Archeologům se nepodařilo najít ostatky Zdeny Mašínové. Ve středu to uvedla pro televizi CNN Prima NEWS její dcera Zdena Mašínová mladší. Hromadný hrob na Ďáblickém hřbitově v Praze nechal prozkoumat magistrát. Vdovu po protinacistickém odbojáři Josefu Mašínovi totiž komunisté v 50. letech pohřbili anonymně potom, co ji několik let věznili. Archeologové následně sami potvrdili, že sice našli dvě kostry dospělých lidí, ani jedna však nepatřila Zdeně Mašínové starší.
„Dneska jsem dostala zprávu o pátrání na Ďáblickém hřbitově... Bylo mi dneska sděleno, že ostatky naší matky nebyly nalezeny v tom místě, které bylo určené,“ uvedla Mašínová v krátkém rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Jak to vnímáte?
Já jsem trošku překvapená, že za tak krátkou dobu už je výsledek hotov, to mě trochu překvapilo, ale tato zpráva je pravděpodobně věrohodná.
Co budete chtít po magistrátu? Písemnou zprávu?
Ano, já jsem požádala paní Johnovou z magistrátu, aby mi byla dána písemně celá tato záležitost a její výsledek.
Budete se ještě pokoušet najít ostatky, nebo tento pokus berete jako poslední?
Já mám dojem, že v dohledné době v tom nebudu pokračovat a budu to brát jako výsledný výsledek.
Archeologové zahájili před několika dny na hřbitově v Ďáblicích průzkum hromadného hrobu sondou, aby určili přesné místo uložení ostatků Zdeny Mašínové starší. Zkoumání nebylo z důvodu piety veřejně přístupné. V případě nalezení by odborníci ostatky exhumovali a uložili do rodinného hrobu Mašínů. Praha se domluvila se Zdenou Mašínovou mladší na vyzvednutí ostatků její matky loni v březnu.
Ďáblický hřbitov vznikl před první světovou válkou. Nachází se na něm čestná pohřebiště obětí první světové války a rovněž obětí nacistické a komunistické diktatury. V hromadném hrobě tam byl pohřben také kněz Josef Toufar, kterého během vykonstruovaného procesu s účelem zdiskreditovat katolickou církev komunisté umučili k smrti.
Najít ostatky Zdeny Mašínové se však archeologům nepovedlo. Mašínová starší v době soudního procesu s Miladou Horákovou organizovala podpisovou petici za její omilostnění. V listopadu 1953 byla zatčena za odbojovou činnost svých synů. Ve vykonstruovaném procesu byla odsouzena na 25 let žaláře za údajnou velezradu a špionáž. Komunisti ji nakonec umístili do tábora nucených prací v Pardubicích, kde v roce 1956 zemřela.