Podzimní atmosféru dokonale vykreslí Božídarská rašeliniště. Vydejte se na výlet!

Nevíte, kam na výlet? Máme pro vás tip, zajeďte si na Božídarská rašeliniště. Ta se totiž právě na podzim ukazují v těch nejkrásnějších barvách. Ještě jste tam nebyli? Je nejvyšší čas, abyste to napravili.

Proč je rašeliniště ideálním podzimním výletním místem?

Není lepší doby, kdy byste se měli vydat na Božídarská rašeliniště, než právě na podzim. Právě v té době totiž specifické kyselé podloží prospívá vřesům, které začínají růžově až fialově kvést. Trávy pak vlivem chladnějšího počasí mění svou barvu na oranžovou. Jedinečnou podzimní atmosféru pak dokreslují tmavě zelené borovice, kleče a v bílém kontrastu jsou pak romanticky zakrslé břízky. To vše podtrhuje tmavě hnědá voda.

Chráněná lokalita Božídarská rašeliniště jsou opět zpřístupněné i turistům. Procházet se zde můžete díky naučné stezce, která je přístupná i pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

Naučná stezka Božídarské rašeliniště

Naučná stezka Božídarské rašeliniště vede částí Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště. Rašelina pokrývá rozsáhlá území v Krušných horách. Díky tomu ji zde můžete vidět nenarušenou, aktuálně těženou, vytěženou i postupně zarůstající. Božídarská rašeliniště se rozkládají na ploše zhruba 930 ha. Jde o dosud nejrozsáhlejší rezervaci v Karlovarském kraji, jejíž výraznou dominantou je hora Špičák s výškou 1 115 m. Naučná stezka začíná a končí na západním okraji obce Boží Dar, které je jinak centrem letních i zimních sportů a také i nejvýše položeným městem v Česku. Stezka vede po dřevěných chodníčcích krásnou krajinou. Je dlouhá 3,2 km a má 12 naučných zastávek.

Pokud vám 3 km nestačily

Na posledním naučném stanovišti se přitom můžete napojit na další naučnou stezku, která pak vede podél Blatenského příkopu přes Myslivny a Bludnou na Horní Blatnou směrem k Vlčím jamám. Jde o naučnou stezku Blatenský příkop, která je dlouhá 12 km nabízí spoustu krásných výhledů na krušnohorskou přírodu a vede oblastí, jež je plná technických památek. Stezka se severně od Horní Blatné stáčí kolem Blatenského vrchu k obci a nakonec končí nedaleko kulatého Černého jezírka. Kousek na jih od tohoto jezírka je pak možné se napojit na další naučnou stezku, zvanou Horní Blatná –⁠ Vlčí jámy.

Tento 5km okruh začíná i končí v Horní Blatné a dovede vás po žluté značce k bývalému dolu Konrád, následně k Blatenskému příkopu, odkud na vás čeká docela náročný výstup na Blatenský vrch, který si můžete prodloužit o výšlap na zdejší rozhlednu. Z Blatenského vrchu pak sejdete k Ledové jámě, která nese svůj název podle toho, že se zde po dlouhou dobu udržel celoročně sníh. Bohužel to bylo v posledních letech narušeno klimatickými změnami. Musíme však upozornit, že tyto dvě na sebe navazující stezky již bohužel nejsou přístupné pro vozíčkáře a tedy ani pro kočárky.

Tagy: