reklama

Psi z Česka si v Bejrútu pořezali tlapky. Mezi nimi i mistr republiky

Na pomoc do Bejrútu, který zničila úterní exploze, se s českým týmem vydal i kynolog Karel Šplíchal se svým psem Jerrym. Ten se loni stal českým mistrem v hledání lidí pod troskami. Spolu s dalším čtyřnohým záchranářem si ale při akci v Libanonu pořezal tlapky.

reklama

Při prohledávání trosek se zranili dva psi českého záchranného týmu. „Všichni členové týmu jsou v pořádku, po včerejším nasazení evidujeme lehká zranění dvou psů –⁠ řezné rány na tlapách,“ informoval na Twitteru vedoucí týmu Jiří Čmakal.

Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka později doplnil, že jedním z nich je labradorský retrívr Jerry, který získal loni titul mistra republiky. Zvítězil v kategorii Sutina s nálezem všech osob ve všech terénech. Šplíchal se svým psem patří do hasičského sboru Ústeckého kraje.

Po rychlém ošetření oba zranění psi pokračují v misi. Pořezané tlapky jim veterinář obvázal.

Záchranářský pes se učí po celý život

Kromě Jerryho a Šplíchala do Bejrútu zamířili ještě čtyři další kynologové se svými psy. Momentálně je tak v Libanonu pět psů různých ras z Česka.

„Je tam německý ovčák, labrador nebo ohař. Záchranářského psa si vybíráme už jako štěně, abychom ho správně vychovali. Štěňátko by mělo být vyrovnané, socializované, nemělo by se bát lidí ani hluku,“ informovala prezidentka svazu záchranných brigád kynologů Helena Šabatová.

Ve výsledku se pes musí vyrovnat se vším, co ho v danou chvíli obklopuje. Pro záchranářského psa se nehodí mohutné nebo naopak maličké rasy. Plemena, která jsou těžká, se obtížně pohybují po sutinách. Proto se při výběru štěněte musí na tyto aspekty brát ohled.

„Aby se pes stal záchranářem, musí složit zkoušky a atestace. Neznamená to ale, že pes tohle zvládl a potom se mu nevěnuji, naopak. Pes se učí celý svůj aktivní život, což nejčastěji bývá do osmi let, ale občas je pes vitální a šikovný do deseti. Vše záleží na plemeni a schopnostech kynologa,“ popsala výcvik prezidentka spolku.

K tématu

Tagy: kynologie pomoc výbuch výcvik Češi mise pes Bejrút Libanon záchranný tým čeští záchranáři

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jedna dávka vakcíny nestačí, varují lékaři. Čekání na druhý vpich chtějí zkrátit na 21 dnů

Jedna dávka vakcíny nestačí, varují lékaři. Čekání na druhý vpich chtějí zkrátit na 21 dnů

Jedna dávka vakcíny sice umožňuje očkovaným cestovat do některých zemí nebo využívat jinak omezené služeb, přesto by ji lidé neměli z medicínského hlediska příliš přeceňovat. Lékaři zdůrazňují, že je člověk plně chráněn teprve až 14 dnů po podání druhé dávky. Apelují proto na ministerstvo zdravotnictví, aby se čekání mezi vpichy znovu zkrátilo na 21 dnů. 42 dnů prý mělo smysl pouze při nedostatku vakcín.

Velký den milovníků levné módy. Primark v Česku otvírá svou první prodejnu
Chaos kolem táborů se blíží ke konci. Budou se vaše děti muset znovu testovat?
Velký návrat pilota, který málem uhořel, do F1 se nekoná. Rozlučku zhatila opatření
reklama
reklama
Summit Bidena a Putina: Strnulé úsměvy, pompézní konvoj a pořádné faux pas

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Válek: Místo dupání po lidech měla vláda vysvětlovat, proč se očkovat. Totálně selhala
Někdo si nepřál, aby stížnosti na Feriho doputovaly až k vedení fakulty, uvedl děkan
Další články
reklama
reklama