Úřad Královéhradeckého kraje zvažuje vydání zásadního rozhodnutí. Na stole má totiž žádost o povolení výjimky na odlov problematických jedinců vlka obecného. Ten se do Česka vrátil už před několika lety, chovatelům hospodářských zvířat nyní působí na jejich stádech stále větší škody. V poslední době je navíc čím dál méně plachý.
Vlk obecný se vrátil do české přírody už před několika lety. Objevuje se například i na Náchodsku a Trutnovsku. Někteří lidé tvrdí, že toto zvíře do zmíněných regionů patří, protože tam historicky žilo.
Jenže pro chovatele představuje výskyt zákonem chráněné psovité šelmy stále větší problém. Kromě toho, že vlk často likviduje ovce nebo telata, je čím dál méně plachý a více drzý. Poslední dobou není ničím výjimečným setkat se s ním i ve dne.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Aligátor zaútočil na seniora před domem a ukousl mu část nohy. Po zastřelení mu visela z tlamy
„Zaznamenali jsme od občanů stížnosti, že se vyskytují v jejich okolí jedinci vlků, kteří vykazují netypické známky chování, mezi něž patří ztráta plachosti. Nebojí se lidí a chodí do obcí i za bílého dne,“ sdělil vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu ve Dvoře Králové nad Labem Milan Šimek.
Nelítostná likvidace koček. V Otrokovicích je střílí neznámý pachatel, lidé se bojí o děti
Střelbou do koček se v poslední době baví neznámý pachatel v Otrokovicích. Ze zahrady se jedné rodině nevrátily už tři kočky, stejně jako dalším sousedům. Lidé teď mají strach. Venku si totiž vedle domácích mazlíčků hrávají i děti.
Současná zákonná opatření proti vlkovi, jako jsou ohrady, elektrické ohradníky nebo pastevečtí psi, jsou podle chovatelů neúčinná nebo nerealizovatelná. I proto Výzkumný institut ochrany genofondů požádal o možnost účinně se bránit proti nežádoucímu chování vlka, a to nejen odstřelem, ale i nesmrtícími prostředky.
„Jde například o uspání či označení. Možností je také plašení, ať už dělobuchy nebo třeba i gumovými projektily. Poslední možností, pokud by takové chování neustalo, může být i eliminace,“ popsal pro CNN Prima NEWS poslanec Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který je zároveň náměstkem královéhradeckého hejtmana a členem vědecké rady Výzkumného institutu ochrany genofondů.
Je třeba zasáhnout co nejdříve
Také pracovníci Správy Krkonošského národního parku poměrně nedávno potvrdili výskyt vlků v Krkonoších. Podle nich ale k povolení pro jejich odstřel musí být pádné důvody. „O takové situaci je možné uvažovat až v okamžiku, kdy specialista na vlky konstatuje, že chování zvířete je nestandardní a rizikové takovou mírou, že je k tomu nezbytné přistoupit. V tento okamžik ale takové poznatky ještě nemáme,” sdělil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Zároveň ale otevřeně přiznal, že je třeba vzniklý problém řešit co nejdříve. „Přirozeně nemůžeme čekat, až se stane nějaký problém, a teprve potom řešit administrativu,“ dodal.
Pokud vedení Královéhradeckého kraje vydá souhlasné stanovisko, dá se očekávat, že výjimka pro odstřel vlka začne platit v řádu několika měsíců. V loňském roce vyplatil Královéhradecký kraj za škody způsobené vlkem 2,2 milionu korun za celkem 187 stržených hospodářských zvířat. V letošním roce je to zatím 253 tisíc za 28 zvířat.