reklama

Budeme dostávat peníze za to, že jsme Češi? Debaty o nepodmíněném příjmu ožívají

V Česku ožívají debaty o nepodmíněném základním příjmu. Tedy částce, kterou by měsíčně vyplácel stát na účet každého občana České republiky. V Německu už to zkoušejí, upozorňuje týdeník 5plus2.

reklama

Představte si, jak by se vám žilo, kdyby vám každý měsíc „přistála“ na účtu určitá suma – tzv. nepodmíněný základní příjem. Takový benefit v Česku samozřejmě nefunguje, ale mnohde ano. Aktuálně ho zkoušejí na skupině lidí v Německu, kolem dvou tisíc dolarů ročně vyplácí obyvatelům stát Aljaška, určitou částku dostávají také desítky milionů Brazilců a v Evropě bylo vyplácení určité měsíční sumy nejblíže Švýcarsko, v referendu v roce 2016 to ale lidé odmítli.

„V České republice se zatím diskutuje většinou o částkách 10 nebo 15 tisíc korun, někdy i více,“ říká největší český odborník na tuto tematiku Marek Hrubec, ředitel Centra globálních studií Filozofického ústavu AV ČR v Praze. Kdy by takový benefit lidé mohli získat, dnes však nikdo neví. „Z dlouhodobého hlediska není důležitá otázka ‚zda‘, ale ‚kdy‘ – podobně jako lidé už mají všeobecné volební právo či všeobecné zdravotní zabezpečení, o což museli ještě na začátku 20. století velmi usilovat. Podobně je to nyní se snahou uzákonit nepodmíněný základní příjem,“ vysvětluje Hrubec.

Kolik by taková „sranda“ hypoteticky stála? Uveďme zjednodušený příklad. Kdyby každý plnoletý občan, tedy asi osm milionů lidí, dostával měsíčně 15 tisíc korun, stát by měsíčně vydal 120 miliard. Pokud to srovnáme s rozpočtem ministerstva práce a sociálních věcí, který je na letošní rok 702 miliard (z toho důchody, nemocenská a další sociální dávky a výdaje na státní politiku zaměstnanosti tvoří 96 %), plyne z toho, že by stát mohl „z vlastní kapsy“ nepodmíněný příjem platit všem lidem v ČR skoro šest měsíců.

Náklady lze ale částečně pokrýt z evropských peněz.

„Náklady lze ale částečně pokrýt z evropských peněz. Ušetřilo by se i na byrokracii, která v současné době zjišťuje, jestli potřební mají potřeby. A potřební ztrácejí mnoho času prokazováním, že tyto potřeby mají. Kdyby se základní příjem vyplácel všem, nadbytečné úkony by odpadly,“ vysvětluje Hrubec.

Přínos základního příjmu ale vidí zejména v odstranění chudoby, ve zvýšení životní úrovně a ve spokojenější společnosti. Výzkumy totiž prokazují, že lidé, kteří dostávají nepodmíněný příjem, jsou šťastnější. „Základní dostatek financí by pomohl odstranit chudobu, umožnil by lidem věnovat se smysluplnějším činnostem než dosud, například více své rodině, prarodičům, zvýšení kvalifikace, zakládání start-upů nebo práci pro obec či životní prostředí,“ vysvětluje pozitiva nepodmíněného příjmu Hrubec.

Češi o půlku méně než Němci?

Debaty se stáčejí i na to, že by se nepodmíněný příjem zavedl v celé Evropské unii. Každý stát by dával svým lidem jinou částku, která by odpovídala životním nákladům a požadavkům občanů. Češi by tedy dostávali kolem 15 tisíc korun, v Německu aktuálně zkoušejí na skupině 122 osob částku v přepočtu 31 tisíc korun.

Co všechno by se muselo zdanit, aby bylo možné nepodmíněný příjem vyplácet, se dozvíte v pátečním vydání týdeníku 5plus2 a na www.5plus2.cz.

Tagy:
Ať si zamete před vlastním prahem. Skopeček i Chcípl PES jdou zkontrolovat Maláčovou
Volby 2021

Ať si zamete před vlastním prahem. Skopeček i Chcípl PES jdou zkontrolovat Maláčovou

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se svým poradcem Matějem Stropnickým pokračují v kontrolách pracovních podmínek ve firmách. Inspekce se ale bude konat i v resortu Maláčové. Ve čtvrtek ráno se na ministerstvo práce chystají zástupci iniciativ Otevřeme Česko normálnímu životu a Chcípl PES a nezávisle na nich i poslanec ODS Jan Skopeček – lídr stranické kandidátky ve středních Čechách.

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?
Koronavirus

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?

V České republice se objevuje velmi nakažlivá mutace delta koronaviru již u přibližně 90 procent všech nově nakažených. Přestože se u takzvané indické mutace hovoří o reprodukčním číslu až osm, epidemie v Česku nadále ustupuje, takže se nevydáváme cestou zemí, jako je Španělsko, Portugalsko či Velká Británie, kde šíření delty vedlo k značnému zhoršení situace. Podle odborníků za to může zřejmě kombinace proočkovanosti a promořenosti českého obyvatelstva.

ON-LINE sedmý den olympiády: Střelci Kostelecký a Lipták postupují do boje o medaile
OH 2021

Živě
ON-LINE sedmý den olympiády: Střelci Kostelecký a Lipták postupují do boje o medaile

David Kostelecký a Jiří Lipták se probojovali do finále olympijského turnaje ve střelbě na trap. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Barboru Krejčíkovou a Kateřinu Siniakovou čeká olympijské semifinále čtyřhry. Stejné utkání čeká ve dvouhře Markétu Vondroušovou. Dělí je tak jediné vítězství od medailového umístění. Šanci na cenný kov má také vodní slalomářka Tereza Fišerová.

Zrada a zklamání. Hamáček na nás kašle, Sobotka by to neudělal, zní z části ČSSD

Zrada a zklamání, alespoň tak popisují své pocity někteří starostové ČSSD, kteří se rozhodli odejít z jihomoravské kandidátky poté, co do ní zasáhlo stranické grémium. Místo toho, aby se vedení sociální demokracie soustředilo na boj o politické přežití, opět se potýká s vlnou nesouhlasu a hromadných odchodů. Předseda Jan Hamáček je navíc na dovolené a zřejmě doufá, že problémy tak nějak vyšumí.

Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky

Ministerstvo zdravotnictví na Slovensku zveřejnilo alarmující statistiky. Uvádí, že z osob, které byly v posledních dvou týdnech pozitivní na COVID-19, jich 76 procent nebylo očkováno proti koronaviru. Podle uznávaného epidemiologa Martina Pavelky v zemi začala třetí vlna pandemie, která postihuje neočkované. Varianta delta je podle něj nakažlivější a nebezpečnější i pro mladší věkové kategorie.

Nelidské, opřela se do pořadatelů olympiády sportovkyně. Týden čekala na čerstvý vzduch

Že není olympijská karanténa po pozitivním testu na koronavirus žádný med, tvrdilo už více sportovců. Nizozemská skateboardistka Candy Jacobsová ale zatím zkritizovala pořadatele nejtvrději. Nebála se použít ani označení „nelidské podmínky“. Z českých sportovců museli do tokijské karantény třeba beachvolejbalisté Ondřej Perušič a Markéta Nausch Sluková.

reklama

Domácí zpravodajství

První česká přírodní památka UNESCO. Na seznam se dostaly Jizerskohorské bučiny

Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. O jejich zařazení ve středu rozhodl výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). O výsledku informoval ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu.

reklama