Učitelům a učitelkám by se od nového školního roku mohl zvýšit příplatek za třídnictví. Od září by mohli místo dosavadních 500 až 1 300 korun dostávat 1 500 až 2 000 korun měsíčně. Třídní postižených či znevýhodněných školáků nebo z jednotřídek by pak mohli mít místo nynějších 750 až 2 500 korun nově 2 000 až 3 000 korun.
Na přidání by bylo potřeba zhruba 600 milionů až miliarda korun. Počítá s tím návrh nařízení, které vláda zveřejnila na svém webu. Z podkladů vyplývá, že by v Česku mohlo být kolem 64 200 třídních.
Počítače pro všechny a mazání covidových rozdílů. Co dalšího slibují politici před volbami?
Pro školství slibují politické strany před volbami do budoucna víc peněz, možné úpravy učiva a zkoušek nebo změny v inkluzi, tedy ve vzdělávání handicapovaných společně s ostatními. Některé zdůrazňují potřebu zlepšit dostupnost počítačů pro všechny žáky a řešit rozdíly ve vzdělávání, které se nyní prohloubily kvůli výuce na dálku v důsledku epidemie covidu.
O zvýšení příplatků pro třídní učitelky a učitele v tomto volebním období jednala vláda i Sněmovna. Opoziční poslanecké návrhy neuspěly. Naposledy doporučil kabinetu zvednout částky sněmovní školský výbor letos v lednu. Vládní legislativní plán s tím pro letošek do voleb, které budou začátkem října, ale nepočítá. Předpis s vyššími příplatky teď předložilo ministerstvo práce po dohodě s resortem školství. Třídní by si měli podle jejich záměru přilepšit od nového školního roku, tedy od září.
„Vlivem legislativních změn a společenského vývoje soustavně roste míra neuropsychické zátěže, která je s výkonem prací třídního učitele spojena,“ zdůvodnili návrh autoři.
Ministerstvo práce v podkladech k nařízení uvádí, že stát nemá údaje o počtu třídních ani o tom, jak vysoké částky pobírají. Podle zprávy k předpisu jim „může zaměstnavatel zvláštní příplatek určit“. Ve skončeném školním roce bylo tříd a oddělení, kde dostávali vyučující třídnický příspěvek mezi 500 a 1 300 korunami, 54 187.
Příplatek od 750 do 2 500 korun se pak vyplácel učitelům a učitelkám do 10 239 tříd a oddělení. Podle propočtů ministerstva práce by tak na navýšení bylo potřeba i s odvody zhruba 593 milionů až 1,08 miliardy korun. Autoři uvádějí, že kraje a obce na to peníze v rozpočtu mají.
Sníží propast mezi výdělky mužů a žen
Zvláštní příplatek se poskytuje za práci s psychickou zátěží, při možném ohrožení zdraví a života či v obtížném pracovním režimu. Podle zatížení a rizika se pracovníci dělí do pěti skupin. Třídní spadali do prvních dvou. Navrhovaný předpis teď učitele vyděluje a vytváří pro ně dvě speciální kategorie s upravenou částkou. Podle zdůvodnění je obtížné porovnávat zátěž učitelů s jinými profesemi. Ostatním zaměstnancům se výše příspěvku nemění.
Do první učitelské skupiny mají spadat třídní z běžných škol, vedoucí oddělení konzervatoří či základních uměleckých škol a studijních skupin vyšších odborných škol. Do druhé skupiny by měli patřit třídní ze škol, tříd či skupin pro žáky a studenty se speciálními potřebami, ze škol při zdravotnických zařízeních a z jednotřídek.
Podle ministerstva práce by navýšení třídnických příplatků mohlo pomoci snížit v Česku v průměru také propast mezi výdělky mužů a žen. Resort poukazuje na to, že ve školství pracují hlavně ženy.
Připomínky mohou ministerstva, kraje, sdružení obcí, odboráři a zaměstnavatelské svazy podávat do pátku 16. července. Poté by měl nařízení projednat kabinet.