Do volné přírody na jednom z Galapážských ostrovů vypustili ekvádorští ochranáři patnáct samců želv sloních, kteří v uplynulých desítkách let pomáhali se záchranou svého druhu. Byl mezi nimi i více než stoletý Diego, jemuž je připisován hlavní podíl na záchraně poddruhu chelonoidis nigra hoodensis
Patnáct želvích samců se zúčastnilo rozmnožovacího programu na ostrově Santa Cruz. Úsilí ochranářů bylo úspěšné a od 60. let minulého století se v programu podařilo zplodit přes 2 000 želvích potomků. Diegův sexuální apetit přitom hrál zásadní roli, protože podle odhadů se jen jemu podařilo zplodit na 800 potomků.
Program na počátku tohoto roku skončil, Diega proto v pondělí vypustili do volné přírody na rodném ostrově Espaňola, který je stejně jako Santa Cruz součástí Galapág. Připojil se k 2 000 jedinců tamní želví populace, která podle zoologů ze 40 procent nese jeho geny.
Diego nyní váží asi 80 kilogramů, měří 90 centimetrů na délku a 1,5 metru na výšku.
„Patnáct želv z Espaňoly včetně Diega se vrací domů po desítkách let rozmnožování v zajetí, kterým zachránili svůj druh před vymřením. Jejich ostrov je přijímá s otevřenou náručí,“ uvedl na Twitteru ekvádorský ministr životního prostředí Paulo Poaňo Andrade.
Cerramos un capítulo importante en la gestión del @parquegalapagos, 15 tortugas de #Española, incluyendo a #Diego, regresan a casa tras décadas de reproducirse en cautiverio y salvar a su especie de la extinción. Su isla las recibe con los brazos abiertos. (Noticia en desarrollo) pic.twitter.com/M4a4maQm9E
— Paulo Proaño Andrade (@PauloProanoA) June 15, 2020
Správa Galapážského národního parku má za to, že Diego byl odchycen před 80 lety vědeckou expedicí. Poté byl nějaký čas v zoologické zahradě v kalifornském San Diegu. Ještě před 50 lety žili na Espaňole pouze dva samci a 12 samiček jeho poddruhu chelonoidis nigra hoodensis, jinde tyto vzácné želvy nežijí.
Galapágy, které leží 900 kilometrů západně od Ekvádoru, jsou pro svou jedinečnou faunu a floru zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. V roce 1835 na ostrovech strávil šest týdnů pozorováním živočichů britský přírodovědec Charles Darwin. Zřejmě právě na základě výsledků těchto pozorování uspořádal svou základní koncepci přirozeného vzniku a vývoje druhů evolucí, jejíž hlavní hybnou silou je přírodní výběr.
Původně bylo na Galapágách 14 poddruhů želv sloních. Dva poddruhy již vyhynuly. Naposledy v roce 2012 uhynul poslední zástupce poddruhu chelonoidis nigra abingdonii (želva sloní pintská), který nesl jméno Osamělý George. Ekvádorští vědci ale později objevili v kráteru jedné z galapážských sopek několik míšenců, kteří nesou shodnou DNA s želvou jako Osamělý George.