reklama

Exhumace Zdeny Mašínové neproběhla, ostatky se nenašly, potvrdila její dcera

Archeologům se nepodařilo najít ostatky Zdeny Mašínové. Ve středu to uvedla pro televizi CNN Prima NEWS její dcera Zdena Mašínová mladší. Hromadný hrob na Ďáblickém hřbitově v Praze nechal prozkoumat magistrát. Vdovu po protinacistickém odbojáři Josefu Mašínovi totiž komunisté v 50. letech pohřbili anonymně potom, co ji několik let věznili. Archeologové následně sami potvrdili, že sice našli dvě kostry dospělých lidí, ani jedna však nepatřila Zdeně Mašínové starší.

reklama

„Dneska jsem dostala zprávu o pátrání na Ďáblickém hřbitově... Bylo mi dneska sděleno, že ostatky naší matky nebyly nalezeny v tom místě, které bylo určené,“ uvedla Mašínová v krátkém rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Jak to vnímáte?
Já jsem trošku překvapená, že za tak krátkou dobu už je výsledek hotov, to mě trochu překvapilo, ale tato zpráva je pravděpodobně věrohodná.

Co budete chtít po magistrátu? Písemnou zprávu?
Ano, já jsem požádala paní Johnovou z magistrátu, aby mi byla dána písemně celá tato záležitost a její výsledek.

Budete se ještě pokoušet najít ostatky, nebo tento pokus berete jako poslední?
Já mám dojem, že v dohledné době v tom nebudu pokračovat a budu to brát jako výsledný výsledek.

Archeologové zahájili před několika dny na hřbitově v Ďáblicích průzkum hromadného hrobu sondou, aby určili přesné místo uložení ostatků Zdeny Mašínové starší. Zkoumání nebylo z důvodu piety veřejně přístupné. V případě nalezení by odborníci ostatky exhumovali a uložili do rodinného hrobu Mašínů. Praha se domluvila se Zdenou Mašínovou mladší na vyzvednutí ostatků její matky loni v březnu.

K tématu

Ďáblický hřbitov vznikl před první světovou válkou. Nachází se na něm čestná pohřebiště obětí první světové války a rovněž obětí nacistické a komunistické diktatury. V hromadném hrobě tam byl pohřben také kněz Josef Toufar, kterého během vykonstruovaného procesu s účelem zdiskreditovat katolickou církev komunisté umučili k smrti.

Najít ostatky Zdeny Mašínové se však archeologům nepovedlo. Mašínová starší v době soudního procesu s Miladou Horákovou organizovala podpisovou petici za její omilostnění. V listopadu 1953 byla zatčena za odbojovou činnost svých synů. Ve vykonstruovaném procesu byla odsouzena na 25 let žaláře za údajnou velezradu a špionáž. Komunisti ji nakonec umístili do tábora nucených prací v Pardubicích, kde v roce 1956 zemřela.

K tématu

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama