Problémy s pletí k dospívání patří. Tohle zažité tvrzení všichni velmi dobře známe, je ale skutečně pravdivé? Jen na půl, říká zkušená profesionálka v péči o pleť, Renata Sičáková. Faktem je, že lidské tělo si před prahem dospělosti prochází významnými změnami, které mohou ovlivňovat i stav naší pokožky, na tváři i na těle. S nevzhlednými a mnohdy i bolestivými následky nejen hormonální bouře se ovšem není nutné smířit. Při správně zvolené péči, která je pro každého z nás jiná, a to dokonce i v rámci rodiny, mohou i velmi mladí mít zdravou a vyživenou pleť. Jak ale zakladatelka Hydrafacial Centra Praha říká, osvěta stále chybí. Apeluje především na rodiče dospívajících: Stav pleti výrazně ovlivňuje sebevědomí člověka, je tedy na místě našim dětem pomoci cítit se dobře ve vlastním těle.
Černé tečky, červené pupínky, hnisavé ranky... všichni je známe stejně jako nepříjemný pocit studu, který jejich výskyt často doprovází. Chodit po světě s tváří plnou akné, jež po sobě umí zanechat i trvalou vzpomínku v podobě jizviček, nedělá radost nikomu z nás. A co teprve v době, kdy stojíme na prahu dospívání, které je už tak samo o sobě dost složitým obdobím.
Musíme si tím projít všichni?
Je třeba si říct, že alespoň občasným problémům s pletí čelí při nejmenším v pubertě většina z nás. Pokud se někomu sem tam na tváři objeví pár pupínků, dá se pochopit, že nad tím spíš mávne rukou. Pokud ale stav pleti přeroste v trvalý problém, je na místě situaci začít řešit, upozorňuje Renata Sičáková, ředitelka Hydrafacial Centra Praha, která s péčí o pleť druhým pomáhá déle než dvacet let.
„Současná mladá generace o sebe pečuje mnohem více, než tomu kdysi bylo u nás. Ráda říkám, že dnešní mladí mají péči o sebe ve svém DNA, což je jednoznačně správně. Nicméně stále je spousta mladých, kteří se při ní musí spoléhat na rodiče, protože sami nemají možnosti a prostředky, jak si ji zajistit. A proto bych chtěla vzkázat rodičům, aby svým dětem pomohli najít způsob, jak se o sebe starat, a pomoct jim tak. Fakt, že to kdysi nedělali oni sami, neznamená, že to není důležité.“
ČTĚTE TAKÉ: Technologie Hydrafacial: Po kosmetickém ošetření klidně na červený koberec
Povrchový problém, jehož řešení není povrchní
Renata Sičáková
v oblasti zdravotnictví, intenzivní péče, dermatologie a kosmetiky pracuje déle než 20 let. Během této doby pracovala s klienty v Česku i v zahraničí.
Patří k prvním dodavatelům chemických peelingů do ČR a SK a současně k prvním školitelů na trhu.
Absolvovala řady převážně zahraničních školení a odborných kongresů v oboru dermatologie a estetické medicíny.
A jak dále dodává, kvůli nesnázím způsobeným akné a dalšími problémy, není třeba propadat panice. Stejně tak ovšem není řešením bagatelizace problémů. „Často slýcháme, že je to dočasné a že to nevadí, že se to týká nás všech a je prostě potřeba to přetrpět. Případně že dotyčný zbytečně řeší povrchní problémy. Ale tak to není, naopak je to velký problém, s nímž bojuje minimálně polovina teenagerů. A stav pleti některých je skutečně těžký, přičemž pomoc nepřichází.“
Takový přístup se u Renaty Sičákové s pochopením příliš nesetkává. Rodiče dospívajících s pleťovými problémy by podle ní měli být progresivnější.
