Výzkumníci natočili na Seychelách velkou suchozemskou želvu, jak loví a následně pozře ptačí mládě. Jde o první zdokumentovaný případ lovu želvy obrovské, která je považována za býložravce. Video překvapilo i samotné vědce, píše list The New York Times.
„Je to naprosto překvapivé a docela děsivé,“ prohlásil ekolog Justin Gerlach z Cambridgeské univerzity, který objev učinil. Ačkoli se má za to, že jsou tyto želvy býložravci, svou stravu občas obohatí o šnečí ulity či kosti z uhynulých zvířat. O tom, že by mohly aktivně lovit, se dosud jen spekulovalo. Podle Gerlacha kolovaly zvěsti, že někdy želvy pronásledují mláďata mořských ptáků, která vypadla z hnízda.
It's too bad Aesop isn't around anymore.
— Current Biology (@CurrentBiology) August 24, 2021
Because it would be time to write the fable of
'the #tortoise and the tern'.
🐦🐢🪶🪶
https://t.co/BKyBlBRgKj
Ze záběrů, které pořídil, ale podle něj vyplývá, že tyto želvy aktivně loví. Nové chování mohla způsobit neobvyklá kombinace obrovské kolonie rybáků obecných, kteří hnízdí na ostrově Fregate, kde bylo video natočeno, a přítomných želv. Rybáci za sebou nechávají zbytky ryb a slabá mláďata a želvy se mohly na novou situaci adaptovat," uvedl Gerlach ve studii publikované ve vědeckém časopise Current Biology.
VIDEO: Tady je svět ještě v pořádku. Do přírody se vrátila želva, která pomohla zachránit svůj poddruh
Do volné přírody na jednom z Galapážských ostrovů vypustili ekvádorští ochranáři patnáct samců želv sloních, kteří v uplynulých desítkách let pomáhali se záchranou svého druhu. Byl mezi nimi i více než stoletý Diego, jemuž je připisován hlavní podíl na záchraně poddruhu chelonoidis nigra hoodensis
„To, co odhalil, je celkem záhada,“ řekl herpetolog James Gibbs z organizace Galapagos Conservancy, který se na výzkumu nepodílel. Gibbs studuje chování želv na Galapágách už 30 let a uvádí, že tito plazi si na ostrovech vybudovali zajímavé vztahy s ptáky.
„Želvy se někdy nadzvednou, natáhnou všechny končetiny a ocas a umožní pěnkavám, aby je zbavily klíšťat. Za ta léta jsem slyšel, že někdy spadnou, pěnkavy rozmáčknou a sežerou. Ale byly to anekdoty, já jsem tam strávil mnoho let a nikdy jsem to neviděl,“ uvedl herpetolog.
Z videa podle něj ale jasně vyplývá, že dotyčná želva nelovila poprvé. Měla zastrčený jazyk a přivřené oči, jako kdyby věděla, že jí od její kořisti může hrozit nebezpečí. Želvy přitom obvykle jedí s pomocí vystrčeného jazyka.
Podle Gibbse je možným řešením záhady skutečnost, že dotyčná želva je samička. Na ostrovech často chybějí zdroje vápníku, který želvy potřebují k tvorbě vajíček. Želva se mohla k lovu uchýlit, aby zajistila přežití další generace, dodal vědec.