Oštěpař Jakub Vadlejch obsadil na Diamantové lize v Paříži třetí místo výkonem 85,04 metru. V prvním závodě po zisku titulu evropského šampiona byli lepší německý exmistr Evropy Julian Weber (85,91) a bývalý mistr světa Anderson Peters z Grenady (85,19). Vadlejch v pátém startu v sezoně teprve podruhé nezvítězil, prvenství mu uniklo už jen na květnové Zlaté tretře.
Vadlejcha v jeho prvním závodě po zisku titulu evropského šampiona předčili německý exmistr Evropy Julian Weber (85,91) a bývalý mistr světa Anderson Peters z Grenady (85,19). Český oštěpař hodil v soutěži 85,04 dokonce dvakrát, ve čtvrté sérii se tímto výkonem dostal do čela soutěže, ale hned v dalším kole se zlepšili oba jeho rivalové a upřeli mu desátý triumf v Diamantové lize.
ČTĚTE TAKÉ: Skoč doleva. Anglii pomohl penaltový tahák, hrdina Pickford díky lahvi prolomil národní trauma
Ukrajinská výškařka Jaroslava Mahučichová a keňská mílařka Faith Kipyegonová se necelý měsíc před startem atletických soutěží na olympijských hrách v Paříži postaraly o rekordní předehru. Dvaadvacetiletá Mahučichová předvedla historický výkon hned na první pokus, předtím rodačka z Dnipra zdolala napodruhé 201, 203 i 207 cm. Úřadující mistryně světa i Evropy si vylepšila osobní maximum o čtyři centimetry. Letošní tabulky dosud vedla výkonem 204 cm a v neděli si upevnila pozici hlavní favoritky olympiády, kde bude mít šanci vylepšit bronz z Tokia. Olympijské zlato jí jako jediné ve sbírce chybí, tituly z ME a MS má i z haly.
Přes 201 cm se v soutěži dostala i Australanka Nicola Olyslagersová, jež Mahučichovou letos porazila na halovém MS v Glasgow a byla její přemožitelkou i pod pěti kruhy v Tokiu, kde se ze zlata radovala Ruska Marija Lasickeneová. Třetí v Paříži skončila v srbském rekordu 198 cm vicemistryně Evropy Angelina Topičová.
Dvojnásobná olympijská vítězka a trojnásobná mistryně světa Kipyegonová dosud jako jediná v historii pokořila hranici 3:50 a v neděli se jí to povedlo podruhé po loňském závodě ve Florencii. K oceánskému rekordu vytáhla Australanku Jessicu Hullovou, jež se časem 3:50,83 zařadila na páté místo v historických tabulkách. Třetí Laura Muirová, stříbrná olympijská medailistka z Tokia, vylepšila britský rekord na 3:53,79
Francouzská metropole viděla také skvělou osmistovku, na níž se Alžířan Džamál Sedžatí zařadil na třetí místo historických tabulek časem 1:41,56 minuty. Na 65 setin se přiblížil světovému rekordu Keňana Davida Rudishy a vítězství neměl přitom vůbec jisté. Jen o dvě setiny byl pomalejší Rudishův krajan Emmanuel Wanyonyi a další tři ztratil Francouz Gabriel Tual. Oba se v pořadí všech dob zařadili hned za Sedžatího.
O světový rekord se v dějišti olympiády pokoušel i tyčkařský fenomén Armand Duplantis, ale 625 cm nepřekonal. Švédský atletický idol si laťku do výšky nového maxima nechal nastavit hned po překonání šesti metrů, kterým si zajistil vítězství před Američanem Samem Kendricksem (595).