Budou moci neočkovaní do restaurací? Správní soud zrušil vládní podmínky pro vstup

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích

Soud zrušil opatření

Nejvyšší správní soud zrušil povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech. Zásah soudu je časově odložený o sedm dní. Poté budou moci využívat restaurace a hotely všichni lidé, kteří aktuálně nevykazují příznaky onemocnění, včetně neočkovaných proti onemocnění COVID-19. Do té doby má ministerstvo zdravotnictví prostor reagovat na rozhodnutí soudu, které bude během středy dostupné na úřední desce.

Dosud mohou do restaurací a hotelů jen očkovaní a také lidé, kteří v posledním půlroce prodělali COVID-19. PCR testem se smí prokázat jen dospělí s kontraindikací k očkování.

Pandemický zákon podle soudce Petra Mikeše podobnou regulaci restaurací a hotelů neumožňuje. Zákon o ochraně veřejného zdraví by sice regulaci umožňoval, avšak jen za situace, kdy ohniskem choroby je celá země a podezřelým z nákazy každý její občan. Ministerstvo však v odůvodnění opatření z konce loňského roku, tedy už za ministra Vlastimila Válka (TOP 09), s takovou argumentací nepřišlo.

Časový odklad účinnosti zdůvodnil Mikeš vážností současné epidemické situace. Je nedobrá, zvládání průběhu epidemie není v rukou moci soudní, ale výkonné, my jen zkoumáme zákonnost opatření. Chtěli jsme dát ministerstvu zdravotnictví prostor, aby na situaci mohlo reagovat,“ řekl Mikeš.

Časový odklad účinnosti zdůvodnil Mikeš vážností současné epidemické situace. „Je nedobrá, zvládání průběhu epidemie není v rukou moci soudní, ale výkonné, my jen zkoumáme zákonnost opatření. Chtěli jsme dát ministerstvu zdravotnictví prostor, aby na situaci mohlo reagovat,“ řekl Mikeš. Ministerstvo buď může prokazovat, že situace je extrémně špatná a celá země je ohnisko COVID-19, anebo by musela vláda vyhlásit nouzový stav a regulaci restaurací a hotelů zajistit krizovým opatřením.

Pokud si účastníci řízení vyzvednou rozsudek během středy, nabude účinnost příští týden ve středu o půlnoci.

Lidé by se neměli nutit k očkování ani nepřímo

Aktuálně platným opatřením, které se týká řady dalších oblastí maloobchodu a služeb, se soud zabýval na podnět ženy z Brna. Vyhověl jen některým jejím argumentům. Nelze však vyloučit, že v budoucnu škrtne také další části opatření, obdržel asi deset jiných návrhů. „Minimálně jeden jde velmi podrobně do odborných podkladů, ze kterých ministerstvo zdravotnictví vycházelo. Nemůžu tedy vyloučit, že rozsah zrušení opatření bude ještě větší,“ doplnil Mikeš.

Prozatím tak zůstává v platnosti třeba regulace kadeřnictví nebo bazénů, kde lze opatření založit na pandemickém zákoně. Soud dále konstatoval, že cílem opatření je nejen omezit šíření choroby, ale také zajistit zvládání pandemie, například zabránit zahlcení nemocnic. V této souvislosti soud pro některé situace akceptoval odlišné zacházení mezi očkovanými a neočkovanými, byť mají momentálně negativní test. Podle statistik jim totiž hrozí horší průběh nemoci s pravděpodobnější hospitalizaci, testování tedy v prevenci zahlcení nemocnic není plnohodnotnou alternativou očkování.

Z rozsudku také vyplývá, že cílem nynějších ministerských opatření nemá být nepřímé nucení lidí k očkování. „Tím by se totiž z dobrovolného očkování stalo prostřednictvím mimořádného opatření očkování povinné, neboť osobám neočkovaným by nezbývalo nic jiného, než se nechat naočkovat, pokud by chtěly běžně žít,“ řekl Mikeš.

Odlišné zacházení však lze podle soudu uplatňovat jen v nezbytném rozsahu. Pokud je vakcinace dobrovolná, nemají být ministerská opatření konstruována tak, aby nepřímo nutila lidi k očkování. „Tím by se totiž z dobrovolného očkování stalo prostřednictvím mimořádného opatření očkování povinné, neboť osobám neočkovaným by nezbývalo nic jiného, než se nechat naočkovat, pokud by chtěly běžně žít,“ řekl Mikeš.

Soud také apeloval na ministerstvo, aby v odůvodnění svých opatření reagovalo na vývoj situace a nové poznatky o koronaviru. Sporné opatření pochází ještě z doby před plným nástupem varianty omikron v Česku. Omikron je nakažlivější, zatím však nezahlcuje nemocnice stejnou měrou jako předešlé varianty koronaviru.

Okamura: Soudy jsou poslední baštou ochrany svobody

Předsedu opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamuru rozhodnutí soudu nepřekvapilo. „Od počátku bylo jasné, že i toto nařízení vlády je protiústavní,“ sdělil Okamura a poděkoval soudům: „Staly se poslední baštou práva a ochrany svobody. Problém vidíme v tom, jak dlouho soudům trvá, než protiprávní příkazy zruší. O tom, že zdravotní informace jsou neveřejnou soukromou věcí občana, o níž není povinen informovat, už hovořil mimo jiné Ústavní soud.“

Verdikt soudu podle šéfa ANO Andreje Babiše jen potvrdil, že pandemický zákon v současné podobě je zbytečný. „Máme krizový zákon a v případě potřeby tu máme možnost vyhlásit i nouzový stav. Obojí bylo odzkoušené a obojí fungovalo. Současná vláda je ale posedlá tím, že cokoliv zavedla naše vláda, bylo a priori špatně. A takhle to pak dopadá,“ uvedl Babiš.

Naopak podle předsedy vlády Petra Fialy (ODS) jde o argument pro přijetí pandemického zákona. „To rozhodnutí ukazuje několik věcí. Potvrzuje, že je správné, že se snažíme prosadit novelu pandemického zákona. Novelu, která reaguje na předcházející rozhodnutí soudu. Nejpodstatnější je, že to právní prostředí, které máme během pandemie a připravila nám předcházející vláda, není dostatečné a musíme pracovat na tom, aby dostatečné bylo,“ komentoval rozhodnutí soudu Fiala.

O zrušení aspoň části některých opatření se ovšem i bez nynějšího rozhodnutí soudu mluví čím dál častěji. „Po vyhodnocení dnešních dat bych navrhl ukončit plošné testování, zrušit omezení vstupů a většinu opatření. Pro řízení pandemie už nic nepřináší. Test už jen po indikaci lékaře,“ napsal hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba v úterý na Twitter. Poté doplnil, že byl v minulosti vždy pro zavedení restrikcí, když to mělo smysl. „Opatření ale musí být funkční a trvat co nejkratší dobu,“ dodal.

Po rozvolnění volá i například biolog Omar Šerý. „Jsem pro to, abychom rozvolnili. Vydržme dva, tři týdny a minimálně do září máme klid. Věřím tomu, že nošení respirátorů v obchodech, městské hromadné dopravě apod. bude od března do podzimu zbytečné,“ řekl Šerý v pondělním vysílání CNN Prima NEWS.

Tagy: