Migrace v Bělorusku
Nová migrační krize na hranici Evropské unie. Bělorusko pod taktovkou diktátora Lukašenka stupňuje prostřednictvím migrantů z Iráku tlak na sousední Litvu. Ta už letos zadržela téměř čtyři tisíce běženců. To je asi padesátkrát více než loni. Minsk mezitím nadále posiluje letecké spojení s Irákem a litevští politici otevřeně mluví o hybridní válce.
Tábor pro migranty na hranici Litvy s Běloruskem ovládl chaos. Stovky lidí z Blízkého východu se domáhají vstupu do unie. Brání jim v tom litevská vojenská policie se psy. Alexandr Lukašenko se rozhodl dodržet svá slova o zaplavení Evropy migranty a drogami.
Uprchlík si chtěl splnit evropský sen. Po zážitku na Kanárech lituje a žádá vyhoštění
Kvůli špatným podmínkám a chudobě se na evropský kontinent pokoušejí dostat migranti nejenom z Maroka. Předpokládají, že tu najdou práci, lepší život a budou moct přispět i rodině, která zůstala doma. Střet s realitou je ale tvrdý. Desítky z nich se proto snaží dostat zpátky domů. Jenže tak jednoduché to není.
„Nebudeme bránit nikomu, kdo se chce dostat do osvícené, útulné a přívětivé Evropy,“ hlásal Alexandr Lukašenko, běloruský prezident.
Litevské ministerstvo vnitra zveřejnilo záběry, na kterých doprovází karavanu migrantů k litevské hranici vozidlo běloruské pohraniční stráže. Tuto fotografii pořídil na hranici jeden litevský farmář. Běloruští vojáci na ní odstraňují plot oddělující obě země.
„Víme o tom, že běloruská cestovní agentura sváží Iráčany do Bagdádu, odkud mají zařízený let do Minsku. Součástí je pak i převoz na litevskou hranici. Je to tak dobře zorganizované, že to skoro vypadá jako nějaký zájezd,“ popsal litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis.
Stačí ukázat pas
To potvrzují i samotní Iráčané. „Běloruským vojákům stačí ukázat irácký pas a oni vám ochotně řeknou, kudy vede cesta k hranici,“ řekl Ali, migrant z Bagdádu.
Irácké aerolinky navíc zdvojnásobily počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a zároveň zřizují letecké spojení z dalších tří měst. Každý týden tak mohou letadla přepravit přes dva tisíce nových pasažérů.
„Lukašenko bezohledně využívá migranty jako nástroj hybridní války proti Evropské unii,“ uvedla na Twitteru premiérka Litvy Ingrid Šimonytéová.
Evropská unie by podobnou krizi podle odborníka na migraci a kontrolu hranic měla zvládnout. „Turecká vláda se velmi podobným mechanismem, jako vidíme teď v Bělorusku, snažila vydírat Řecko a Evropskou unii. Tehdy Frontex (Evropská pohraniční a pobřežní stráž) účinně zasáhl. Čili nevidím důvod, proč by nemohl zasáhnout také v Litvě,“ míní odborník na migraci a kontrolu hranic Vít Novotný z bruselského Centra Wilfrieda Martense pro Evropská Studia
Tamní vláda na to ale spoléhat nechce. Hodlá proto postavit na hranici několik set kilometrů dlouhou bariéru bez ohledu na to, jestli pomoc z Bruselu přijde.
Nová migrační krize na hranici Evropské unie. Zdroj: CNN Prima NEWS