reklama

Psi z Česka si v Bejrútu pořezali tlapky. Mezi nimi i mistr republiky

Na pomoc do Bejrútu, který zničila úterní exploze, se s českým týmem vydal i kynolog Karel Šplíchal se svým psem Jerrym. Ten se loni stal českým mistrem v hledání lidí pod troskami. Spolu s dalším čtyřnohým záchranářem si ale při akci v Libanonu pořezal tlapky.

reklama

Při prohledávání trosek se zranili dva psi českého záchranného týmu. „Všichni členové týmu jsou v pořádku, po včerejším nasazení evidujeme lehká zranění dvou psů –⁠ řezné rány na tlapách,“ informoval na Twitteru vedoucí týmu Jiří Čmakal.

Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka později doplnil, že jedním z nich je labradorský retrívr Jerry, který získal loni titul mistra republiky. Zvítězil v kategorii Sutina s nálezem všech osob ve všech terénech. Šplíchal se svým psem patří do hasičského sboru Ústeckého kraje.

Po rychlém ošetření oba zranění psi pokračují v misi. Pořezané tlapky jim veterinář obvázal.

Záchranářský pes se učí po celý život

Kromě Jerryho a Šplíchala do Bejrútu zamířili ještě čtyři další kynologové se svými psy. Momentálně je tak v Libanonu pět psů různých ras z Česka.

„Je tam německý ovčák, labrador nebo ohař. Záchranářského psa si vybíráme už jako štěně, abychom ho správně vychovali. Štěňátko by mělo být vyrovnané, socializované, nemělo by se bát lidí ani hluku,“ informovala prezidentka svazu záchranných brigád kynologů Helena Šabatová.

Ve výsledku se pes musí vyrovnat se vším, co ho v danou chvíli obklopuje. Pro záchranářského psa se nehodí mohutné nebo naopak maličké rasy. Plemena, která jsou těžká, se obtížně pohybují po sutinách. Proto se při výběru štěněte musí na tyto aspekty brát ohled.

„Aby se pes stal záchranářem, musí složit zkoušky a atestace. Neznamená to ale, že pes tohle zvládl a potom se mu nevěnuji, naopak. Pes se učí celý svůj aktivní život, což nejčastěji bývá do osmi let, ale občas je pes vitální a šikovný do deseti. Vše záleží na plemeni a schopnostech kynologa,“ popsala výcvik prezidentka spolku.

K tématu

Tagy: kynologie pomoc výbuch výcvik Češi mise pes Bejrút Libanon záchranný tým čeští záchranáři

Další hlavní zprávy

Školství

Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů

Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů

Vláda reálně uvažuje o tom, že by se děti v listopadu odvezly na školy v přírodě. V pondělí to na tiskové konferenci na dotaz CNN Prima NEWS uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). S návrhem na improvizované školy v přírodě přišli minulý týden zástupci odborů a v tomto týdnu by měli podrobnosti ministrům představit. Jde podle nich o variantu, jak bojovat proti šíření koronaviru a nenakazit rodiče. Dopad do rozpočtu by byl podle odborů až dvě miliardy korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dodala, že děti jsou velká priorita a bude o tom jednat.

Domácí

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Nemůžeme spoléhat na politiky, protože se řídí jinou logikou, než co nejlépe pečovat o své občany. Ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Tomáš Sedláček se na Facebooku opřel do vlády a jejího řešení koronavirové situace v Česku. Mimo jiné naši zemi srovnal se sousedním Slovenskem, které se podle něj dokázalo z předešlých ekonomických nebo politických krizí vymanit a v současnosti je na tom v mnoha ohledech lépe než Česko. To prý poprvé za 30 let poznává, jaké to je „rýt tak trošku držkou v zemi“.

reklama
Nezničitelného Ibrahimovice COVID-19 nepřibrzdil a stále řádí. Milán má Boha, řekl Švéd
Vlci ztrácejí přirozenou plachost, útoků přibývá. Chovatel přišel za noc o 20 ovcí
Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
reklama
reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Domácí

Domácí zpravodajství

Pod vlivem pervitinu dceru ubodala nůžkami a schovala do pračky. Žena si odpyká vysoký trest
Další články
reklama
reklama