reklama

Obávaná brazilská mutace je v Česku. Co všechno byste o ní měli vědět?

Takzvaná brazilská varianta koronaviru SARS-CoV-2, známá také jako P1, se objevila v Česku. V pátek o dvou případech informoval ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Co o brazilské mutaci víme? Je nakažlivější podobně jako ta britská nebo jihoafrická? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v článku.

reklama

Dva případy brazilské mutace koronaviru se podle nového ministra zdravotnictví objevily v okrese Děčín. „Zřejmě byla dovezena ze zahraničí,“ dodal Arenberger s tím, že podle jeho informací spolu případy souvisejí, více to však nechce rozvádět.

Vědci se brazilské varianty obávají i proto, že není zcela jasné, proč se tak masivně rozšířila ve městě Manaus. Zatímco britská mutace se šířila ve Spojeném království asi tři měsíce, než začala v odebraných vzorcích dominovat, brazilské variantě to trvalo pouhý měsíc. Ve dvoumilionovém Manausu se prvně objevila v listopadu minulého roku a v polovině ledna již ve městě způsobila katastrofu, kdy si rodiny musely těžce nemocné nechávat doma nebo jim sami nakupovat a donášet bomby s kyslíkem do nemocnice.

Podle britsko-brazilské studie, která byla zveřejněna počátkem března, je hlavním nebezpečím verze P1 možnost opakovaných infekcí. Ukázalo se, že P1 obchází imunitní systém z 25 až 61 procent.

Hrozí větší úmrtnost?

Autoři studie dále zjistili, že varianta P1 je 1,4 až 2,2krát nakažlivější než původní SARS-CoV-2. Šíření je podle odborníků možné dostat pod kontrolu jen v případě, že se podaří vir pečlivě sekvenovat (přečíst jeho genetickou informaci). Nedostatečné sekvenování je podle expertů mimo jiné důvodem, proč se v České republice nepodařilo účinně zabránit rozšíření britské mutace. „Pandemii můžeme dostat pod kontrolu jen tehdy, budeme-li mít znalosti o tom, jak SARS-CoV-2 mutuje,“ stojí v analýze.

Spekuluje se také o tom, že brazilská varianta koronaviru by mohla být smrtnější než jiné. Jedná se ale pouze o nepotvrzenou hypotézu, je pravděpodobné, že vysoké procento úmrtí v Manausu je zapříčiněné jinými faktory.

Na konci března se v brazilském Sao Paulu objevila další varianta koronaviru, která je podobná jihoafrické mutaci. „Ačkoli neexistuje žádná historie cestování ani kontaktu s cestujícími z JAR,“ řekl brazilský prezident Butantan Dimas Covas. „Existuje možnost, že se jedná o vývoj naší P1,“ dodal.

Co se týče účinnosti vakcín proti variantě P1, výsledky zatím nejsou tragické. Vakcína Johnson & Johnson je v případě brazilské varianty o něco méně efektivní ve snížení rizika symptomatického průběhu, ale ochrana před nutností hospitalizace a úmrtím stále zůstává téměř stoprocentní. Příznivě prozatím vypadají také preklinické studie vakcíny od AstraZenecy, která by měla být proti variantě P1 rovněž účinná.

Na efektivitu proti brazilské variantě byla laboratorně testována také mRNA vakcína společností Pfizer a BioNTech. Podle studie publikované v odborném periodiku New England Journal of Medicine je tato očkovací látka proti brazilské variantě velmi účinná. Výsledky laboratorních testů však zatím nebyly potvrzeny v praxi.

Tagy:

Hlavní zprávy

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali
USA

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali

Ceny Emmy ovládl seriál Koruna z prostředí britské královské rodiny, který celkem proměnil jedenáct nominací. Moderátor cen Emmy Cedric the Entertainer, který celým večerem provázel, si pak neodpustil několik narážek na rozhovor prince Harryho a jeho manželky Meghan u Oprah Winfreyové. I ten totiž byl v jedné z kategorií též nominován, svou šanci však neproměnil.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

reklama

Domácí zpravodajství

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Topolánek: Zeman má vyvinuté škodící centrum. V kampani mi chybí humor a nadsázka

Bývalý premiér Mirek Topolánek v pořadu Interview na CNN Prima NEWS předpověděl, že současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) bude ve funkci i po říjnových volbách. Odůvodnil to dřívějšími vyjádřeními prezidenta Miloše Zemana. Současná hlava státu je momentálně v nemocnici, podle Topolánka je jasné, že Zeman není zdravotně v pořádku, přesto podle něj stále dokáže škodit.

reklama