Psi z Česka si v Bejrútu pořezali tlapky. Mezi nimi i mistr republiky

Psí záchranář Jerry

Čtyřnozí záchranáři

Na pomoc do Bejrútu, který zničila úterní exploze, se s českým týmem vydal i kynolog Karel Šplíchal se svým psem Jerrym. Ten se loni stal českým mistrem v hledání lidí pod troskami. Spolu s dalším čtyřnohým záchranářem si ale při akci v Libanonu pořezal tlapky.

Při prohledávání trosek se zranili dva psi českého záchranného týmu. „Všichni členové týmu jsou v pořádku, po včerejším nasazení evidujeme lehká zranění dvou psů –⁠ řezné rány na tlapách,“ informoval na Twitteru vedoucí týmu Jiří Čmakal.

Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka později doplnil, že jedním z nich je labradorský retrívr Jerry, který získal loni titul mistra republiky. Zvítězil v kategorii Sutina s nálezem všech osob ve všech terénech. Šplíchal se svým psem patří do hasičského sboru Ústeckého kraje.

Po rychlém ošetření oba zranění psi pokračují v misi. Pořezané tlapky jim veterinář obvázal.

Záchranářský pes se učí po celý život

Kromě Jerryho a Šplíchala do Bejrútu zamířili ještě čtyři další kynologové se svými psy. Momentálně je tak v Libanonu pět psů různých ras z Česka.

„Je tam německý ovčák, labrador nebo ohař. Záchranářského psa si vybíráme už jako štěně, abychom ho správně vychovali. Štěňátko by mělo být vyrovnané, socializované, nemělo by se bát lidí ani hluku,“ informovala prezidentka svazu záchranných brigád kynologů Helena Šabatová.

Ve výsledku se pes musí vyrovnat se vším, co ho v danou chvíli obklopuje. Pro záchranářského psa se nehodí mohutné nebo naopak maličké rasy. Plemena, která jsou těžká, se obtížně pohybují po sutinách. Proto se při výběru štěněte musí na tyto aspekty brát ohled.

„Aby se pes stal záchranářem, musí složit zkoušky a atestace. Neznamená to ale, že pes tohle zvládl a potom se mu nevěnuji, naopak. Pes se učí celý svůj aktivní život, což nejčastěji bývá do osmi let, ale občas je pes vitální a šikovný do deseti. Vše záleží na plemeni a schopnostech kynologa,“ popsala výcvik prezidentka spolku.

Tagy: