reklama

Obávaná brazilská mutace je v Česku. Co všechno byste o ní měli vědět?

Brazilská varianta koronaviru SARS-CoV-2 se objevila v Česku. (Ilustrační foto)
Zdroj: AP

Takzvaná brazilská varianta koronaviru SARS-CoV-2, známá také jako P1, se objevila v Česku. V pátek o dvou případech informoval ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Co o brazilské mutaci víme? Je nakažlivější podobně jako ta britská nebo jihoafrická? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v článku.

reklama

Dva případy brazilské mutace koronaviru se podle nového ministra zdravotnictví objevily v okrese Děčín. „Zřejmě byla dovezena ze zahraničí,“ dodal Arenberger s tím, že podle jeho informací spolu případy souvisejí, více to však nechce rozvádět.

Vědci se brazilské varianty obávají i proto, že není zcela jasné, proč se tak masivně rozšířila ve městě Manaus. Zatímco britská mutace se šířila ve Spojeném království asi tři měsíce, než začala v odebraných vzorcích dominovat, brazilské variantě to trvalo pouhý měsíc. Ve dvoumilionovém Manausu se prvně objevila v listopadu minulého roku a v polovině ledna již ve městě způsobila katastrofu, kdy si rodiny musely těžce nemocné nechávat doma nebo jim sami nakupovat a donášet bomby s kyslíkem do nemocnice.

Brazílie se potýkala s fatálním nedostatkem kyslíku. Lidé jej pro své blízké nakupovali sami.
Brazílie se potýkala s fatálním nedostatkem kyslíku. Lidé jej pro své blízké nakupovali sami.
Zdroj: Profimedia.cz

Podle britsko-brazilské studie, která byla zveřejněna počátkem března, je hlavním nebezpečím verze P1 možnost opakovaných infekcí. Ukázalo se, že P1 obchází imunitní systém z 25 až 61 procent.

Hrozí větší úmrtnost?

Autoři studie dále zjistili, že varianta P1 je 1,4 až 2,2krát nakažlivější než původní SARS-CoV-2. Šíření je podle odborníků možné dostat pod kontrolu jen v případě, že se podaří vir pečlivě sekvenovat (přečíst jeho genetickou informaci). Nedostatečné sekvenování je podle expertů mimo jiné důvodem, proč se v České republice nepodařilo účinně zabránit rozšíření britské mutace. „Pandemii můžeme dostat pod kontrolu jen tehdy, budeme-li mít znalosti o tom, jak SARS-CoV-2 mutuje,“ stojí v analýze.

K tématu

Spekuluje se také o tom, že brazilská varianta koronaviru by mohla být smrtnější než jiné. Jedná se ale pouze o nepotvrzenou hypotézu, je pravděpodobné, že vysoké procento úmrtí v Manausu je zapříčiněné jinými faktory.

Na konci března se v brazilském Sao Paulu objevila další varianta koronaviru, která je podobná jihoafrické mutaci. „Ačkoli neexistuje žádná historie cestování ani kontaktu s cestujícími z JAR,“ řekl brazilský prezident Butantan Dimas Covas. „Existuje možnost, že se jedná o vývoj naší P1,“ dodal.

Co se týče účinnosti vakcín proti variantě P1, výsledky zatím nejsou tragické. Vakcína Johnson & Johnson je v případě brazilské varianty o něco méně efektivní ve snížení rizika symptomatického průběhu, ale ochrana před nutností hospitalizace a úmrtím stále zůstává téměř stoprocentní. Příznivě prozatím vypadají také preklinické studie vakcíny od AstraZenecy, která by měla být proti variantě P1 rovněž účinná.

Na efektivitu proti brazilské variantě byla laboratorně testována také mRNA vakcína společností Pfizer a BioNTech. Podle studie publikované v odborném periodiku New England Journal of Medicine je tato očkovací látka proti brazilské variantě velmi účinná. Výsledky laboratorních testů však zatím nebyly potvrzeny v praxi.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Opozice

Babišova vláda nám škodí. O nedůvěře se bude hlasovat v červnu, opozice má dost hlasů

Babišova vláda nám škodí. O nedůvěře se bude hlasovat v červnu, opozice má dost hlasů

Piráti a hnutí STAN se nakonec připojí ke koalici Spolu, aby společně vyvolali hlasování o nedůvěře vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Proběhnout by mělo ale až v červnu. Pro Piráty se STAN je podmínkou, že z České republiky musejí nejdřív odejít vyhoštění ruští diplomaté kvůli kauze Vrbětice. Babiš nechápe, proč by se mělo o nedůvěře hlasovat jen pár měsíců před volbami.

Slovensko

Slovensko v červnu spustí očkování Sputnikem V. Těšte se, kdo chcete, vzkazuje Matovič

Slovensko v červnu spustí očkování Sputnikem V. Těšte se, kdo chcete, vzkazuje Matovič

Na Slovensku začnou očkovat ruskou vakcínou Sputnik V. Po úterním výroku expremiéra Igora Matoviče na sociálních sítích to ve středu oficiálně oznámil ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský. Ten přitom ještě v úterý tvrdil, že o zahájení vakcinace ruskou látkou nemá žádné informace. Začít by se mělo již počátkem června a vakcína bude určena lidem ve věku 18 až 60 let.

Fotbal

Superligu nepustíme, trvají na svém tři kluby. UEFA s nimi zahájila disciplinární řízení

Superligu nepustíme, trvají na svém tři kluby. UEFA s nimi zahájila disciplinární řízení

Devět zakládajících týmů zkrachovalé fotbalové Superligy podepsalo dohodu o tom, že se v budoucnu do podobné soutěže nezapojí, jinak jim hrozí pokuta 100 milionů eur. Zbylé trio klubů – respektive jejich vedení – však stále věří, že nový projekt má smysl, a nedistancovalo se od něj. Proto teď musí čelit disciplinárnímu řízení ze strany evropské organizace UEFA.

Až příliš velký miláček. Součka před domem otravují fanoušci, chce se stěhovat
Za průjezd Prahou si zaplatíme. Vedení města odkleplo plán na zavedení mýta
reklama
reklama
Kde udělali soudruzi z Hradu chybu? Sociální sítě zaplavily vtipy na kelímkovou pietu

Sociální sítě

Domácí zpravodajství

Rodinná oslava jako ohnisko zmutovaného viru. Na Opavsku skončilo 25 lidí v karanténě
Počty nakažených rapidně klesají. V úterý bylo o 740 případů méně než před týdnem
Další články
reklama
reklama