Britské Královské letectvo (RAF) omezuje pracovní nabídky pro bílé muže, aby dosáhlo stanovených cílů pro diverzitu. Na protest proti tomuto kroku rezignovala šéfka náboru, informuje stanice Sky News. Ministerstvo obrany jakékoliv změny náborové politiky popírá. K údajnému rozhodnutí vedení RAF se kriticky vyjadřují jak politici, tak veřejnost.
Podle zdrojů Sky News britské letectvo de facto nechce přijímat další muže bílé pleti. Přednost mají dostat ženy a etnické menšiny. To údajně přimělo k odchodu hlavní náborovou důstojnici. Zdroje z ministerstva obrany její rezignaci odůvodňují obavami o bojeschopnost jednotek, a to i v případě, že by takové rozhodnutí bylo časově či rozsahem omezeno.
Britské ministerstvo obrany se nařčení brání. „Operační efektivita má prvořadý význam a nikdo nesnižuje nároky na vstup do Královského letectva. RAF provádí nábor pro mnoho profesí a je odhodláno být silou, která odráží společnost, k jejíž ochraně slouží,“ uvedlo tiskové oddělení resortu na Twitteru.
(1/6) Operational effectiveness is of paramount importance and no one is lowering the standards to join the Royal Air Force. The RAF recruits for many professions and like the rest of the Armed Forces is determined to be a force that reflects the society it serves to protect.
— Ministry of Defence Press Office (@DefenceHQPress) August 16, 2022
„V náboru do RAF nedochází k žádnému pozastavení ani k žádné nové politice,“ vymezil se resort vůči informacím Sky News. „RAF dělá vše, co je v jeho silách, aby zvýšilo počet rekrutů z nedostatečně zastoupených skupin,“ stojí pak také v prohlášení.
Stíhačku elitní letky armády USA bude pilotovat první žena. K Blue Angels nastoupí v září
Speciální akrobatická letka amerického námořnictva přijme mezi své piloty historicky první ženu. Kromě Amandy Leeové doplní řady tzv. Blue Angels také Thomas Zimmerman, nahradí odcházející členy týmu. Oba čeká nástup v září a od listopadu pak intenzivní pětiměsíční trénink. O historickém kroku informovala americká CNN.
Progresivních změn je u ozbrojených složek více
Britská vláda již delší dobu vyzývá armádu, aby dbala na rasovou i genderovou vyváženost rekrutů. Náčelník štábu Tony Radakin se k tomuto tématu vyjádřil ve svém prvním veřejném proslovu, informoval web deníku The Guardian. Podle něj nejde o snahu být tzv. woke, ale o problém složení pozemního vojska, letectva i námořnictva. To totiž podle Radakina aktuálně neodráží složení britské společnosti co se týká pohlaví, náboženství či rasy.
Ministerstvo obrany si dalo za cíl zvýšit celkový podíl žen z dvanácti na třicet procent do konce desetiletí. Vedení letectva si pak stanovuje ambice ještě vyšší, chce mít 40 procent žen a 20 procent etnických menšin. V obou případech by se jednalo o zhruba dvojnásobný růst oproti současnému stavu.
Zaměstnanci britských ozbrojených složek obviňují šéfa RAF Michaela Wigstona z podkopávání bezpečnosti země v době sílících hrozeb z Ruska a Číny. Ambicióznost cílů pokládají někteří z nich za šílenou a jejich splnění za nemožné.
Kritiku si vedení letectva od některých zaměstnanců vysloužilo i za přílišnou progresivitu na úkor řešení skutečných problémů. Změny zahrnují například přechod z maskulinního označení pro pilota airman na genderově neutrální aviator a další.
The Ministry of Defence's new diversity chief is leading a review into 'sexist' military titles such as 'rifleman' and 'airshipman'.
— Talk (@TalkTV) June 5, 2021
Colonel Richard Kemp says "you can't be called airman or airwoman" in the Royal Air Force: "It's all about virtue signalling".@TVKev pic.twitter.com/oeErwF7M5t
K situaci se již vyjádřilo i několik britských politiků. „Žádná organizace, státní ani soukromá, by neměla najímat lidi na základě rasy,“ řekl v rozhovoru pro Sky News bývalý ministr financí Sajid Javid. Krok, pokud se prokáže jako pravdivý, dále označil za „naprostý nesmysl“. Údajné změny v náborové politice kritizoval i mluvčí Rishiho Sunaka, kandidáta na britského premiéra: „Potenciální ohrožení britské bezpečnosti snahou o diverzitu je nejenom urážlivé, ale také nebezpečné.“