil ve čtvrtek, aby „zajistil letecké záběry, jež odhalí, co se stalo; pokud je Francouzi nemají, požádáme o ně jiný zdroj“. Mezitím už téměř 60 tisíc Libanonců podepsalo petici, která požaduje, aby Francie coby bývalá koloniální mocnost po příštích deset let převzala mandát nad Libanonem.
USA nevyloučily, že příčinou neštěstí byl útok, zatímco Izrael, který s Libanonem několikrát válčil, odmítl, že by měl jakýkoli podíl na katastrofě, píše Reuters.
Hizballáh: Tragédie naši společnost semkne
Ve veřejném projevu se k úterní tragédii vyjádřil také vůdce libanonského šíitského Hizballáhu šajch Hasan Nasralláh. Explozi charakterizoval jako výjimečný incident, který je třeba řešit výjimečnými prostředky.
„Čelíme ve všech směrech velké tragédii se zásadními humanitárními, zdravotními a ekonomickými důsledky,“ řekl a dodal, že veškeré instituce spravované jeho stranou jsou k dispozici libanonskému státu a připraveny pomoci. Vítá také jakoukoli zahraničí pomoc a návštěvy včetně návštěvy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který byl v Bejrútu ve čtvrtek. „Děkujeme všem zemím, které poslaly pomoc,“ řekl dále Nasralláh.
Podle něj výbuch může Libanonu pomoci vyřešit problémy, kterými země v této době trpí. „Když se stane taková tragédie, měly by jít politické spory stranou,“ myslí si.