Bílý dům útočí na soudce rušící Trumpovy příkazy. Označil je za aktivisty, zmínil ústavní krizi

Bílý dům ve středu obvinil americké soudce ze zneužívání pravomoci k blokování exekutivních příkazů amerického prezidenta Donalda Trumpa. Soudní rozhodnutí proti Trumpově administrativě činí „soudní aktivisté“, jejichž jednání se rovná ústavní krizi, prohlásila podle agentury AP mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Trumpovy příkazy byly u soudů napadeny desítkami žalob.

Zatímco Trumpovi spojenci kritizují soudní rozhodnutí v neprospěch vlády, někteří experti mluví o ústavní krizi. „Ke skutečné ústavní krizi dochází v našem soudnictví, kde okresní soudci v liberálních okresech napříč zemí zneužívají pravomoci k jednostrannému blokování základních výkonných pravomocí prezidenta Trumpa. Máme za to, že tito soudci jednají spíše jako soudní aktivisté, než jako poctiví rozhodčí práva,“ řekla Leavittová.

ČTĚTE TAKÉ: Trump a Putin si přes hodinu volali. Dohodli se na schůzkách kvůli ukončení války na Ukrajině

Leavittová ve středu soudní rozhodnutí označila za součást širšího úsilí demokratických aktivistů a za zneužívání justice proti Trumpovi. „Liberální soudci“ podle ní jejich snahy podporují, zneužívají právní stát a snaží se „zmařit vůli lidu“.

Trumpovy kroky v prvních týdnech jeho druhého mandátu, jejichž cílem je přetvořit federální vládu a splnit předvolební sliby, se setkaly s více než 50 žalobami, uvedla AP. Soudci dočasně zablokovali Trumpovu snahu ukončit automatické udílení občanství dětem narozeným v USA, umožnit přístup úřadu pro efektivitu státní správy (DOGE) pod vedením miliardáře Elona Muska k citlivým údajům ministerstva financí nebo zavést plán finančně motivovat federální pracovníky k podání výpovědi.

Žaloby a předběžná opatření

Na konečné rozsudky ohledně kroků Trumpa a jeho vlády se bude čekat týdny či měsíce, v mnoha otázkách bude mít pravděpodobně poslední slovo americký Nejvyšší soud. Nižší soudy však mohou poměrně rychle reagovat předběžnými opatřeními, která nařizují pozastavení sporných plánů, zatímco jsou řádně projednávány.

Proti rozhodnutí soudů se vyjadřují také Trumpovi blízcí spolupracovníci. Soudci, kteří vynášejí rozsudky proti prezidentově administrativě, by měli být odvoláni, napsal Musk na sociální síti X v narážce na soudce, který rozhodoval v případě přístupu k systému ministerstva financí. Trump nejbohatšímu muži světa udělil dalekosáhlé pravomoci k zeštíhlení federální vlády. „Soudci nemohou kontrolovat legitimní moc exekutivy,“ prohlásil o víkendu viceprezident J. D. Vance.

S přibývajícími soudními případy se objevují otázky, zda bude Trump soudní rozhodnutí dodržovat. Trump v úterý tvrdil, že je dodržovat bude, ale že zváží, jak na jednání soudců bude reagovat. Leavittová ve středu řekla, že prezidentův tým bude usilovat o zrušení rozhodnutí soudců všemi právními prostředky a zajistí, aby Trumpova nařízení byla uvedena v platnost.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Knírek jako Hitler. Leták kandidátky AfD rozpoutal v Německu poprask, mluví se o oslavě nacismu

Tagy: