Podle virologa Grubhoffera současná vládní opatření nefungují (zdroj: CNN Prima NEWS)
Bez spolupráce všech se situace nezlepší, vláda ovšem špatnou covidovou situaci nemůže házet na lidi. Pro CNN Prima NEWS to uvedl virolog Libor Grubhoffer, který se připojil k iniciativě 40 dní pro zdraví. Odborníci vyzývají vládu, aby stanovila cíl mít do dubna méně než tisíc nových případů nákazy koronavirem denně.
„Nově převládající varianta koronaviru je o tolik nakažlivější, že současná omezení soukromého života nestačí k brždění, i pokud by byla dodržována o něco lépe. Postup řešení pandemie proto musí zahrnovat celou společnost včetně podniků a průmyslu,“ píšou autoři výzvy v úvodu.
Podle nich by sice velmi nákladná, ale rychlá redukce viru umožnila, že už v dubnu tohoto roku by se děti mohly vrátit bezpečně do škol, otevřely by se všechny obchody a v určité formě i gastronomie a kultura.
Pod manifest se podepsali například vědec Jan Kulveit, imunolog Václav Hořejší, matematik René Levínský nebo právě virolog Libor Grubhoffer. Tito odborníci kritizují aktuálně nastavená proticovidová opatření, která podle nich nedávají smysl.
„Vláda není schopná dělat dostatečně rychlá a účinná rozhodnutí, která by efektivním způsobem redukovala denní výskyt pozitivně testovaných. Do toho přišla také rychleji se šířící britská mutace,“ řekl Grubhoffer v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
Je přesvědčen, že se covidová situace nezlepší bez pomoci všech. „Vláda ale nemůže všechno svádět na nezodpovědnou veřejnost. Lidé potřebují vzory, které v současné době bohužel chybí. Tomu nepomáhá ani papalášství některých vysoce postavených politiků, což lidi pochopitelně demotivuje,“ dodal Grubhoffer.
Výzva vyvolala u médií a veřejnosti pozornost. Zaznamenal ji i premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj však její signatáři vládu až příliš kritizují a sami nepřichází s tím, jak situaci řešit. „Jde znovu o naprosté nepochopení ze strany premiéra. Rady tam jsou, nejsou konkrétní, od toho máme politiky a platíme si je z daní, aby dělali zásadní rozhodnutí. My nemůžeme říct, že zavřeme průmyslové podniky, když na to nemáme ekonomické analýzy,“ vysvětloval Grubhoffer.
Musíme se s koronavirem naučit žít
Vláda o podobě tvrdého lockdownu jednala ve středu několik hodin, o zpřísnění ale zatím nerozhodla. Během čtvrtečního dopoledne mají ministerstva vnitra a zdravotnictví chystaná opatření více rozpracovat. Vláda chce restrikce následně projednat s opozicí. Zasedání kabinetu by mělo pokračovat ve čtvrtek v 18 hodin.
„S koronavirem se budeme muset naučit žít jako s chřipkou. Respirační viry jsou v tomto specifické, poněvadž se šíří vzduchem. Boj s nimi je náročný,“ řekl Grubhoffer v závěru. Přesto však věří, že společnost může situaci s virem v budoucnu dostat pod kontrolu.