reklama

Psi z Česka si v Bejrútu pořezali tlapky. Mezi nimi i mistr republiky

Na pomoc do Bejrútu, který zničila úterní exploze, se s českým týmem vydal i kynolog Karel Šplíchal se svým psem Jerrym. Ten se loni stal českým mistrem v hledání lidí pod troskami. Spolu s dalším čtyřnohým záchranářem si ale při akci v Libanonu pořezal tlapky.

reklama

Při prohledávání trosek se zranili dva psi českého záchranného týmu. „Všichni členové týmu jsou v pořádku, po včerejším nasazení evidujeme lehká zranění dvou psů –⁠ řezné rány na tlapách,“ informoval na Twitteru vedoucí týmu Jiří Čmakal.

Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka později doplnil, že jedním z nich je labradorský retrívr Jerry, který získal loni titul mistra republiky. Zvítězil v kategorii Sutina s nálezem všech osob ve všech terénech. Šplíchal se svým psem patří do hasičského sboru Ústeckého kraje.

Po rychlém ošetření oba zranění psi pokračují v misi. Pořezané tlapky jim veterinář obvázal.

Záchranářský pes se učí po celý život

Kromě Jerryho a Šplíchala do Bejrútu zamířili ještě čtyři další kynologové se svými psy. Momentálně je tak v Libanonu pět psů různých ras z Česka.

„Je tam německý ovčák, labrador nebo ohař. Záchranářského psa si vybíráme už jako štěně, abychom ho správně vychovali. Štěňátko by mělo být vyrovnané, socializované, nemělo by se bát lidí ani hluku,“ informovala prezidentka svazu záchranných brigád kynologů Helena Šabatová.

Ve výsledku se pes musí vyrovnat se vším, co ho v danou chvíli obklopuje. Pro záchranářského psa se nehodí mohutné nebo naopak maličké rasy. Plemena, která jsou těžká, se obtížně pohybují po sutinách. Proto se při výběru štěněte musí na tyto aspekty brát ohled.

„Aby se pes stal záchranářem, musí složit zkoušky a atestace. Neznamená to ale, že pes tohle zvládl a potom se mu nevěnuji, naopak. Pes se učí celý svůj aktivní život, což nejčastěji bývá do osmi let, ale občas je pes vitální a šikovný do deseti. Vše záleží na plemeni a schopnostech kynologa,“ popsala výcvik prezidentka spolku.

Tagy:
kynologie pomoc výbuch výcvik Češi mise pes Bejrút Libanon záchranný tým čeští záchranáři

Hlavní zprávy

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají
Zahraničí

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Podle televize RTVE ze sopky na ostrově La Palma stoupá sloup bílého a černého dýmu. Sopka chrlí také popel a lávu. Úřady nařídily evakuaci několik stovek lidí, již žijí v blízkosti vulkánu či mají problémy s pohybem. Podle odborníku není možné určit, jak dlouho bude erupce pokračovat. Na Kanarské ostrovy v neděli přijede španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

Klaus byl znovu v nemocnici. Po kontrole navštívil prezidenta Zemana
Václav Klaus

Klaus byl znovu v nemocnici. Po kontrole navštívil prezidenta Zemana

Bývalý prezident Václav Klaus v neděli navštívil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN). Jeho mluvčí Petr Macinka uvedl, že tam Klaus zamířil na předem domluvenou kontrolu a při té příležitosti šel pozdravit současnou hlavu státu Miloše Zemana. Ten v nemocnici zůstává od úterý, podle Hradu kvůli dehydrataci a lehkému vyčerpání.

Zakopali válečnou sekeru? Petříček pomáhá Maláčové s kampaní ČSSD v Praze

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) během letákové kampaně v Praze využila pomoc bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Pro leckoho jde o velké překvapení. Petříček totiž v červnu opustil pražskou kandidátku strany, když zjistil, že její lídryní bude právě Maláčová. Ve vedení resortu zahraničí skončil poté, co jeho odvolání navrhl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi

Ke střetu došlo i ve druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové. V ekonomické debatě mezi senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) a Miroslavem Ševčíkem (Trikolora) vmetl pirátský zákonodárce svému oponentovi, že má rusofilní řeči. Podle Wagenknechta by Ševčík nejradši vyňal Česko z Evropské unie, čímž by zemi dostal pod vliv Ruska. Ekonom a kandidát Trikolory reagoval slovy, že takové výroky jsou směšné a pod ruský vliv Česko prý táhne Německo.

Dojemný snímek Schumacherů. Vzdal bych se všeho, abych si s tátou popovídal, řekl Mick

Očekávaný dokument o Michaelu Schumacherovi už je několik dní k dispozici na streamovací platformě Netflix. Jednou z hlavních postav, která ve filmu vypráví o legendě formule 1, je její syn Mick – nyní sám pilot v královně motorsportu. Mluví o tom, jak je pro něj těžké nemoct si s otcem popovídat o svém zaměstnání. Zároveň v souvislosti s filmem publikoval na Instagramu dojemnou fotografii z dětství.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama