Útok na Vagnerovu skupinu. Raketomety měly zasáhnout i majitele „Putinovy armády“

USA pošlou Ukrajině raketomety HIMARS.

CNN Prima News - živé vysílání

Raketomety HIMARS, které díky dodávkám ze Spojených států nyní používá ukrajinská armáda, údajně zasáhly základnu ruské žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny v okupovaném ukrajinském městě Popasna. Na twitteru o tom v neděli informoval například poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko. Na sociálních sítích kromě toho kolují spekulace, že při útoku mohl být zabit i majitel skupiny Jevgenij Prigožin.

Aktuální dění na Ukrajině sledujte v novém on-line článku zde.

Zabili jsme stovky žoldnéřů z Polska, hlásí Moskva. AP píše o mrtvých civilistech

Rusové pokračují v ofenzivě u Doněcku. Raketomety HIMARS údajně zasáhly základnu ruské žoldnéřské Vagnerovy skupiny v okupovaném ukrajinském městě Popasna. Ukrajinští partyzáni pak zničili železniční most nedaleko okupovaného Melitopolu. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že jeho ozbrojené síly zabily v obci Zoločiv u Charkova přes 100 bojovníků z Polska a Německa, kteří se účastnili bojů na Ukrajině. Podle vůdce Čečenců Ramzana Kadyrova je nyní Rusko silné a mocné, takže západní politici by měli přehodnotit své chování.

Heraščenko připomíná, že wagnerovci jsou považováni za soukromou „armádu“ ruského prezidenta Vladimira Putina a že jsou odpovědní za páchání zvěrstev na celém světě, včetně Ukrajiny.

O ukrajinském útoku na základnu v Popasně v Luhanské oblasti informoval na síti Telegram i ruský propagandista Jurij Kotěnok. Právě na základě fotografií, které jiný ruský propagandista Sergej Sreda umístil na sociální sítě, byla podle Heraščenka základna patrně lokalizována. Informaci o zásahu na místě zatím nepotvrdily nezávislé zdroje.

S pokračující válkou na Ukrajině získává ruská Vagnerova skupina stále veřejnější image. „Vagnerovci nejsou ani elitní síly, ani dobře vycvičená komanda. Jsou jen dalším druhem potravy pro děla,“ myslí si ruský vojenský expert Pavel Luzin. Podle něj skupina žoldnéřů slouží dvěma účelům. Tím prvním je využití „horkokrevných jedinců“, kteří by jinak mohli v zemi představovat bezpečnostní riziko. Druhým je přerozdělení rovnováhy moci mimo oficiální ozbrojené síly.

„Žoldnéři nemají oficiální status, nemají stejná práva ani záruky jako oficiální představitelé ozbrojených sil. Dokončíte misi, dostanete zaplaceno a můžete jet na dovolenou,“ přiblížil jediný známý bývalý člen skupiny Gabidullin, který se veřejně přihlásil ke svým zkušenostem. Vzkázal, že jakékoli idealistické důvody, proč se stát žoldákem, jsou jen zástěrkou. „Motivací prakticky každého jsou peníze,“ doplnil muž, který ve skupině sloužil v letech 2015 až 2019.

Tagy: