Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda by se mohl stát novým ústavním soudcem, spekuluje týdeník Respekt. Přestože nechtěl Benda v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS své možné angažmá komentovat, hovořil v souvislosti s institucí o nutnosti zastoupení všech myšlenkových proudů. Expředseda Sněmovny a právník Radek Vondráček (ANO) se ale obává, že chce současná vládní koalice obsadit soud svými lidmi.
„V žádném případě to nekomentuji,“ řekl Benda na spekulace týdeníku Respekt, že by se mohl stát ústavním soudcem. „Jsem na pozici, kde jsem spokojený. Jmenování je výlučnou kompetencí prezidenta a Senátu. Ústavní soud má být do jisté míry pestrý. Když se podíváme na historii ústavního soudnictví, tak jsme viděli kombinaci myšlenkových proudů, právnických profesí a povolání. O mé představy vůbec nejde. Byly to spekulace novinářů,“ doplnil ve vysílání CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Pospíšil: Útok na muzeum je vrchol. Strašná symbolika, extremisté demonstraci zneužili
Jako svůj hlavní úkol vidí spíše usmíření vztahů s opozicí ve Sněmovně. „Být ústavním soudcem je velmi prestižní věc, ale jsem spokojený tam, kde jsem. Mám úkoly v tom směru, abych se pokusil najít možnosti kooperace s opozicí,“ vysvětlil svou aktuální roli.
Sebrat cizí vlajku je zločin, řekl Benda k dění u muzea. Vondráček spekuloval o zásahu policie
Snažit se strhnout ukrajinskou vlajku z budovy Národního muzea během sobotní protivládní demonstrace bylo jasným zločinem. Řekl to předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Naopak poslanec hnutí ANO Radek Vondráček má jako právník pochybnosti, o jaký trestný čin se jedná. Sdělil také, že demonstrace se účastnili i jeho přátelé, kteří nejsou extremisty.
Obavy z doplnění Ústavního soudu má ale poslanec ANO Radek Vondráček. „Opravdu se obávám určité politizace. Garantem nezávislosti není ani současný předseda, který bohužel opakovaně aktivně veřejně vystupoval,“ varoval.
„Nemůžu ani opomenout například takovou maličkost, když koaliční poslanec Haas vystoupí na mikrofon ve Sněmovně a řekne, že s optimismem vyhlíží změnu na Ústavním soudu... Tak to už je nějaký plán této koalice obsadit Ústavní soud svými lidmi?“ ptal se někdejší předseda Sněmovny.
To Benda jasně odmítl. „Není tady žádná snaha koalice obsadit Ústavní soud. Na to se musíte ptát prezidenta a senátorů. Sněmovna do toho nemá co hovořit,“ dodal.
V květnu a v červnu postupně končí mandát třem ústavním soudcům. Půjde tedy o jednu z prvních výzev pro prezidenta Petra Pavla. Další výrazná obměna soudu jej čeká v průběhu příštích dvou let, včetně změny ve vedení. Končí totiž také předseda Pavel Rychetský.