V Británii by ve druhé polovině roku mohlo přijít o práci nejvíce lidí za generaci. V důsledku koronavirové krize a brexitu má být propuštěno nejméně 650 tisíc lidí, ale možná mnohem více. Podle firemních oznámení o chystaném propouštění to vypočítala nezisková organizace Institute for Employment Studies (IES).
Vyrozumění o propuštění je podle studie nyní dvakrát více než za recese po finanční krizi let 2008 a 2009. Jen za období od července do září by mohlo být propuštěno 450 tisíc lidí, uvádí studie. To by znamenalo o 50 procent více než bylo čtvrtletní maximum z doby globální finanční krize.
Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla o 20,4 procenta
Podle IES se ale vysoký počet propuštěných nemusí nutně rovnat vysoké nezaměstnanosti. Autoři studie proto vyzývají vládu, aby snížila náklady na práci, a podpořila tak zaměstnávání. Také požadují, aby se politici zaměřili na ty druhy průmyslu a odvětví, které jsou z dlouhodobého hlediska životně důležité, a přispěli na mzdy jejich zaměstnanců.
Ekonomiky zemí OECD ve druhém čtvrtletí rekordně propadly. Nejvíce klesla Británie
Průměrný pokles hrubého domácího produktu členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dosáhl ve druhém čtvrtletí oproti prvnímu kvartálu 9,8 procenta. Meziročně byl propad jedenáctiprocentní. Nejhůře postiženou zemí je Velká Británie.
Britský ministr financí Rishi Sunak zatím odmítá prodloužení vládního podpůrného programu, který do konce října brání propouštění. V úterý mají být zveřejněny nejnovější údaje o míře nezaměstnanosti a očekává se, že se hodnota poprvé od březnového uzavření ekonomiky zvýší. Dosud stagnovala na 3,9 procenta.
Britská ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 20,4 procenta. V meziročním srovnání se pak hospodářství propadlo o 21,7 procenta. Pokles české ekonomiky byl pro srovnání ve druhém čtvrtletí jen zhruba poloviční - meziročně se snížila o 11 procent a mezičtvrtletně o 8,7 procenta.