CNN Prima News bratři Mašínové

bratři Mašínové

Výpis příspěvků ke štítku „bratři Mašínové“

Pepa Mašín je tvrďák i cíťa. Zabít ho chtěli komouši i africký diktátor, říká autor nové knihy

Josef Mašín dělá dojem drsňáka, uvnitř je ale citlivka. Pokud ho má většina Čechů za vraha, bolí jej to. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to říká novinář Filip Saiver, kterému o Mašínovi vychází nová kniha. Jedna z nejpozoruhodnějších postav studené války mu během desítek společně strávených hodin vyprávěla, jak se před 70 lety dokázala prostřílet přes 24 tisíc východoněmeckých policistů a sovětských vojáků na Západ. Kdo si ji po letech zavolal ke své smrtelné posteli. Ale i proč ji africký diktátor Idi Amin chtěl popravit. S Filipem se známe přes 20 let, proto jsme si při rozhovoru tykali.

Rozbuška jménem bratři Mašínové. Jak jejich vyznamenání vnímali Havel, Klaus či Zeman

Jedno téma takřka s roční pravidelností rozděluje českou společnost. Zaslouží si bratři Mašínové státní vyznamenání, či nikoliv? Někteří lidé mají členy antikomunistické odbojové skupiny z 50. let za vrahy, jiní zase za hrdiny. Zmíněná otázka často vrážela klín mezi politické spojence i blízké přátele. Zároveň se na stejné straně barikády nacházeli lidé, kteří se za normálních okolností shodli jen málokdy. Co o bratrech Mašínech říkali politici jako Václav Havel, Václav Klaus, Miloš Zeman, Mirek Topolánek, Alexandr Vondra či Petr Pavel?

Lidé si musí uvědomit, co byl odboj. Mašíny ovlivnili i Píka a Horáková, říká odborník

V otázce bratří Mašínů je potřeba, aby si lidé uvědomili, co byl československý odboj a co všechno „komunistická lůza“ ukradla, domnívá se Jiří Klepsa ze spolku Mašínův statek. Osobnosti Ctirada a Josefa Mašínových podle něj formovala v dětství řada zkušeností, včetně justičních vražd jejich rodinných přátel Heliodora Píky a Milady Horákové, zhodnotil ve vysílání CNN Prima NEWS. V noci na středu uplyne přesně 70 let od dramatického útěku mužů, jejichž příběh dodnes rozděluje českou společnost.

Mertlík: Mašínové nejsou vrazi, to říkají jen Čecháčkové. Jejich útěk na Západ byl zázrak

Josef Mašín ml. napsal spolu s bratrem Ctiradem a Milanem Paumerem jeden z nejfantastičtějších příběhů Studené války. V roce 1953 se přes NDR prostříleli na Západ, byť je nahánělo 20 tisíc policistů, pohraničníků a vojáků Rudé armády. Teď je Mašínovi přesně 90 let a jeho dávné činy stále jitří emoce. Zatímco někteří mu spílají do vrahů, publicista Vladimír Mertlík ho má za hrdinu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětluje, že syn slavného protinacistického odbojáře se jen statečně postavil režimu vyznačujícímu se středověkou krutostí.

Exhumace Zdeny Mašínové neproběhla, ostatky se nenašly, potvrdila její dcera

Aktualizováno

Archeologům se nepodařilo najít ostatky Zdeny Mašínové. Ve středu to uvedla pro televizi CNN Prima NEWS její dcera Zdena Mašínová mladší. Hromadný hrob na Ďáblickém hřbitově v Praze nechal prozkoumat magistrát. Vdovu po protinacistickém odbojáři Josefu Mašínovi totiž komunisté v 50. letech pohřbili anonymně potom, co ji několik let věznili. Archeologové následně sami potvrdili, že sice našli dvě kostry dospělých lidí, ani jedna však nepatřila Zdeně Mašínové starší.