„Spousta rodičů zastává názor, že je to dočasná záležitost způsobená hormony nebo stravovacími návyky. A obojí hraje roli, ale zásadní je začít situaci řešit, protože se jedná o mimořádně citlivé období, které může zanechat trvalé následky v podobě jizev na tváři i na duši, přičemž už se nikdy nemusí podařit je odstranit.“
Aknózní pleť přitom není záležitostí pouze doby, kdy je nám takzvaně „náct“, přetrvávat může i po celé studium vysoké školy, někdy dokonce až do třicítky. „Pomoct vyřešit tenhle povrchový problém znamená pomoct našim dětem cítit se v pohodě v čase, kdy poprvé svobodně vykračují do světa. A to vůbec není povrchní,“ apeluje na všechny rodiče a pečovatele profesionálka v oboru estetické medicíny. Jak zásadně umí problematická pleť zasáhnout do psychiky člověka, ví velmi dobře. „Měli jsme kdysi kamaráda s těžkou formou akné. Rodiče s dermatologem nespolupracovali, jemu problémy s pletí bránili v navázání vztahu, až si nakonec vzal život. Je to mimořádně extrémní situace, nicméně i proto vždy radím neotálet a pracovat na nápravě.“
Její slova pak míří nejen k laikům, ale i ke kolegům odborníkům. „Kdysi se říkávalo: Když nevíš, co dáti, dej kalium iodati... Nebo Jaryšův roztok. Dnes už je léčebných metod mnohem více, ale ne všichni jsou s nimi schopni pracovat a pacienty nechávají víceméně bez účinné pomoci. Dnes a denně vidíme na ulici lidi s až cystickým akné,“ uvádí Renata Sičáková s tím, že největší snahu pochopitelně musí vyvinout sám dotyčný, spolupráce je ovšem potřeba ze všech stran.
„A neměli bychom opominout fakt, že každý z nás je unikátní. A rodiče by měli počítat s možností, že pokud mají více dětí, může každému prospívat něco jiného. Z praxe mohu uvést příklad dam — jednovaječných dvojčat, byť už tedy dospělých: Obě pečovaly o svoji pleť, ale každá úplně jinak. Co svědčilo jedné, druhé vůbec nesedlo a naopak. Každý z nás je originál a tím se musí řídit i potřebná péče.“
Profesionální pomoc není od věci
Prvním krokem může být třeba i konzultace v lékárně, kde také dokáží poradit. Pokud ovšem potíže přetrvávají nebo se dokonce zhoršují, je třeba obrátit se na odborníka. Metod k léčení i péči o pleť je nespočet.
Renata Sičáková jich za déle než dvacet let v oboru estetické medicíny vyzkoušela spousty. V posledních letech ovšem sází především na zařízení Hydrafacial, což je zařízení pracující s unikátním roztokem a patentovanou technologií vortex, tedy vodním vírem. „V koncovkách, které na zařízení používáme, vzniká vír, který nám pomáhá dostat prospěšné a posilující látky do pleti. Ta se v prvním kroku důkladně vyčistí, odstraní se nejen nečistoty, ale i odumřelé buňky, a pak se do hloubky vyživuje právě s pomocí vortexu.“
Součástí ošetření jsou běžně séra s vitamíny, kyselinou hyaluronovou, ceramidy, niacinamidy a dalšími. Vybírat lze mezi boostery různých značek, tváří jedné z nich je třeba světová hvězda Jennifer Lopez, která je péčí o sebe velmi známá.
Je Hydrafacial zaručenou šancí na pomoc dospívajícím trpícím akné? „100 % se to říct nedá, ale to nelze říct o ničem. Někdy je třeba medikamentózní terapie, kterou může předepsat pouze lékař. Hydrafacial ale určitě nemůže uškodit. A jako podpůrný prostředek v případě skutečně těžkého akné může, myslím, jedině pomoci,“ uvádí Renata Sičáková, ředitelka Hydrafacial Centra Praha, která s jeho pomocí podle svých slov účinně pečuje o pleť svých dvou dcer i jejich partnerů.